Ο Ολυμπιακός κατέρρευσε μετά το 1-0 και σε συνδυασμό με την κάκιστη διαιτησία, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 3-1 κατακτώντας το Κύπελλο Ελλάδος 2023.

Αν και προηγήθηκε με 1-0, ο Ολυμπιακός κατέρρευσε στη συνέχεια του τελικού και σε συνδυασμό με την κάκιστη διαιτησία, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 3-1 σετ κατακτώντας το Κύπελλο Ελλάδος 2023.
Ο Θρύλος ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα και έκανε το 1-0 στον τελικό με 25-18, κάνοντας ιδανική αρχή αλλά στη συνέχεια τα έκανε όλα λάθος και σε συνδυασμό με την οριακά εχθρική διαιτησία που αντιμετώπισαν οι Πειραιώτες, ο ΠΑΟΚ γύρισε το ματς, πήρε τα επόμενα τρία σετ (20-25, 21-25, 21-25) και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος 2023. στην Καλαμάτα.
Στο δεύτερο σετ υπήρξε η κομβική φάση. Με το σκορ στο 13-10 υπέρ του ΠΑΟΚ, δόθηκε διπλή μπαλιά στον Στερν. Το σκορ έγινε 14-10. Μια φάση που προκάλεσε τον εντονότατο εκνευρισμό του Σλοβένου διαγώνιου. Ο οποίος είναι πάντα ήρεμος, αλλά στην προκειμένη περίπτωση βγήκε έξω από τα ρούχα του.

Εν συνεχεία, ο Θρύλος βρέθηκε στο τρίτο σετ να προηγείται δύο φορές με 18-14 και 19-17, ωστόσο δεν κατόρθωσε να υπερασπιστεί το προβάδισμα του. Αυτό ήταν και το κομβικό σημείο στο οποίο ουσιαστικά χάθηκε το παιχνίδι.

Στο τέλος, έχοντας στερέψει από ψυχικά αποθέματα γνώρισε την ήττα. Η σεζόν συνεχίζεται για τους Κυπελούχους Ευρώπης οι οποίοι δίνουν βαρύτητα στην κατάκτηση της Volley League και του Λιγκ Καπ, που μπορούν να οδηγήσουν σε ένα ιστορικό τρεμπλ!

Βόλεϊ: Εδώ θα δείτε το δεύτερο ματς του Θρύλου με τον ΠΑΟ

Το ματς

Ο Ολυμπιακός μπορεί να ξεκίνησε το παιχνίδι με δύο χαμένους πόντους ωστόσο ανέβασε γρήγορα την απόδοση του. Τα σερβίς του Σαλβαδόρ Ιντάλγκο οδήγησαν σε ένα επί μέρους σερί 4-0, με αποτέλεσμα η ομάδα να πάρει κεφάλι με 7-4. Οι Θεσσαλονικείς γρήγορα έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν σε απόσταση αναπνοής (9-8), ωστόσο ο Θρύλος ανασυντάχθηκε άμεσα και πήρε εκ νέου προβάδισμα, με ένα μπλοκ του Λινάρδου να γράφει το 13-8. Η εξαιρετική απόδοση του Σαλβαδόρ και η κακή υποδοχή του ΠΑΟΚ, άνοιξαν περισσότερο την ψαλίδα, με τον Ολυμπιακό να είναι κυρίαρχος στο ξεκίνημα και να φτάνει να βρίσκεται μπροστά με 20-12. Ο επίλογος του πρώτου σετ γράφτηκε με χαμένο σερβίς του Βουλκίδη (25-18).

Εν συνεχεία η ομάδα μας δεν ξεκίνησε με τα καλύτερα εχέγγυα και είδε τους Θεσσαλονικείς να παίρνουν προβάδισμα (3-6) που ανάγκασε τον Αλμπέρτο Τζουλιάνι να καλέσει time out. Η επιστροφή ήταν καλή, καθώς με τον Παγένκ και αμέσως μετά μέσα από μπλοκ του Λινάρδου η διαφορά μειώθηκε στον πόντο (5-6). Κι όμως τα λάθη του Ολυμπιακού έδωσαν για πρώτη φορά προβάδισμα +4 για τον ΠΑΟΚ (5-9). Ένα άστοχο σερβίς και μία ευφυής λόμπα του Παγένκ έκαναν το 13-10, σε ένα σημείο που φαινόταν να ξεφεύγουν οι αντίπαλοι, ωστόσο μία διπλή μπαλιά που χρεώθηκε στον Στέρν και ένας πόντος του Ντε Βρις, ανάγκασε τον Ιταλό προπονητή του Θρύλου να καλέσει ακόμη ένα time out (10-15). Παρότι βρέθηκε να χάνει με 13-21, κατόρθωσε να επανέλθει με σερι 5-1 και χάρη σε διαδοχικά μπλοκ του Ιντάλγκο με επανέλθει στο σετ (18-22). Εν τέλει ο Ολυμπιακός δεν κατόρθωσε να κάνει το 2-0, και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (1-1, 20-25).

Στο τρίτο σετ οι Πειραιώτες ξεκίνησαν με 2-0, το οποίο προήλθε από μπλοκ του Ιντάλγκο, αλλά τα εκατέρωθεν λάθη και από τις δύο ομάδες έφεραν το σκορ ισόπαλο 6-6. Ακολούθησε ξέσπασμα του Θρύλου και σερί 4-0, το οποίο ολοκληρώθηκε με κάρφωμα του Κουμεντάκη (10-7). Παρά την πίεση των αντιπάλων η ομάδα έβγαλε χαρακτήρα… και στα μισά, κράτησε το προβάδισμα με άσο του Στερν (15-11). Με λάθη στο σερβίς και καλές άμυνες των αντιπάλων το σκορ μειώθηκε σε 18-16, με αποτέλεσμα ο Αλμπέρτο Τζουλιάνι να καλέσει time out σε κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης. Aκολούθησε σημαντικός πόντος από τριπλό μπλοκ άουτ του Θρύλου (19-16), ωστόσο ο ΠΑΟΚ με δικό του σερί 3-0 ισοφάρισε το παιχνίδι. Ο Στερν ισοφάρισε, οι αντίπαλοι πήραν ξανά σκορ με διαδοχικούς πόντους και εν τέλει κατέκτησαν το δεύτερο σετ με άσο του Ράπτη (21-25).

Εν συνεχεία ο Ολυμπιακός μπήκε μουδιασμένος και βρέθηκε να χάνει γρήγορα με 1-5, με αποτέλεσμα να πάει σε γρήγορο time out. Παρότι ο Θρύλος επέστρεψε, ισορρόπησε το παιχνίδι (4-7), μία περίεργη απόφαση του διαιτητή έκανε το σκορ 5-9 αντί για 6-8, την ίδια ώρα που δέχτηκε κόκκινη ο Τράβιτσα για προκλήσεις του Ντε Βρις. Μπορεί οι ερυθρόλευκοι να βρήκαν στην πορεία σκορ, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έσφιξε στο μπλοκ του και έφτασε να προηγείται με 6-12. Τα πράγματα δυσκόλεψαν για την ομάδα μας, καθώς βρέθηκε να χάνει με 12-18, ωστόσο διαδοχικοί πόντοι των Κουμεντάκη και Λινάρδο, έδωσαν ξανά πνοή στο παιχνίδι. Μπορεί οι παίκτες του Ολυμπιακού να πάλεψαν, να μείωσαν στους τρεις (20-23 και 21-24), αλλά εν τέλει ηττήθηκαν με 1-3 σετ.