Ο Ολυμπιακός επικράτησε εντός έδρας του Πρωτέα Βούλας.

Ολυμπιακός: Στα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, επέστρεψε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Θρύλου. Μετά το ματς στην Ιταλία κόντρα στην Βίρτους Μπολόνια, για τη 12η αγωνιστική της φάσης των ομίλων EuroLeague, οι νταμπλούχες Ελλάδας, χωρίς την Σταμολάμπρου, νίκησαν με 93-62 τον Πρωτέα Βούλας στην αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, για τη 19η «στροφή» της Α1.

Κόντρα στην ομάδα της Βούλας, τα κορίτσια του Θρύλου είχαν τον έλεγχο του ματς σε όλη τη διάρκεια και με πρώτη σκόρερ την Γκούσταφσον με 24 πόντους (17 η Αγιούσο, 14 η Σταμάτη, 12 η Σουκ), «καθάρισαν» στο ΣΕΦ μία ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα.

Ζωντανά η «μάχη» του Θρύλου με τον Μίλωνα για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League!

Ο αγώνας…

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 5-0, όμως με δύο τρίποντα της Γκούσταφσον (7:57, 7:18), προσπέρασε με 6-5. Με δύο βολές της Σουκ (6:52), οι νταμπλούχες Ελλάδας ξέφυγαν με +3 (8-5), όμως ο Πρωτέας Βούλας πήρε «κεφάλι» στο σκορ και μάλιστα, με +6 (10-16).

Η Αγιούσο «απάντησε» και ισοφάρισε σε 16-16, με δύο σερί τρίποντα (1:40, 1:14), ενώ ήταν αυτή που «έγραψε» και το 18-18, με λέι απ (0:42). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Θρύλο μπροστά, με 21-20, αφού η Γκούσταφσον πέτυχε καλάθι και φάουλ, στα 1,4 δευτερόλεπτα.

Στο 2:43 της δεύτερης περιόδου, η Γκούσταφσον, με δύο εύστοχες βολές, έκανε το +11 (39-28), με την Σπυριδοπούλου να «τελειώνει» το ημίχρονο με 45-34, με λέι απ (0:15).

Στο 8:10 του τρίτου δεκάλεπτου, η Σύρρα ανέβασε τη διαφορά στο +15 (51-36), με την ομάδα της Βούλας να μειώνει σε 53-42. Με σουτ της Αυτζή από τα 6,75μ. (3:21), οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν τους 60 πόντους (60-46), ενώ πήραν «αέρα» +18 (66-48), με καλάθι της Σταμάτη (0:59).

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 66-52 προβάδισμα για τον Ολυμπιακό. Στο 9:02 της τελευταίας περιόδου, η Σταμάτη πέτυχε καλάθι και φάουλ, για το 71-55, ενώ έδωσε στις νταμπλούχες Ελλάδας τη μεγαλύτερη διαφορά (+21) έως εκείνο το σημείο, κάνοντας με τρίποντο (7:54), το 76-55.

Με τέσσερις διαδοχικούς πόντους της Αγιούσο (5:41, 5:20), ο Θρύλος ξέφυγε με +28 (86-58), με την Σταμάτη να «γράφει» το +33 (93-60), στον αιφνιδιασμό, τρία λεπτά για το φινάλε! Έτσι, οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 93-62 του Πρωτέα.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-34, 66-52, 93-62