Την ανοδική της πορεία συνέχισε η ομάδα Πόλο του Ολυμπιακού η οποία επικράτησε άνετα με 25-4 του Πανιωνίου στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Την ξέφρενη πορεία της τη φετινή σεζόν, σε Ελλάδα και Ευρώπη, συνέχισε η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία πανηγύρισε μία ακόμη άνετη νίκη στο πρωτάθλημα. Με εξαιρετική άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση, οι πρωταθλήτριες Ευρώπης επικράτησαν εύκολα με 25-4 του Πανιώνιου εκτός έδρας, για τη 17η αγωνιστική της Α1 και διεύρυναν το νικηφόρο τους σερί. Κόντρα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης, τα κορίτσια του Θρύλου κυριάρχησαν απόλυτα, αφού πήραν μεγάλη διαφορά από το ημίχρονο, την οποία αύξησαν στη συνέχεια, φτάνοντας σε μία ακόμη επικράτηση στο πρωτάθλημα, λίγες ημέρες πριν από το Final-4 της Euroleague στον Πειραιά (2-3/4). Την Πέμπτη (24/3) στις 19:00, οι «ερυθρόλευκες» υποδέχονται τον ΝΟ Βουλιαγμένης στο Παπαστράτειο, για την εξ αναβολής 12η αγωνιστική της Α1, ενώ το Σάββατο (26/3) φιλοξενούν τον ΑΝΟ Γλυφάδας στον Πειραιά, για τη 18η «στροφή».

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το ματς και με τέρματα των Ε. Πλευρίτου, Μυριοκεφαλιτάκη και Σιούτη, προηγήθηκε με 3-0 του Πανιώνιου στο 5:29, ενώ με δύο σουτ της Ξενάκη στο 4:40 και 0:49, κράτησε το +3, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 5-2. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι πρωταθλήτριες Ευρώπης πάτησαν «γκάζι» και «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +10 επί των γηπεδούχων, αφού με γκολ των Β. Πλευρίτου (2), Μυριοκεφαλιτάκη, Ξενάκη (2), Ε. Πλευρίτου και Σλίκινγκ, έκαναν το 12-2, σκορ ημιχρόνου.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (68-65): Ήττα στο φινάλε σε ματς… θρίλερ για τις «ερυθρόλευκες»

Στην τρίτη περίοδο, ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με εξαιρετική αμυντική λειτουργία και σκόραρε επτά ακόμα τέρματα, με τις Μυριοκεφαλιτάκη, Χριστοδούλου, Β. Πλευρίτου, Μ. Πλευρίτου, Ελευθεριάδου, Ε. Πλευρίτου και Σλίκινγκ, φτάνοντας έτσι στο +17 (2-19) κόντρα στον Πανιώνιο, στο 0:42. Στο 3:24 του τέταρτου οκταλέπτου, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο +20 (3-23) επί των γηπεδούχων, με τέρματα των Μυριοκεφαλιτάκη, Κανετίδου, Χριστοδούλου και Τριχά και στη συνέχεια, με σκόρερ και πάλι την Κανετίδου στο 2:32, ξέφυγαν με +21 (3-24). Έτσι, με γκολ της Χαλδαίου στο 0:31, η ομάδα του Αλεξάνταρ Τσίριτς επικράτησε με 25-4 του Πανιώνιου, πανηγυρίζοντας ένα ακόμα άνετο θετικό αποτέλεσμα.

Τα οκτάλεπτα: 2-5, 0-7, 0-7, 2-6

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Ε. Πλευρίτου (7:16), 0-2 Μυριοκεφαλιτάκη (6:11), 0-3 Σιούτη (5:29), 1-3 Μπογατσένκο (4:55), 1-4 Ξενάκη (4:40), 2-4 Μπογατσένκο (3:12), 2-5 Ξενάκη (0:49)

2ο οκτάλεπτο: 2-6 B. Πλευρίτου (6:59), 2-7 Μυριοκεφαλιτάκη (4:47), 2-8 Β. Πλευρίτου (4:10), 2-9 Ξενάκη (3:35), 2-10 Σλίκινγκ (2:38), 2-11 Ε. Πλευρίτου (2:16), 2-12 Ξενάκη (0:16)

3ο οκτάλεπτο: 2-13 Μυριοκεφαλιτάκη (5:27), 2-14 Χριστοδούλου (4:19), 2-15 Β. Πλευρίτου (3:41), 2-16 Μ. Πλευρίτου (3:00), 2-17 Ελευθεριάδου (2:38), 2-18 Ε. Πλευρίτου (2:18), 2-19 Σλίκινγκ (0:42)

4ο οκτάλεπτο: 2-20 Μυριοκεφαλιτάκη (6:32), 3-20 Κοτσάφτη (6:02), 3-21 Κανετίδου (5:36), 3-22 Χριστοδούλου (5:15), 3-23 Τριχά (3:24), 3-24 Κανετίδου (2:32), 4-24 Μπογατσένκο (1:14), 4-25 Χαλδαίου (0:31)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ε. Πλευρίτου 3, Σλίκινγκ 2, Ελευθεριάδου 1, Κανετίδου 2, Ξενάκη 4, Σιούτη 1, Μ. Πλευρίτου 1, Χαλδαίου 1, Β. Πλευρίτου 3, Ράνεϊ, Μυριοκεφαλιτάκη 4, Σταματοπούλου, Τριχά 1, Χριστοδούλου 2

Πανιώνιος (Αναστάσιος Παπαναστασίου): Τζούρκα, Σαφέτη, Μαυρωτά, Πουστινίκοβα, Κοτσάφτη 1, Ξανθοπούλου, Μπογατσένκο 3, Λούδη, Βαζαίου, Σταυρίδη, Δ. Παπαναστασίου, Α. Παπαναστασίου, Μήτσου, Τουρλουμούση, Κελαδίτη