Ο Ολυμπιακός συνέχισε τα νικηφόρα αποτελέσματα του στο πρωτάθλημα της Handball Premier, νικώντας και τον ΠΑΟΚ!

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την αήττητη του πορεία στο πρωτάθλημα, νικώντας τον ΠΑΟΚ με 26-23 και παρέμεινε μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας της Handball Premier με «10 στα 10».

Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν έχουν ηττηθεί σε καμία διοργάνωση σε Ελλάδα και Ευρώπη, με το συνολικό σερί να είναι «15 στα 15»! Ο Ολυμπιακός πέρα από τη νίκη πραγματοποίησε και πολύ καλή εμφάνιση, δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στην αναμέτρηση, έχτισαν διαφορές και τελικά πανηγύρισαν την επικράτηση τους που τους διατηρεί στην 1η θέση του πρωταθλήματος.

Live streaming: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός

Η ροή του αγώνα:

Οι Πειραιώτες μπήκαν δυναμικά στο ματς και προηγήθηκαν με 6-2 με τον Κάβτσιτς στο 12:34, ενώ ο Σλίσκοβιτς στο 15:41 έκανε το 8-4. Ωστόσο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αντιδράσει και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 9-9 και 12-12 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι Πειραιώτες επανέκτησαν το προβάδισμα και προηγήθηκαν με 17-15 μετά από πέναλτι του Τζηρά στο 36:39, για να διατηρήσει το +2 ο Κάβτσιτς στο 43′ κάνοντας το 20-18. Στα επόμενα 10 λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν το γκάζι και ξανά με τον Κάβτσιτς έφτασαν στο +4 με 23-19 στο 48:31. Στα 50 λεπτά το σκορ ήταν 25-19 με γκολ του Σάββα. Ο ΠΑΟΚ μείωσε προσωρινά σε 25-21, μέχρι και το γκολ του Τζηρά στο 53:55 που έγραψε το 26-21. Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά, για το τελικό σκορ του 26-23.