Ο Ολυμπιακός πήρε μια μάγκικη πρόκριση επί του Παναιτωλικού με νίκη 3-1 στην παράταση. Σκόρερ στο ντεμπούτο του ο Φατινγκά, δύο φορές πέτυχε τέρμα ο «λυτρωτής» Μασούρας. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός, μία βδομάδα μετά το ματς πρωταθλήματος που έδωσε με τον Παναιτωλικό, αντιμετώπισε ξανά την ομάδα του Αγρινίου. Αυτήν τη φορά για τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος και το δεύτερο ματς των προημιτελικών. Βέβαια, είχε σε βάρος του το 2-1 του πρώτου αγώνα, το οποίο και καλούνταν να ξεπεράσει. Απ’ την άλλη πλευρά, η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου θα πάλευε στο Φάληρο την πρόκριση και ένα… θαύμα με τον πρωταθλητή Ελλάδος και πρωτοπόρο στο πρωτάθλημα φέτος.

Για την ομάδα μας έμειναν εκτός αποστολής αρκετά ονόματα που αγωνίζονται βασικοί. Χαρακτηριστικά έμειναν πίσω οι: Βατσλίκ, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Λαλά, Αγκιμπού Καμαρά, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά, όπως κι οι Ροντρίγκες (τραυματισμός), Σισέ (Κόπα Άφρικα). Βέβαια, είδαμε για πρώτη φορά τους Μαμαντού Κανέ και Ζοάο Καρβάλιο, οι οποίοι έκαναν ντεμπούτο με τα «ερυθρόλευκα». Ο Καρβάλιο είχε αγωνιστεί και με την Β’ ομάδα, όμως έγραψε τα πρώτα του… χιλιόμετρα με την πρώτη ομάδα! Επιπλέον, βλέποντας κανείς την ενδεκάδα της ομάδας μας, θα… μυρίσει Ολυμπιακό Β’, με τον Μαρτίνς να δίνει ευκαιρίες στο «νέο αίμα».

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο γηπεδούχος Ολυμπιακός παρατάχθηκε στην δεύτερη αναμέτρηση των προημιτελικών με αρκετές αλλαγές. Ο σχηματισμός ήταν το 4-2-3-1, όμως με νέα πρόσωπα. Στην εστία κάθισε ο Τζολάκης, με τους Αβραάμ Παπαδόπουλο και Ουσεϊνού Μπα να βρίσκονται στο κέντρο της άμυνας, με τους Βρουσάι και Κίτσο να βρίσκονται στα άκρα. Οι Σουρλής και Μαμαντού Κανέ βρέθηκαν στον άξονα, με την επίθεση να αποτελείται από τους Καρβάλιο, Ονιεκούρου, Φατιγνκά και Ελ Αραμπί, ως φορ.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Κρίστινσον, Καμαρά, Κούντε, Λόπες, Ανδρούτσος, Μασούρας, Τικίνιο, Καρμπόβνικ, Μπαγκαλιάνης.

Για τον Παναιτωλικό, ο Γιάννης Αναστασίου επέλεξε στην εστία τον Ανέστη, ενώ στην άμυνα βρέθηκαν οι Μπακαδήμας – Περέιρα στα άκρα, με τους Βργκοτς και Μάλη στο κέντρο της. Μπροστά τους είδαμε τους Αντούνες και Μάρτενσον, με τους Νταγκό και Ντουάρτε στα «φτερά» της επίθεσης, τον Μεντόσα σε έναν ελεύθερο ρόλο, πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Καρέλη. Σχηματισμός 4-2-3-1 για τους Αγρινιώτες.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Πάρδαλος, Χουχούμης, Λούι, Μπαρμπόσα, Λάρσον, Μπελεβώνης, Φλόρες, Μόρσεϊ, Τσιγγάρας.

Ιδανικό ντεμπούτο Φατινγκά, σφράγισε το εισιτήριο!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς, αν και υπήρχε έντονο συγκινησιακό κλίμα. Ο Φατινγκά έκανε ένα σουτ εντός περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι. Ο εκρηκτικός νεαρός παίκτης, ξεκίνησε ιδανικά το ντεμπούτο του στον Θρύλο. Μόλις στο 6’ με ασίστ του Καρβάλιο, έγινε το 1-0, με πλασέ που κέρδισε τον Ανέστη. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και ο Γκορτσίλας έδειξε τη σεντρα.

Ο Παναιτωλικός πήρε να απαντήσει, με μια επίσκεψη αρκετά επικίνδυνη. Ο Καρέλης έβγαινε τετ α τετ στον Τζολάκη, με τον Κίτσο να απομακρύνει.

Στο 14’ του ματς, ο Ελ Αραμπί έχασε τρομερή ευκαιρία να κάνει το 2-0, όταν μετά το κόρνερ του Καρβάλιο πήρε την κεφαλιά. Όμως, οι φιλοξενούμενοι έδιωξαν. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Μεντόσα έκανε ένα σουτ, το οποίο με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε ο Τζολάκης.

Στα επόμενα λεπτά η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω, με τις δύο ομάδες να προσπαθούσαν να κινηθούν στο χορτάρι. Βέβαια, η διάθεση ήταν άκρως επιθετική, εκατέρωθεν.

