Ο Ολυμπιακός απέδειξε την τεράστια ανωτερότητά του, επικρατώντας επί του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ με 89-74 για την 7η αγωνιστική.

Ο Ολυμπιακός, το μεσημέρι του Σαββάτου, αντιμετώπιζε στο κατάμεστο ΣΕΦ (Αίθουσα 5) τον «αιώνιο» αντίπαλο Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής για την Α1 Γυναικών. Στόχος για την ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς ήταν η συνέχεια του αήττητου στην Ελλάδα, μετά τα κουραστικά ταξίδια για την Euroleague Γυναικών. Ο λαός μας ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα της ομάδας, γεμίζοντας το ΣΕΦ και δίνοντας παλμό για τον Θρύλο.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις Αγιούσο, Σταμολάμπρου, Σταμάτη, Σουκ και Γκούσταφσον για τις «ερυθρόλευκες» και τις Κάρτερ, Παυλοπούλου, Ριντ, Σωτηρίου και Πόττερ για τον ΠΑΟ. Ο Θρύλος ξεκίνησε νωθρά το ματς, μένοντας πίσω με 0-4. Άμεσα όμως, υπήρξε αντίδραση για την ομάδα του Πειραιά. Η ομάδα της Καπογιάννη, χάρη σε καλή εμφάνιση της Ριντ, πήρε ένα +6 (6-12). Μάλιστα, η διαφορά αυξήθηκε στο 6-17. Οι Πειραιώτισσες μπήκαν ξανά στο ματς, μειώνοντας στο 14-17, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 16-19.

Live Streaming για την Α1 Ανδρών, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο «έδεσε» την άμυνά του, πλησιάζοντας στον έναν πόντο (20-21, 13’). Μάλιστα, η Γκούσταφσον με δικό της τρίποντο έδωσε το προσπέρασμα στην ομάδα μας (23-21). Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, ώσπου η Πόττερ ευστόχησε σε τρίποντο, δίνοντας αέρα στην ομάδα της (25-28). Η Νικολοπούλου κι η Σουκ με δίποντα, έκαναν το σκορ 29-29, αναγκάζοντας την Καπογιάννη για τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενες διατηρούσαν αυτό το προβάδισμα, ως το τέλος του πρώτου μέρους, με την Γκούσταφσον να ευστοχεί σε γκολ-φάουλ και την Παυλοπούλου με μία βολή να φέρνει το ματς στα ίσια (38-38).

Με τρίποντο της Εβίνας Σταμάτη ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο για την ομάδα μας. Πολύ φουριόζες μπήκαν οι «ερυθρόλευκες», παίρνοντας ένα μαξιλαράκι +6 (46-40). Η ομάδα μας είχε φτιάξει την άμυνα, και στην επίθεση σκόρπιζε τρόμο, έχοντας την εικόνα που έχει καθ’ όλη τη σεζόν (52-44, 24’). Η Πόττερ όμως, δεν επέτρεψε να ξεφύγει κι άλλο η διαφορά στο ματς, κρατώντας μέσα την ομάδα της με συνεχόμενους πόντους (54-49). Ο Ολυμπιακός, χάρη στην μαγική Γκούσταφσον πήρε και διψήφιο προβάδισμα (61-49). Χάρη σε τρεις εύστοχες βολές της Κάρτερ, οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 65-54.

Η Σουκ στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκανε σμπαράλια την άμυνα του ΠΑΟ, κερδίζοντας στην αρχή γκολ-φάουλ (71-60). Ο ΠΑΟ μείωσε στους 7, με την Αγιούσο να πυροβολεί από το τρίποντο, κάνοντας το σκορ 74-64. Ο Θρύλος έπαιζε όμορφο μπάσκετ, η Σπυριδοπούλου τιμώρησε κι εκείνη τις πράσινες, με την ομάδα μας να προηγείται στο 34’ με 79-66. Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς, δεν έχασε τον έλεγχο σε κανένα σημείο του β’ μέρους. Η εικόνα του Θρύλου ήταν εκείνη που έχουμε συνηθίσει, μετά το κακό πρώτο μέρος. Η αναμέτρηση είχε καθαρίσει για τον Θρύλο, με το τελικό σκορ να είναι το 89-74 για την ομάδα μας.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 38-38, 65-54, 89-74.

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 14 (2), Σταμάτη 7(2), Αγιούσο 10 (1), Σπυριδοπούλου 6 (2), Σύρρα 4, Γκούσταφσον 23 (1), Νικολοπούλου 10, Δίελα, Σουκ 15, Βαμβακά.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 17, Ζιάκα, Κωτούλα, Παυλοπούλου 14 (2), Πότερ 24 (2), Σωτηρίου 2, Μπουντούρη, Αλεξανδρή 9 (1), Παλάσκα, Κάρτερ 6 (1), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου 2.