Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο, επικράτησε με 79-67 του Περιστερίου και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ της Basket League.

Ο Ολυμπιακός, αν και έμεινε μακριά από τον καλή του εαυτό, επικράτησε στο ΣΕΦ του Περιστερίου με 79-67 , στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Stoiximan Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρατάχθηκαν σα να είχαν το μυαλό τους ακόμη στο Βελιγράδι! Λάθη, αμυντικά κενά και άστοχα σουτ, επέτρεψαν στους γηπεδούχους να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (11-20). Και δεν σταμάτησαν εκεί… Με όπλο τους την περιφερειακή τους ευστοχία ανέβασαν τον δείκτη της διαφοράς στους 13π. (13-26 στο 12’).

Bενζένκοφ: Πανικός στο Σακραμέντο μετά τις δηλώσεις του

Με καλή άμυνα και επιθετικές αιχμές τους Κώστα Σλούκα και Λιβιό Ζαν Σαρλ, ο Ολυμπιακός κατάφερε (με ένα επί μέρους σκορ 15-2) να ισοφαρίσει σε 28-28 στο 17’. Το Περιστέρι, ωστόσο, απάντησε άμεσα και με ένα σερί 7-0 έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο στο +7 (28-35).

Στην επανάληψη ο Σάσα Βεζένκοφ «τράβηξε» κουπί επιθετικά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος με γκολ-φάουλ του Τόμας Γουόκαπ πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ στο 25’ (41-40). Τα αμυντικά προβλήματα, ωστόσο, παρέμειναν άλυτα… Το Περιστέρι βρήκε στόχο τόσο από την περιφέρεια, όσο και κάτω από το καλάθι και ανέκτησε το προβάδισμα (48-52 στο 29’).

Αργά αλλά σταθερά, οι «ερυθρόλευκοι» βασιζόμενοι στους Σλούκα και Βεζένκοφ μπόρεσαν να προσπεράσουν ξανά (59-54 στο 32’). Το Περιστέρι παρέμεινε «ζωντανό» βασιζόμενο στην περιφερειακή του ευστοχία (69-65 στο 37’), όμως, με καλή άμυνα και υπομονή στην επίθεση έφτασε στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 11-20, 28-35, 51-53, 79-67.