Επιτυχία για τον Ολυμπιακό η πέμπτη θέση του Απόστολου Χρήστου στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα 25άρας πισίνας στη Μελβούρνη.

Μια «ανάσα» από ένα Παγκόσμιο μετάλλιο έφτασε ο Απόστολος Χρήστου! Ο πρωταθλητής του τμήματος κολύμβησης του Ολυμπιακού αναδείχθηκε πέμπτος στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα 25άρας πισίνας στη Μελβούρνη, αφού στον τελικό των 100μ. ύπτιο, τερμάτισε σε 49.68.

Ο κολυμβητής του Θρύλου πραγματοποίησε εξαιρετική κούρσα, ήταν τέταρτος στα 75μ. και έδωσε μεγάλη «μάχη» για το παγκόσμιο βάθρο στην Αυστραλία, όμως ολοκλήρωσε τον τελικό στην πέμπτη θέση, με χρόνο κοντά στο χθεσινό (13/12) Πανελλήνιο ρεκόρ του, στον ημιτελικό (49.66).

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (68-65): Ήττα στο φινάλε σε ματς… θρίλερ για τις «ερυθρόλευκες»

Από την πλευρά της, η «ερυθρόλευκη» Άννα Χατζηλοϊζου συμμετείχε στον προκριματικό των 100μ. ελεύθερο της διοργάνωσης στη Μελβούρη, τερμάτισε σε 54.52 (29η θέση) και πέτυχε Παγκύπριο ρεκόρ Νεανίδων.