Άνετη νίκη με 4-0 κόντρα στον ΟΦΗ και έτοιμος για Ευρώπη ο Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός απέναντι στον ΟΦΗ είχε διάθεση και το έδειξε από νωρίς.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν πάρα πολύ δυνατά στον αγώνα και από νωρίς προηγήθηκαν στο σκορ με τον Μασούρα από την μπαλιά του Ποντένσε στο 6ο λεπτό μετά την κόντρα στην λάθος έξοδο του τερματοφύλακα του ΟΦΗ, δεν χρειάστηκε και πολύ για να πετύχουν και το δεύτερο γκολ με τον Ελ Κάαμπι στο 9ο λεπτό ύστερα από ολιγωρία στην άμυνα των Κρητικών. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο ήταν κυρίαρχος δημιουργώντας πολλές φάσεις και στο 34 πέτυχε και 3ο γκολ με τον Ποντένσε ύστερα από πολύ καλή ατομική ενέργεια. Λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο ο Κάρμο είχε δοκάρι με ένα δυνατό σουτ.

Αυτό θα πει ΣΕΒΑΣΜΟΣ: Αποθέωση από τους οπαδούς της Άστον Βίλα για τον κόσμο του Θρύλου! (pic)

Στο δεύτερο ημίχρονο όπως ήταν αναμενόμενο έπεσε λίγο αριθμός του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν μια αλλαγή οι Πειραιώτες και 2 ο ΟΦΗ.

Η ανωτερότητα του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και sτο 58’, βρήκε και τέταρτο τέρμα, το οποίο από δημιουργία έως την εκτέλεση του ήταν φοβερό. Καταπληκτική μπαλιά του Τσικίνιο για τον Φορτούνη, ο οποίος πλάσαρε τον Μπάουμαν στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τον γκολκίπερ του ΟΦΗ για να κάνει το 4-0. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Ελ Κααμπί άφησε τη θέση του στον Γιόβετιτς στην κορυφή και ο Φορτούνης αντικαταστάθηκε από τον Καμπράλ, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του. Στη συνέχεια, κατέβασε ταχύτητα ο Ολυμπιακός, γιατί έχει μπροστά του και τη Φερεντσβάρος. Σε ό,τι έχει να κάνει με τον ΟΦΗ, το γεγονός ότι ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης δεν είχε χρειαστεί να κάνει κάποια επέμβαση, επιβεβαιώνει το ότι έγινε… έρμαιο στις ορέξεις των Πειραιωτών. Ο Θρύλος σταμάτησε στα τέσσερα και πλέον επικεντρώνεται στο ματς με την Φερεντσβάρος.