Κόντρα στην ουγγρική ομάδα, τα κορίτσια του Θρύλου πήραν μία σπουδαία νίκη με 14-9.

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στο Final-4 της Euroleague πραγματοποίησε η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού. Στην πρώτη «μάχη» για τη φάση των «8» της διοργάνωσης, στο Παπαστράτειο, οι Πρωταθλήτριες Ευρώπης επικράτησαν με 14-9 της Ντουναϊσβάρος και απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα για τη ρεβάνς, στις 26/2 στην Ουγγαρία.

Κόντρα στην ουγγρική ομάδα, τα κορίτσια του Θρύλου, που αγωνίστηκαν χωρίς την αρχηγό, Μ. Πλευρίτου, πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση σε επίθεση και άμυνα, οδηγούσαν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια και με πρώτη σκόρερ την Ελ. Πλευρίτου, με τέσσερα γκολ, πανηγύρισαν τη νίκη, βάζοντας παράλληλα γερές βάσεις για την είσοδο στην τετράδα του κορυφαίου ευρωπαϊκού διασυλλογικού θεσμού, στο δρόμο για την υπεράσπιση του στέμματος των Πρωταθλητριών Ευρώπης!

Ιντάλγκο στο thrylos24.gr: «Δεν πρόκειται να πάω στον Παναθηναϊκό»
Από νωρίς μπήκαν οι βάσεις…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά κόντρα στην Ντουναϊσβάρος και πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο οκτάλεπτο, στο οποίο προηγήθηκε με 5-1. Οι Πρωταθλήτριες Ευρώπης πήραν προβάδισμα 2-0, με τις Κρίστμας (6:07) και Ελ. Πλευρίτου (4:37) και στη συνέχεια, ξέφυγαν με +3 (4-1), με τέρματα των Β. Πλευρίτου (2:22) και Ελευθεριάδου (0:42), ενώ «έκλεισαν» την πρώτη περίοδο με 5-1 επί των φιλοξενούμενων, σκοράροντας στην «εκπνοή» ένα απίστευτο σουτ από το κέντρο, με την Μυριοκεφαλιτάκη (0:01).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου οκταλέπτου, τα κορίτσια του Θρύλου δέχθηκαν γκολ από την ουγγρική ομάδα, όμως απάντησαν άμεσα, «βρίσκοντας» δίχτυα για το 6-2, με την Σιούτη (5:44). Οι «ερυθρόλευκες» δέχθηκαν ένα ακόμη τέρμα από τις Ουγγαρέζες, ωστόσο αντέδρασαν ξανά και κράτησαν τη διαφορά του +4, με την Κρίστμας (0:08), ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με 7-3 προβάδισμα.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Αλεξάνταρ Τσίριτς δεν «μπήκε» καλά και στα πρώτα τέσσερα λεπτά, δέχθηκε τρία γκολ (7-6) από την Ντουναϊσβάρος, όμως δεν το άφησε έτσι και σκοράροντας στην παίκτρια παραπάνω, με τις Μυριοκεφαλιτάκη (3:05) και Β. Πλευρίτου (2:12), έφτασε ξανά στο +3 (9-6).

Το τελείωσε…

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 9-7 προβάδισμα, γρήγορα-γρήγορα ανέβασε τη διαφορά επί των φιλοξενούμενων στο +4 (11-7), με δύο τέρματα της Ελ. Πλευρίτου (6:44, 6:19) και στη συνέχεια, προηγήθηκε για πρώτη φορά με +5 (13-8), σκοράροντας με τις Μυριοκεφαλιτάκη (3:32) και Β. Πλευρίτου (1:10) από φουνταριστό και περιφέρεια!

Μάλιστα, οι Πρωταθλήτριες Ευρώπης δεν άφησαν το «γκάζι» και «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +6 (14-8), με την Ελ. Πλευρίτου (0:34), πανηγυρίζοντας, έτσι, τη νίκη (14-9) κόντρα στην ουγγρική ομάδα!

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 2-2, 2-4, 5-2

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Κρίστμας (περιφέρεια, 6:07), 2-0 Ελ. Πλευρίτου (π/π, 4:37), 2-1 Γκάρντα (περιφέρεια, 4:19), 3-1 Β. Πλευρίτου (π/π, 2:22), 4-1 Ελευθεριάδου (π/π, 0:42), 5-1 Μυριοκεφαλιτάκη (περιφέρεια, 0:01)

2ο οκτάλεπτο: 5-2 Σίλαγκι (π/π,7:16), 6-2 Σιούτη (δύο μέτρα, 5:44), 6-3 Σάμπο (περιφέρεια, 0:45), 7-3 Κρίστμας (δύο μέτρα, 0:08)

3ο οκτάλεπτο: 7-4 Γκάρντα (πέναλτι, 7:04), 7-5 Μάθιου (περιφέρεια, 4:35), 7-6 Χόρβατ (περιφέρεια, 3:50), 8-6 Μυριοκεφαλιτάκη (π/π, 3:05), 9-6 Β. Πλευρίτου (π/π, 2:12), 9-7 Σίλαγκι (περιφέρεια, 0:02)

4ο οκτάλεπτο: 10-7 Ελ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 6:44), 11-7 Ελ. Πλευρίτου (κόντρα, 6:19), 11-8 Γκάρντα (περιφέρεια, 5:24), 12-8 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστό, 3:32), 13-8 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 1:10), 14-8 Ελ. Πλευρίτου (κόντρα, 0:34), 14-9 Γκάρντα (περιφέρεια, 0:03)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 4, Σλίκινγκ, Ελευθεριάδου 1, Κανετίδου, Ξενάκη, Σιούτη 1, Τριχά, Ράνεϊ, Β. Πλευρίτου 3, Κρίστμας 2, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Σταματοπούλου

Ντουναϊσβάρος (Ατίλα Μίχοκ): Μάζκο, Σίλαγκι 2, Σάιμπεν, Γκουρισάτι, Χόρβατ 1, Μάθιου 1, Σάμπο 1, Γκάρντα 4, Κάρντος, Σομογκουβάρι, Παλ, Σέλακ, Μπούις