Ο Ολυμπιακός απέδειξε την κυριαρχία του για ακόμη μια φορά. Κατέκτησε το τρόπαιο του Super Cup, επικρατώντας του Παναθηναϊκού στον τελικό. Συνεχίζεται το σερί νικών του Θρύλου επί του... μεγαλύτερου πελάτη. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός, πιστός στο ραντεβού του για ακόμη έναν τελικό, εκείνον του Super Cup, αντιμετώπισε το βράδυ της Κυριακής τον Παναθηναϊκό. Οι δύο ομάδες είχαν επικρατήσει στους ημιτελικούς του Σαββάτου, επί των Προμηθέα Πάτρας (93-65) και Κολοσσού Ρόδου (72-67) αντίστοιχα, δίνοντας ραντεβού στο κεντρικό γεγονός απόψε.

Κι οι δύο «αιώνιοι» ήθελαν το τρόπαιο, μιας και θα ήταν το πρώτο της σεζόν, θέτοντας έτσι τις βάσεις για τη συνέχεια. Το Κλειστό της Καλλιθέας στη Ρόδο φόρεσε τα… καλά του, έκανε sold out, όπως είχε ανακοινώσει νωρίτερα ο ΕΣΑΚΕ. Στο γήπεδο βρέθηκαν κι οι αδελφοί Αγγελόπουλοι, με τους Προέδρους του Θρύλου μας να βραβεύονται για την προσφορά τους στο Ελληνικό μπάσκετ.

Τα έκτροπα του ΟΑΚΑ και ένας παρκαδόρος σε… σύγχυση!

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Γουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, ενώ ο Ράντονιτς για τον ΠΑΟ επέλεξε τους Π. Καλαϊτζάκη, Λι, Γκριγκόνις, Γουίλιαμς και Παπαγιάννη.

Νευρικό ξεκίνημα, αλλαγή εικόνας και σερί!

Οι Πειραιώτες δεν μπήκαν δυνατά στο ματς, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω με 9-2, στα πρώτα 3 λεπτά αγώνα. Στην επίθεση η ομάδα μας έκανε αρκετά λάθη, ενώ οι πράσινοι είχαν μπει καλύτερα, αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Κάνααν βρήκε εύστοχο τρίποντο, μειώνοντας το σκορ με 2/2 σε 9- 8, κι αποδεικνύοντας πως είναι ικανότατος σουτέρ. Οι Πειραιώτες πέρασαν μπροστά, με 10-0 σερί (9-12), φτιάχνοντας και την εικόνα τους στην άμυνα. Επιπλέον, μετά το τάιμ άουτ, ο ΠΑΟ ήταν χωρίς πόντο για πάνω από 4 λεπτά, δείγμα της δουλειάς στην αμυντική λειτουργία. Το επιμέρους σκορ των «ερυθρόλευκων» είχε φτάσει στο 2-16, χάρη σε δύο γκολ-φάουλ από Φαλ και Γουόκαπ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 15-18.

Θωρηκτό Μπολομπόι…

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Τζόελ Μπολομπόι κέρδισε το τρίτο γκολ-φάουλ για τον Θρύλο, μετά από όμορφη συνεργασία με τον πλειμπέικερ (15-21). Οι Πειραιώτες έχασαν το ρυθμό τους, ο ΠΑΟ πήρε την πρωτοπορία στο σκορ (24-23), με τον Λαρεντζάκη να δίνει εκ νέου διαφορά στον Θρύλο. Ο ΜακΚίσικ αστοχούσε σε ελεύθερα σουτ τριών πόντων, αλλά ο Λι βρήκε ένα 2/2 έξω από τη γραμμή των 6,75μ (32-32). Ο Αμερικανός όμως βρήκε ακόμη ένα ελεύθερο σουτ, ευστοχώντας αυτήν τη φορά, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι το 34-37.

Δεν ήταν διατεθειμένος να χάσει!

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους, ο Θρύλος πήρε ένα +10 (34-44), στη μεγαλύτερη έως εκείνο το σημείο διαφορά. Ο Τόμας Ουόκαπ ευστόχησε κι εκείνος σε τρίποντο, με τους «ερυθρόλευκους» από το 24% να πηγαίνει στο 32% και το +11. Η άμυνα έδεσε, κάτι που ζήτησε ο Μπαρτζώκας στο ημίχρονο. Ο Γουίλιαμς έκανε καλή εμφάνιση για την αντίπαλη ομάδα. Ο Μουστάφα Φαλ έκανε… πάρτυ επί του Παπαγιάννη στη «μάχη γιγάντων», κερδίζοντας κι άλλο γκολ-φάουλ (39-50). Οι νταμπλούχοι Ελλάδος κρατούσαν τις διψήφιες διαφορές, δείχνοντας πως κυριαρχούν στο ματς και θα είχαν προβάδισμα για το τρόπαιο. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 56-43.

Ισοπεδωτικός!

Ο Βεζένκοφ ξεκίνησε με… τρίποντο το τέταρτο δεκάλεπτο, στέλνοντας τη διαφορά υπέρ της ομάδας του στο +16 (43-59). Οι Πειραιώτες, βλέποντας τους αντιπάλους τους να μην τους αγχώνουν σε κανένα σημείο του αγώνα, έριξαν ρυθμό. Η διαφορά παρέμενε διψήφια (45-61), με την ομάδα του Μπαρτζώκα να ελέγχει απόλυτα την αναμέτρηση. Κι ο Μιχάλης Λούντζης μπήκε στο ματς, ανοίγοντας το ροτέισον η ομάδα μας. Ο ΠΑΟ παρέμενε άστοχος, ο Θρύλος δεν είχε να φοβηθεί κάτι, φτάνοντας εύκολα στο τρόπαιο.

Ο Θρύλος κατέκτησε το πρώτο Super Cup της ιστορίας, πετυχαίνοντας παράλληλα την όγδοη σερί νίκη του επί του ΠΑΟ. Με αυτόν τον τρόπο θα πάει με την καλύτερη ψυχολογία στη Βαρκελώνη, για την πρεμιέρα της Euroleague.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Πουρσανίδης, Παπαπέτρου.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 34-37, 43-56, 52-67.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Κάνααν, Λούντζης, Λαρεντζάκης, Πάπας, Φαλ, Σλούκας, Βεζένκοβ, Παπανικολάου, Μπολομπόι, Πίτερς, ΜακΚίσικ

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι, Παπαγιάννης, Μποχωρίδης, Γουίλιαμς, Άντριους, Γ. Καλαϊτζάκης, Χουγκάζ, Πονίτκα, Γκριγκόνις, Μαντζούκας, Γκουντάιτις.