Ο Ολυμπιακός μπήκε με... πατημένο το πόδι στο γκάζι από την αρχή, νικώντας με 3-1 τον Παναιτωλικό στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 21η αγωνιστική. Σκόρερ δύο τερμάτων ο Γκάρι Ροντρίγκες (4', 73'), δίχτυα βρήκε κι ο Βαλμπουενά (1'). Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός, στο πλαίσιο της 21ης ημέρας αντιμετώπισε το απόγευμα της Τετάρτης (2/2) σε εμβόλιμη αγωνιστική, τον Παναιτωλικό για τη Super League Interwetten. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά την ισοπαλία στην Τούμπα, συνεχίζουν αήττητοι κι ήθελαν ακόμη μια νίκη για να διατηρηθούν ή και να αυξήσουν τη διαφορά από τους διώκτες τους. Με αρκετές απουσίες ήρθε στο Φάληρο η ομάδα του Αναστασίου. Να σημειωθεί πως πριν την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, για τη μνήμη του αδικοχαμένου Άλκη, όπως και για τον ίδιο λόγο, οι φωτογραφίες από τα πρακτορεία ήταν ασπρόμαυρες, σε όλα τα ματς της αγωνιστικής.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τον γηπεδούχο Ολυμπιακό, ο Πορτογάλος τεχνικός της ομάδας μας, Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον κορυφαίο της Τούμπας για την εστία μας, τον Τόμας Βατσλίκ. Με την τετράδα της άμυνας να αποτελείται από τους Λαλά, Παπασταθόπουλο, Μανωλά και Ρέαμπτσιουκ. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Εμβιλά και Μπουχαλάκης, ενώ στην επίθεση είδαμε τους Γκάρι Ροντρίγκες, Βαλμπουενά και Αγκιμπού Καμαρά, πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Γιουσέφ Ελ Αραμπί.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Μασούρας, Φατινγκά, Μπα, Σοάρες, Κανέ, Κίτσος.

Η βαθμολογία και το πρόγραμμα της Σούπερ Λιγκ 1!

Για τους φιλοξενούμενους του Παναιτωλικού, ο Γιάννης Αναστασίου επέλεξε τον Ανέστη για κάτω από τα δοκάρια. Στα άκρα της άμυνας είδαμε τους Λούι και Περέιρα, ενώ οι Αντούνες και Βργκοτς βρέθηκαν στο κέντρο της αμυντικής γραμμής. Οι Φλόρες, Τσιγγάρας και Μάρτενσον βρέθηκαν στον άξονα, με τα «φτερά» της επίθεσης να αποτελούνται από τους Μόρσεϊ και Ντουάρτε, και τον Βέργο ως τον μοναδικό προωθημένο της ομάδας του Αγρινίου, στη διάταξη 4-3-3.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Πάρδαλος, Αποστολάκης, Καρέλης, Μπαρμπόσα, Λάρσον, Μπελεβώνης, Νταγκό, Μπακαδήμας, Μαλής.

Κυρίαρχος από τα… πρώτα δευτερόλεπτα, το 2-0 στο 4′!

Ούτε ένα λεπτό δεν χρειάστηκε ο Ολυμπιακός για να προηγηθεί στην αναμέτρηση, με τον Ματιέ Βαλμπουενά να χρίζεται σκόρερ. Μετά από σέντρα εκ δεξιών του Λαλά, ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά, με τον Ανέστη να αποκρούει αρχικά, αλλά τον Γάλλο να παίρνει το ριμπάουντ.

Ο Ματιέ Βαλμπουενά σκόραρε στα 51 δευτερόλεπτα του ματς με τον Παναιτωλικό, ξεπερνώντας έτσι το ρεκόρ του Αγκιμπού που είχε βρει δίχτυα στα 57 δευτερόλεπτα κόντρα στην ΑΕΚ. Στη συνέχεια μάλιστα ο Θρύλος δεν έριξε ρυθμό καθώς, το 2-0 έγινε μόλις στο 4ο λεπτό!

Σκόρερ του δεύτερου τέρματος ήταν ο Γκάρι Ροντρίγκες για την ομάδα μας. Ο Αγκιμπού Καμαρά δοκίμασε ένα σουτ, ο Ανέστης απέκρουσε, ο Ελ Αραμπί έχασε την ευκαιρία να σκοράρει, με το ριμπάουντ να το παίρνει ο παίκτης του Θρύλου από το Πράσινο Ακρωτήρι, διπλασιάζοντας τα τέρματα των Πειραιωτών.  Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν με μια κεφαλιά του Βέργου, η οποία κατέληξε στο δοκάρι του Τσέχου διεθνή. Στα επόμενα λεπτά, ο Θρύλος ζήτησε πέναλτι μετά από εμφανέστατο χέρι εντός της περιοχής του Παναιτωλικού, κάτι όμως που δε συγκίνησε τον διαιτητή Γκάμαρη.