Στα επόμενα λεπτά η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω, με τις δύο ομάδες να προσπαθούσαν να κινηθούν στο χορτάρι. Βέβαια, η διάθεση ήταν άκρως επιθετική, εκατέρωθεν. Λίγα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Ζοάο Καρβάλιο έκανε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει άουτ, λίγα εκατοστά από την οριζόντια δοκό του Ανέστη. Οι καθυστερήσεις ήταν 1’, με το σκορ να είναι 1-0 στο Α’μέρος.

Ψυχρολουσία και… λύτρωση σε ένα ημίχρονο!

Στο ξεκίνημα του Β’ μέρους, ο Παναιτωλικός απείλησε την εστία του Θρύλου στο 47’ με τον Νταγκό. Μάλιστα, στα πρώτα πέντε λεπτά, ο Κίτσος και ο Βρουσάι έκοψαν την μπάλα στους φιλοξενούμενους. Στο 54’ ο Μαρτίνς έκανε δύο μαζεμένες αλλαγές, με τους Τικίνιο και Μασούρα, να περνούν αντί των Ελ Αραμπί και Φατινγκά. Αλλαγές έκανε και ο Γιάννης Αναστασίου, με τους Φλόρες και Λάρσον, να περνούν αντί των Μπακαδήμα και Αντούνες.

Όσο τα λεπτά περνούσαν, ο Θρύλος ετοίμασε ακόμη δύο αλλαγές, ενώ λίγο πριν είχε απειλήσει ο Νταγκό με σουτ, το οποίο ξανά μπλόκαρε με ασφάλεια ο Τζολάκης. Ο Πορτογάλος τεχνικός της ομάδας μας έβαλε στη «μάχη» τους Ρόνι Λόπες και Μαντί Καμαρά αντί των Καρβάλιο και Κανέ.

Στο 69’ ο Ολυμπιακός απείλησε με τον Ρόνι Λόπες και σουτ στη δεξιά γωνία του Ανέστη, με τον Έλληνα κίπερ να αποκρούει.

Στο 69’ ο Ολυμπιακός απείλησε με τον Ρόνι Λόπες και σουτ στη δεξιά γωνία του Ανέστη, με τον Έλληνα κίπερ να αποκρούει. Στα τελευταία δέκα λεπτά, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να διεκδικήσουν αυτό που τους αναλογούσε απ’ την αναμέτρηση. Ο Παναιτωλικός πέτυχε την ισοφάριση με τον Νίκο Καρέλη, πέντε λεπτά πριν το 90′.

Ο Θρύλος ήταν πολύ σκληρός για να πεθάνει, με τον Τικίνιο να κάνει το 2-1 και να δίνει ανάσα στην ομάδα του. Το γκολ προήλθε μετά από γύρισμα του Λόπες.

Στα λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα, υπήρξε αποβολή για τους φιλοξενούμενους, με τον Ντουάρτε να αφήνει την ομάδα του με 10 παίκτες. Ο Γκορτσίλας έληξε την κανονική διάρκεια της αναμέτρησης και είχαμε παράταση.

Παράταση στο «Γ. Καραϊσκάκης»

Στην παράταση είδαμε τον Ανδρούτσο να περνά στο ματς, στην συν μία αλλαγή που έχουν οι ομάδες. Στο 103’ ο Παναιτωλικός δοκίμασε ένα σουτ, το οποίο πήγε εκτός. Ο Βρουσάι έχασε τρομερή ευκαιρία στο 105’ να δώσει ανάσα στον Θρύλο, με το πρώτο τέταρτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 2-1.

Μασούρας και… ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ!

Ο Γιώργος Μασούρας ήταν εκείνος όπου έλυσε το δεσμό των δύο ομάδων για την πρόκριση. Στο 115’, μετά από κλέψιμο του ίδιου στη μεσαία γραμμή. Πάσαρε στον Ρόνι Λόπες, με τον ίδιο να κάνει την ασίστ στον Έλληνα μεσοεπιθετικό, ο οποίος πλάσαρε και έκανε το 3-1. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα, με τον Θρύλο να παίρνει την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού.

Διαιτητής: ΓΚΟΡΤΣΙΛΑΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ (ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ)

Βοηθοί: ΜΕΪΝΤΑΝΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ (ΑΧΑΪΑΣ), ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ (ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ)

4Ος Διαιτητής: ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ (ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ)

VAR: ΚΟΥΤΣΙΑΥΤΗΣ ΑΡΙΣΤΟΜΕΝΗΣ (ΑΡΤΑΣ), ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΛΑΖΑΡΟΣ (ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ)

Παρατηρητής: ΙΩΣΗΦΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Τζολάκης, Παπαδόπουλος, Μπα, Βρουσάι, Κίτσος, Κανέ, Σουρλής, Φαντιγκά, Καρβάλιο, Ονιεκούρου, Ελ Αραμπί.

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Ανέστης, Αντούνες, Βργκοτς, Καρέλης, Ντουάρτε, Μάρτενσον, Περέιρα, Νταγκό, Μεντόζα, Μπακαδήμας, Μάλης.