Ο Ολυμπιακός έκανε σπουδαία ανατροπή από το 0-2 και με 3-2 επικράτησε του ΠΑΟΚ στον τρίτο τελικό της Volley League Ανδρών.

Τι κι αν ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 0-2 επί του ΠΑΟΚ στο Ρέντη; Οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι δείχνοντας μεγάλα αποθέματα ψυχής μαζί με τον πύρινο κόσμο του, γύρισε το παιχνίδι και εν τέλει επιβλήθηκε στο 5ο σετ με 3-2 και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Volley League Ανδρών, όντας πλέον μία νίκη μακριά από το πρωτάθλημα.

Τα σετ: 32-34, 20-25, 25-21, 25-21, 15-11

Βόλεϊ γυναικών: Εδώ θα δείτε τον τελικό Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός

Το ματς

Το πρώτο σετ είχε ξεκινήσει με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει τον πρώτο πόντο. Από την αρχή βέβαια και όσο κυλούσε το ματς, καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει μεγάλη διαφορά, δείχνοντας το πόσο δυνατό ντέρμπι είναι.

Ο ΠΑΟΚ είχε μία διαφορά τεσσάρων πόντων (10-14) αλλά ο Θρύλος είχε απάντηση. Οι δύο ομάδες είχαν πάει στο 24-24 και εκεί είδαμε κυριολεκτικά ένα… θρίλερ. Οι ισοπαλίες φτάσανε μέχρι το 32-32 με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 34-32.

Βέβαια, μιλάμε για ένα σετ κωμωδία, μιας και στο 26-25 υπέρ του Ολυμπιακού και ενώ η ομάδα έδειχνε να έχει τρομερή ψυχολογία, άνθρωποι του ΠΑΟΚ διαμαρτυρόντουσαν για υβριστικά συνθήματα και έκοψαν τον ρυθμό.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός είχε ένα πολύ διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με το πρώτο και αυτή η αλλαγή δεν ήταν προς το καλύτερο. Μπορεί τα πρώτα αγωνιστικά λεπτά, οι δύο ομάδες να πηγαίνανε πόντο με πόντο, αλλά στο τέλος του σετ, η απόδοση των «ερυθρόλευκων» δεν ήταν καλή.

Το 18-17 είχε γίνει 18-23, με τον ΠΑΟΚ εν τέλει να κερδίζει το δεύτερο σετ με 25-20.

Το τρίτο σετ είχε πολύ καλύτερη εξέλιξη για τον Ολυμπιακό. Μπορεί ο ΠΑΟΚ να είχε προηγηθεί με 2-0, όμως η ομάδα ανέβαζε την απόδοσή της όσο περνούσε η ώρα, με το πρώτο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα να έρχεται στο 5-4.

Ο Θρύλος έχοντας βελτιώσει την υποδοχή του, με πολύ καλές επιθέσεις μπόρεσε να φτάσει στη νίκη του σετ με 25-21 και μπήκε και πάλι στο κόλπο της νίκης.