Ο Ολυμπιακός παίζοντας εξαιρετική άμυνα και έχοντας σε καλή βραδιά τους Λαρεντζάκη και Ουόκαπ κέρδισε εύκολα με 77-69 την Μπάγερν Μονάχου στο ΣΕΦ και επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα. Επόμενος αντίπαλος η Βαλένθια και πάλι στο ΣΕΦ στις 15 Δεκεμβρίου.

Οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος στο ΣΕΦ, προηγήθηκαν ακόμα και με +20 και παρότι είδαν τη διαφορά να μειώνεται στο μισό, τελικά κέρδισαν με 77-69 την Μπάγερν χωρίς να ιδρώσουν ιδιαίτερα, ενώ ανησυχούν για τον τραυματισμό του Παπανικολάου.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Τόμας Ουόκαπ με 14 πόντους, 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ο Λαρεντζάκης με 13 πόντους, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Πίτερς με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσαν ο Μιλουτίνοφ με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Φαλ με 7 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Μεγάλο Σάββατο στο ΣΕΦ για τον Θρύλο

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 7-6 και εδραιώνεται στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας και απέχει μία νίκη από την πρώτη τετράδα.

Επόμενος αντίπαλος θα είναι η Βαλένθια στο ΣΕΦ στις 15/12, πριν τα τρία σερί εκτός έδρας παιχνίδια με Μπολόνια, Βιλερμπάν και Άλμπα μέχρι το τέλος του 1ου γύρου.

Με άμυνα και «Λάρι» στο +12 στο ημίχρονο

Στο ξεκίνημα ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός στην άμυνα και παρότι είχε «χλιαρή» εκκίνηση προηγήθηκε με 13-2 (στο 5′) χάρη σε 5 πόντους του Ουόκαπ και 2/2 τρίποντα από Κάνααν και Πίτερς.

Ο Κάνααν συνολικά με 2/4 τρίποντα και οι Πειραιώτες με 4/6 προηγήθηκαν με 18-4 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 24-8 και τους γηπεδούχους να κυριαρχούν πλήρως μέσα από την εξαιρετική τους άμυνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπάγερν βρήκε 2 σουτ σε λήξη επίθεσης και ανανέωνε συνεχώς επιθέσεις (6 επιθ. ριμπ.), όμως ο Μιλουτίνοφ έκανε τη διαφορά στη ρακέτα και διατηρούσε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (28-14 στο 13′).

Ο κομβικός Λαρεντζάκης με σκορ, δημιουργία και σπουδαίες άμυνες «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +20 (36-16 στο 16′), με τους Πειραιώτες, να είναι εξαιρετικοί και να παίρνουν πολλά από πολλούς.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Μπάγερν να αντιδρά, τον Ολυμπιακό να «χαλαρώνει» στην άμυνα και τη διαφορά να πέφτει στους 12 (41-29).

Η άμυνα έκανε τη διαφορά μέχρι το τέλος

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να «σφίγγει» και πάλι την άμυνα του και το δίδυμο Παπανικολάου – Πίτερς με σερί 7-0 να επαναφέρει τη διαφορά στους 19 (48-29 στο 24′).

Η Μπάγερν αντέδρασε μέσα από την άμυνα της, οι γηπεδούχοι έχασαν πλήρως τη συγκέντρωση τους και με γερμανικό σερί 10-0 το σκορ έγινε 48-39 (στο 27′).

Η τρίτη περίοδος έληξε με 54-44 και τον Μιλουτίνοφ να βοηθάει και τους γηπεδούχους, να καλούνται να προστατεύσουν το διψήφιο προβάδισμα τους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε με 2/2 τρίποντα από Λαρεντζάκη και Πίτερς και ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +15 (61-46) στο 32ο λεπτό και έγινε μεγάλο φαβορί για τη νίκη.

Ο Μπόνγκα με τρίποντο στο 35ο λεπτό μείωσε σε 67-55, ενώ ο Παπανικολάου τέθηκε νοκ-άουτ με τραυματισμό. Μέχρι το τέλος οι Βαυαροί πίεσαν για την απόλυτη ανατροπή και μείωσαν σε 75-69 στα 31” με δική τους κατοχή, όμως το τελικό σκορ ήταν 77-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 41-29, 54-44, 77-69.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, Κάνααν, Λούντζης, Φαλ, Λαρεντζάκης, Πετρούσεφ, Παπανικολάου, Πίτερς, Μπραζντέικις, Μιλουτίνοφ, Σίκμα, ΜακΚίσικ

Μπάγερν (Λάσο): Βάιλερ-Μπαμπ, Φρανσίσκο, Έντουαρντς, Βάιντεμαν, Γκιφάι, Ράντονιτς, Μπόνγκα, Χάρις, Μπράνκοβιτς, Μπούκερ, Κάρκενκοφ, Γκιλέσπι