Αν και βρέθηκε δευτερόλεπτα μακριά από τη νίκη, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Νόβι Μπέογκραντ όπου ήρθε ισόπαλος με 12-12, χάνοντας όλες τις ελπίδες του για πρόκριση στο Final 8 του LEN Champions League.

Το παιχνίδι είχε χαρακτήρα τελικού από την αρχή για τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε στόχο μόνο στόχο τη νίκη. Οι παίκτες του Θοδωρής Βλάχου, αν και ξεκίνησαν στα… κόκκινα δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα, ξεκινώντας με 0/3 στις επιθέσεις με παίκτη παραπάνω.

Το πρώτο γκολ στην αναμέτρηση ήρθε από τους φιλοξενούμενους, για να πάρουν σειρά οι «ερυθρόλευκοι» με δύο σερί τέρματα (2-1). Όμως, στο τέλος της περιόδου η ομάδα του Βελιγραδίου πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 3-2, με τους παίκτες του Μιλάνοβιτς να έχουν εξαιρετική απόδοση στον παίκτη παραπάνω.

LIVE Streaming: Μπαρτσελονέτα – Ολυμπιακός

Παρόμοια άστοχος και στη δεύτερη περίοδο ήταν ο Ολυμπιακός, ο οποίος βρέθηκε πίσω με τρία τέρματα (6-3), διατηρώντας στο τέλος του ημιχρόνου την διαφορά στο -2 (6-4).

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση, ισοφαρίζοντας αρχικά τους Σέρβους, τους οποίους προσπέρασαν στη συνέχεια τρεις φορές (7-6, 8-7, 9-8). Ωστόσο, το τέλος του τρίτου οκταλέπτου δεν βρήκε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Πειραιά, με την Νόβι Μπέογκραντ να βρίσκει επιθετικές λύσεις απέναντι στην πολύ βελτιωμένη άμυνα του Ολυμπιακού.

Μία πολύ σημαντική αναμέτρηση, ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στη νίκη, αλλά το τέρμα σε νεκρό χρόνο, τους χάρισε τη νίκη. Καθοριστικό ρόλο έπαιξαν και οι αποφάσεις των διαιτητών που έκριναν και εκείνη την αναμέτρηση.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 2-3, 5-3, 3-3