Ο Ολυμπιακός πέρασε αλώβητος από το Αιγάλεω...

Με πολύ καλή εμφάνιση οι Κορασίδες του Ολυμπιακού πέρασαν από το Αιγάλεω, το μεσημέρι του Σαββάτου (22/10) με 3-0 σετ και έκαναν το «3 στα 3» στο πρωτάθλημα Κορασίδων της ΕΣΠΕΔΑ.

Η ομάδα του Μανώλη Ζωγραφάκη εμφανίστηκε συγκεντρωμένη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και με προσήλωση στο πλάνο παιχνιδιού, κατάφερε να πάρει μία δίκαιη νίκη και να συνεχίσει  την αήττητη πορεία της στην Α φάση του πρωταθλήματος. Ακολουθεί η εντός έδρας αναμέτρηση με τον ΑΟΦ Πορφύρας στο «Μελίνα Μερκούρη» το Σάββατο 29/10.

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Ο αγώνας…

Ο αγώνας με το Αιγάλεω ξεκίνησε ιδανικά για τις «ερυθρόλευκες» που χάρη σε μονό μπλοκ και άσσο της Ελευθεριάδου πήραν «κεφάλι» στο σκορ με 3-11. Το Αιγάλεω αντέδρασε και μείωσε τη διαφορά στον πόντο (10-11), όμως τα αποτελεσματικά σερβίς της Λιάλιου έφεραν και πάλι τον Ολυμπιακό σε διαφορά αφαλείας, για το 13-19. Στο τελευταίο κομμάτι του σετ, το μπλοκ της Δαγρέ και η επίθεση της Ζαφειρίου διαμόρφωσαν το 20-25 και το 0-1 στα σετ .

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το 8-8, προσφέροντας αρκετούς θεαματικούς πόντους. Σε εκείνο το σημείο όμως οι Πειραιώτισσες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και έφτασαν στο 11-17 μετά από άσσο της Μαραβέλια και πρώτο χρόνο της Δημητρίου, ενώ στη συνέχεια η Δαγρέ με δύο άσσους και ένα μπλοκ έφερε το σετ μπολ στον Ολυμπιακό με 13-24. Τελικά η Ζαφειρίου με ωραία επίθεση διαμόρφωσε το 14-25 λίγο αργότερα, κάνοντας το 0-2 στα σετ.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν στο τρίτο σετ αποφασισμένες να τελειώσουν το ματς και πήραν προβάδισμα με 9-11. Η Ελευθεριάδου από το σερβίς έβαλε δύσκολα στην αντίπαλη υποδοχή, γεγονός που οδήγησε τις Πειραιώτισσες σε επιμέρους σκορ 1-10, για το 10-21. Λίγο αργότερα, ο άσσος από τη Δαγρέ και το μπλοκ της Δημητρίου έφεραν το ματς μπολ στον Ολυμπιακό (12-24), το οποία εξαργυρώθηκε λίγο αργότερα και πάλι από μπλοκ της Δημητρίου, που διαμόρφωσε το τελικό 17-25 και το 0-3 στα σετ.

Τα σετ: 0-3 σε 71’. 20-25, 14-25, 17-25

1ο σετ: 3-7, 13-16, 16-21, 20-25
2ο σετ: 7-6, 11-16, 13-21, 14-25
3ο σετ: 5-8, 10-16, 10-21, 17-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μανώλης Ζωγραφάκης) Μιχαλοπούλου, Δημητρίου, Λιάλιου, Δαγρέ, Στύλιου, Ελευθεριάδου, Παπαθανασίου, Μαραβέλια, Κτενά, Σκλαβενίτη, Ζαφειρίου Β, Ζαφειρίου Π.