Σπουδαία νίκη για τον Ολυμπιακό επί του ΠΑΟΚ στη Volley League γυναικών.

Με νίκη επέστρεψε στο πρωτάθλημα η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Μετά την ολοκλήρωση του ευρωπαϊκού τους ταξιδιού, στη φάση των «8» του CEV Cup, τα κορίτσια του Θρύλου επικράτησαν με 3-2 σετ (25-19, 25-19, 28-30, 11-25, 15-11) του ΠΑΟΚ στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Volley League. Οι «ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν στα δύο πρώτα σετ και έχασαν στις λεπτομέρειες το τρίτο (28-30), όμως παρότι ισοφαρίστηκαν, δεν το έβαλαν… κάτω και πήραν τη νίκη στο τάι μπρέικ! Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού η Γενιτσαρίδη, με 22 πόντους, ενώ ακολούθησαν η Γουίντερς, με 21 και η Τσιτσιγιάννη, με 16 (12 η Εμμανουηλίδου). Ο Ολυμπιακός, που αγωνίστηκε με δύο σημαντικές απουσίες, των Κούμπουρα και Σάλας, μέτρησε τέσσερις άσσους και 13 μπλοκ.

Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στο πρώτο σετ. Μπορεί οι δύο ομάδες να πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 7-7, όμως στη συνέχεια, ο Θρύλος είχε το «πάνω χέρι». Με δύο διαδοχικά μπλοκ άουτ της Γενιτσαρίδη, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 9-7, ενώ η Ελληνίδα ακραία κέρδισε και μπλοκ, για το +3 (10-7). Με δύο διαδοχικούς πόντους της Τσιτσιγιάννη, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +4 (14-10), ενώ η Γουίντερς έκανε το 17-14. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (17-17), όμως με πλασέ της Καράρο και μπλοκ της Εμμανουηλίδου, τα κορίτσια του Θρύλου έφτασαν ξανά στο +3 (20-17). Η Εμμανουηλίδου κέρδισε άσσο, για το 23-19, ενώ η Γουίντερς «καθάρισε» το πρώτο σετ, κάνοντας το 25-19 και το 1-0 για την ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι.

MVP του πρωταθλήματος ο Τζούριτς: «Εδώ που ξεκίνησα, εδώ θα τελειώσω!»

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκες» δεν «μπήκαν» καλά και βρέθηκαν πίσω με 3-0 και 4-1, όμως με άσσο της Τσιτσιγιάννη, ισοφάρισαν σε 4-4. Στη συνέχεια, οι «ασπρόμαυρες» έφτασαν στο 10-8, με την Λαμπρούση να μειώνει σε 10-9. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με +4 (9-13), η Τσιτσιγιάννη μείωσε σε 13-10 και έπειτα, πήγε στο σερβίς, από όπου ξεκίνησε η «αντεπίθεση» του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος «έτρεξε» σερί 10-0, με την Τσιτσιγιάννη στο σερβίς και τη Γενιτσαρίδη να «γράφει» το 19-13! Με νέα επίθεση της Τσιτσιγιάννη, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 20-14, ενώ η Εμμανουηλίδου κέρδισε μπλοκ, για το 21-15. Μετά από άουτ επίθεση του ΠΑΟΚ, το σκορ έφτασε στο 22-15, η Γουίντερς «χτύπησε» ξανά, για το 23-18, με την Λαμπρούση να οδηγεί τον Ολυμπιακό σε σετ μπολ (24-19) και την Γενιτσαρίδη να κάνει το 2-0, με 25-19!

Στο τρίτο σετ, η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 7-5, η Γενιτσαρίδη μείωσε σε 7-6 και η Καράρο σε 8-7, όμως ο Θρύλος έμεινε πίσω με -3 (7-10, 8-11). Η Τσιτσιγιάννη ισοφάρισε σε 11-11, η Γουίντερς «έγραψε» το 13-12 και το 14-12, με πλασέ, με τις «ερυθρόλευκες» να ξεφεύγουν με +3 (15-12), μετά από υπέρβαση των φιλοξενούμενων. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 15-14 και 16-15, η Γουίντερς κέρδισε άλλη μία επίθεση, για το 18-16, όμως ο Ολυμπιακός δέχθηκε 4-0 σερί και βρέθηκε πίσω με 20-18. Η Γενιτσαρίδη μείωσε σε 23-22, με μπλοκ, ενώ με τον ίδιο τρόπο, η Λαμπρούση ισοφάρισε σε 23-23. Ο ΠΑΟΚ έφτασε σε δύο σετ μπολ (23-24, 24-25), η Γενιτσαρίδη τα «χάλασε», ισοφαρίζοντας σε 24-24 και 25-25, ενώ η Εμμανουλίδου κέρδισε δύο διαδοχικά μπλοκ, για το 27-26 του Θρύλου! Συγκλονιστικό το τρίτο σετ, με την Γουίντερς να ισοφαρίζει σε 28-28, όμως οι «ασπρόμαυρες» μείωσαν σε 2-1, με 30-28.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 5-3, με την Γούιντερς να μειώνει σε 5-4. Μετά από άουτ σερβίς των φιλοξενούμενων, οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 10-8, όμως στη συνέχεια, έπαθαν «μπλακ άουτ» και βρέθηκαν πίσω με 18-8 και 24-9, χάνοντας το τέταρτο σετ με 25-11.

Στο τάι μπρέικ, ο Ολυμπιακός «μπήκε» με 2-0, με επιθέσεις των Λαμπρούση και Γενιτσαρίδη, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 3-3. Η Γενιτσαρίδη «χτύπησε» ξανά, για το 5-3, η Τσιτσιγιάννη διατήρησε το +2 (7-5), ενώ ανέβασε τη διαφορά στο +3 (8-5), με νέο δυνατό καρφί. Τα κορίτσια του Θρύλου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με επίθεση της Γουίντερς, πήραν «αέρα» τεσσάρων πόντων (9-5), με την Λαμπρούση να κάνει το 10-6, με πρώτο χρόνο. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 11-10, όμως η Λαμπρούση «απάντησε» και έκανε το 12-10, με μπλοκ. Η Γενιτσαρίδη επανάφερε το +2 (13-11) για τις «ερυθρόλευκες», οι οποίες έκαναν το 15-11, με άσσο της Τσιτσιγιάννη, για το 3-2!

Τα σετ (3-2): 25-19, 25-19, 28-30, 11-25, 15-11