Εν συνεχεία, κι ο Λαλά απείλησε με ένα σουτ εκτός περιοχής την εστία των φιλοξενούμενων, με την μπάλα να καταλήγει εκτός.

Με τη συμπλήρωση 22 λεπτών στην αναμέτρηση, ο Παναιτωλικός με τον Βέργο απείλησε την εστία του Βατσλίκ, με τον Τσέχο να κάνει τεράστια απόκρουση με δυσκολία, βγάζοντας σε κόρνερ. Τρία λεπτά πριν το μισάωρο της αναμέτρησης, η ομάδα του Αναστασίου μείωσε σε 2-1, με σκόρερ τον Μόρσεϊ, ο οποίος προτού κερδίσει τον Βατσλίκ, «άδειασε» με όμορφο τρόπο τον Ρέαμπτσιουκ.

Αρκετά… σκληρό το παιχνίδι των φιλοξενούμενων!

Μετά από ένα σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Κένι Λαλά, ο Πέδρο Μαρτίνς αναγκάστηκε να ρίξει τον Θανάση Ανδρούτσο στη θέση του, με τον Γάλλο να αποχωρεί ως τραυματίας. Ως το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι στην αναμέτρηση, με το 2-1 να είναι το σκορ του Α’ μέρους.

Ροντρίγκες… χτύπησε για δεύτερη φορά!

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου στο «Γ. Καραϊσκακης», ο Γιάννης Αναστασίου έκανε την πρώτη του κίνηση, με τον Βέργο να δίνει τη θέση του στον Καρέλη. Στο 53’, οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντική ευκαιρία για την ισοφάριση, με τον Εμβιλά να κόβει σωτήρια, ενώ η μπάλα κατευθυνόταν προς τα δίχτυα του Βατσλίκ από γύρισμα του Αντούνες.

Το ματς άνοιξε αρκετά μετά από εκείνο το σημείο, με τον Ελ Αραμπί να χάνει τεράστια ευκαιρία με γυριστή κεφαλιά, στο 60ο λεπτό. Μετά από σέντρα του Βαλμπουενά, ο Μαροκινός έκανε την προσπάθειά του, με τον Ανέστη να διώχνει εντυπωσιακά.

Σε εκείνο το σημείο, για τον Παναιτωλικό μπήκε ο Αποστολάκης αντί του Περέιρα, ενώ κι ο Μαρτίνς έριξε τους Μασούρα και Τικίνιο, αντί των Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί. Στο 65’ είχαμε δύο πολύ καλές ευκαιρίες, μία για κάθε ομάδα. Αρχικά, ο Ολυμπιακός με τον Γιαν Εμβιλά κι ένα μακρινό σουτ, το οποίο πέρασε λίγο έξω από την εστία του Ανέστη. Και στη συνέχεια, ο Καρέλης έχασε τρομερή φάση, προσπαθώντας την προβολή προς τα δίχτυα, όμως αστόχησε.

Μετά από ολιγωρία του Παναιτωλικού, ο Γκάρι Ροντρίγκες έκανε το 3-1 και ουσιαστικά καθάρισε το τρίποντο για τον Θρύλο, στο 73’. Η ομάδα του Θρύλου έκλεψε ψηλά και το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον.

Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Αναστασίου είχε αντιληφθεί πως δύσκολα θα άλλαζε το αποτέλεσμα. Από την πλευρά του ο Πέδρο Μαρτίνς, έριξε στη «μάχη» τον Φώτη Κίτσο, αλλά και τον Μπαντιουγκού Φατινγκά, ο οποίος έκανε ντεμπούτο με τα «ερυθρόλευκα». Οι Ρέαμπτσιουκ και Ροντρίγκες αποχώρησαν από το ματς. Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 3′, με τον Θρύλο να παίρνει το τρίποντο.

Διαιτητής: ΓΚΑΜΑΡΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ (ΑΘΗΝΩΝ), Βοηθοί: ΧΡΙΣΤΑΚΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ), ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΗΛΙΑΣ (ΠΡΕΒΕΖΑΣ/ΛΕΥΚΑΔΑΣ)

4ος: ΤΣΕΤΣΙΛΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (ΓΡΕΒΕΝΩΝ), VAR: ΓΚΟΡΤΣΙΛΑΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ (ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ), ΠΑΤΡΑΣ ΠΕΤΡΟΣ (ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ)

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Ρέαμπτσιουκ, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Ροντρίγκες, Βαλμπουενά, Καμαρά Αγ., Ελ Αραμπί.

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Ανέστης, Λούι, Περέιρα, Αντούνες, Βργκοτς, Φλόρες, Τσιγγάρας, Μάρτενσον, Μόρσεϊ, Ντουάρτε, Βέργος.