Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την Μπαρτσελονέτα για την πέμπτη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ και γνώρισε την ήττα με 9-7.

Μετά από τέσσερις διαδοχικές νίκες, η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού υπέστη την πρώτη της ήττα στο Champions League. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας, αν και ήταν μπροστά με 6-5 (3:12 τρίτης περιόδου), ηττήθηκαν με 9-7 από την Μπαρτσελονέτα στο Παπαστράτειο, για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του κορυφαίου ευρωπαϊκού διασυλλογικού θεσμού. Η «μάχη» κορυφής του πρώτου ομίλου της διοργάνωσης ήταν ισορροπημένη στη μεγαλύτερη διάρκεια, όμως o Θρύλος «κόλλησε» επιθετικά στο τέταρτο οκτάλεπτο, στο οποίο είχε 1/5 στον παραπάνω (τέσσερις σερί άστοχες προσπάθειες, 5/14 συνολικά), ενώ στην προσπάθεια του να ισοφαρίσει (6-7), δέχθηκε δύο γκολ στην κόντρα από την ισπανική ομάδα, στα τελευταία δύο λεπτά, γνωρίζοντας, έτσι, την πρώτη του ήττα στο φετινό Champions League.

Στο πρώτο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός βρέθηκε δύο φορές πίσω (0-1, 1-2) στο σκορ, όμως με εξαιρετικό σουτ του Βάμος (4:50) και τέρμα του Γενηδουνιά, ισοφάρισε σε 2-2, στο 1:45. Στη δεύτερη περίοδο, οι νταμπλούχοι Ελλάδας πήραν προβάδισμα 3-2, στο 6:41, με τον Βάμος, ο Φουντούλης σκόραρε (5:36), για το 4-3, με την Μπαρτσελονέτα να ισοφαρίζει σε 4-4, σε «νεκρό» χρόνο. Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (7:23), ο Φουντούλης έβαλε ξανά μπροστά (5-4) τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι έκαναν το 6-5, με τον Μπούσλιε (5:43). Η ισπανική ομάδα ισοφάρισε σε 6-6, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο οκτάλεπτο. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Θρύλος δεν παρουσίασε το επιθυμητό πρόσωπο, δέχθηκε τρία γκολ και βρέθηκε πίσω με 9-6, με τον Γκίλλα να μειώνει στο 0:04, για το τελικό 9-7.

Κρίσιμη «μάχη» με Μπαρτσελονέτα

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-2, 2-2, 1-3

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Περόνε (φουνταριστό, 6:22), 1-1 Βάμος (περιφέρεια, 4:50), 1-2 Ταχούλι (π/π, 2:23), 2-2 Γενηδουνιάς (π/π, 1:45)

2ο οκτάλεπτο: 3-2 Βάμος (περιφέρεια, 6:41), 3-3 Ταχούλι (π/π, 6:10), 4-3 Φουντούλης (π/π, 5:36), 4-4 Φαμέρα (π/π, 0:01)

3ο οκτάλεπτο: 5-4 Φουντούλης (π/π, 7:23), 5-5 Μουναρίθ (περιφέρεια, 6:52), 6-5 Μπούσλιε (περιφέρεια, 5:43), 6-6 Μουναρίθ (περιφέρεια, 3:11)

4ο οκτάλεπτο: 6-7 Περόνε (π/π, 3:24), 6-8 Περόνε (κόντρα, 3:03), 6-9 Μάτκοβιτς (κόντρα, 1:58), 7-9 Γκίλλας (π/π, 0:04)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας 1, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 2, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Φιλίποβιτς, Κολόμβος, Παπαναστασίου, Ζερδεβάς

Μπαρτσελονέτα (Ελβις Φάτοβιτς): Αγκίρε, Φαμέρα 1, Μάτκοβιτς 1, Μουναρίθ 2, Ντε Τόρο, Λαρούμπε, Παβιγιάρ, Πολ, Ταχούλι 2, Περόνε 3, Μπιέλ, Μπούστος, Πόρτερ