Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την Μπαρτσελόνα για την 27η αγωνιστική και κατάφερε να επικρατήσει με 77-70.

Επιστροφή στο «ΣΕΦ» και επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχθηκαν την Μπαρτσελόνα για την 27η αγωνιστική της Euroleague και επικράτησαν με 77-70.

Ένα παιχνίδι στο κατάμεστο φαληρικό γήπεδο, το οποίο προφανώς και ώθησε τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα στο να πάρουν μία ακόμα πολύτιμη νίκη.

Μεγάλο Σάββατο στο ΣΕΦ για τον Θρύλο

Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι Λαρεντζάκης, ΜακΚίσικ και Βεζένκοφ. Ο πρώτος είχε 14 πόντους και πέντε ριμπάουντ, ο δεύτερος 14 πόντους, 1 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο τρίτος 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι στο Φάληρο είχε ξεκινήσει με τον Σανλί να ευστοχεί στο 08:39 για το 2-0, ενώ είχε ακολουθήσει ένα ακόμη εύστοχο σουτ για την Μπαρτσελόνα στο 07:04.

Οι πρώτοι πόντοι του Ολυμπιακού είχαν αργήσει να έρθουν, με τον Σάσα Βεζένκοφ να ευστοχεί σε δίποντο στο 06:19. Η Μπαρτσελόνα στο 05:29, είχε πάρει προβάδισμα εφτά πόντων (2-9) στο 05:26, με τους «ερυθρόλευκους» να μειώνουν σε 7-9 μέχρι το 03:53.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει και διαφορά δέκα πόντων, καθώς στο 01:29 προηγούνταν με 18-8. Το τελικό σκορ στην πρώτη περίοδο ήταν 11-20, σε ένα δεκάλεπτο που τίποτα δεν βγήκε στον Ολυμπιακό.

Φαλ, Παπανικολάου και Βεζένκοφ είχαν από τρεις πόντους, αλλά υπήρχε πρόβλημα τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, το πρώτο καλάθι το είχε βάλει ο Γιοκουμπάιτις για το 11-22 στο 09:00. Έκτοτε είχε ξεκινήσει η «ερυθρόλευκη» κυριαρχία.

Με ένα σερί 12-0 από το 06:43 μέχρι το 04:10, ο Ολυμπιακός είχε πάρει προβάδισμα στο σκορ με 23-22. Η Μπαρτσελόνα είχε προσπαθήσει να βγει μπροστά, πήρε εκ νέου τον έλεγχο, όμως με μπάζερ μπίτερ τρίποντο του ΜακΚίσικ, οι Πειραιώτες πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 29-27.

Ένα πρώτο ημίχρονο το οποίο είχε πολύ χαμηλό σκορ, με τις δύο ομάδες να μην δείχνουν το καλύτερο επιθετικό τους πρόσωπο. Προφανώς για τον Ολυμπιακό ήταν πάρα πολύ σημαντικό που είχε κάνει την ανατροπή στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν πρώτος σκόρερ με 5 πόντους, ενώ ακολουθούσαν οι Πίτερς και ΜακΚίσικ με 4.

Ο Τόμας Γουόκαπ είχε πετύχει το πρώτο καλάθι του δευτέρου ημιχρόνου στο 09:03 για το 31-27. Η Μπαρτσελόνα είχε βγάλει αντίδραση και με δύο σερί τρίποντα (και τα δύο από τον Λαπροβίτολα) είχε πάρει το προβάδισμα με 33-31 στο 07:36.

Ο Ολυμπιακός με ένα δίποντο του Κώστα Παπανικολάου και ένα τρίποντο του ΜακΚίσικ, είχε πάρει και πάλι προβάδισμα, αυτή τη φορά με 36-33.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε περισσότερα εύστοχα καλάθια, με τους «ερυθρόλευκους» έστω και οριακά, να έχουν στο μεγαλύτερο μέρος το προβάδισμα. Με τρίποντο του Παπανικολάου, στο 02:32 οι γηπεδούχοι είχαν πάρει αέρα πέντε πόντων.

Το τελικό αποτέλεσμα με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, ήταν 50-45, με τον Ολυμπιακό να έδειχνε διαρκώς μια άνοδο στο παιχνίδι του. Ο Σακίλ ΜακΚίσικ ήταν πρώτος σκόρερ με εννιά πόντους.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, το πρώτο καλάθι ήταν για τον Ολυμπιακό, με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να ευστοχεί σε τρίποντο για το 53-45 στο 09:41.

Με ένα τρίποντο του Λαπροβίτολα και ένα του Χίγκινς, οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει στους τρεις, όμως ο ΜακΚίσικ είχε απάντηση στο 08:20 για το 56-51.

Η Μπαρτσελόνα στο 06:37, είχε μειώσει σε 59-55, όμως με λέι απ του ΜακΚίσικ, η διαφορά είχε πάει στο 06:26 και πάλι στους έξι (61-55). Ο Χίγκινς είχε μειώσει με δίποντο, με τον Άλεκ Πίτερς να βρίσκει απάντηση.

Στο 03:23 με τρίποντο του Χίγκινς στη λήξη του χρόνου η Μπαρτσελόνα είχε μειώσει σε 66-63, όμως με μια βολή του Μπλακ και ένα τρίποντο του Σάσα Βεζένκοφ, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το προβάδισμα με 70-63 στο 01:54.

Με πολύ μεγάλα καλάθια του Βεζένκοφ και του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο Ολυμπιακός είχε πάρει προβάδισμα δέκα πόντων (75-65) στο 01:01.