Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ μετά την λήξη του πρώτου τελικού της σεζόν των Κ17 έκαναν μια ξεχωριστή κίνηση για τα ελληνικά δεδομένα.

Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ Κ-17 βρέθηκαν αντιμέτωποι στον στον πρώτο τελικό της σεζόν. Η ομάδα του «Δικεφάλου του Βορρά» πήρε τη νίκη με 2-1 και εξασφάλισε από τώρα τη συμμετοχή της στο Final Four της Super League.

Στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια επίτευξη γκολ. Με την έναρξη του δεύτερου μισού της συνάντησης, ο Δικέφαλος πάτησε το γκάζι και πήρε το προβάδισμα. Στο 47ο λεπτό ο Ντούνγκα άνοιξε το σκορ στον τελικό. Στο 68′ ο Κοσίδης με εκτέλεση πέναλτι διπλασίασε τα γκολ των «ασπρόμαυρων».

Αυτό θα πει ΣΕΒΑΣΜΟΣ: Αποθέωση από τους οπαδούς της Άστον Βίλα για τον κόσμο του Θρύλου! (pic)

Στα τελευταία λεπτά οι Πειραιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν και να «κυνηγήσουν» το παιχνίδι, αλλά το μόνο που πέτυχαν ήταν να μειώσουν με τον Φίλη επίσης με πέναλτι στο 81ο λεπτό του αγώνα.

Η διοργανώτρια αρχή μέσω του twitter ανέβασε ένα όμορφο και πρωτόγνωρο post μετά τη λήξη του ματς. Θεσσαλονικείς και Πειραιώτες αγκαλιασμένοι με τη λεζάντα «αντίπαλοι μόνο για 90 λεπτά».