Ο Θρύλος έκανε την πρώτη του ήττα στη φετινή Euroleague, με τη Μονακό να επικρατεί στο «ΣΕΦ» με σκορ 81-76.

Ο Θρύλος υποδέχτηκε τη Μονακό στο «ΣΕΦ» για την πέμπτη αγωνιστική της Euroleague, με τους «ερυθρόλευκους» να γνωρίζουν την ήττα με σκορ 76-81. Το κακό δεύτερο ημίχρονο δεν μπόρεσε να οδηγήσει τον Ολυμπιακό στο 5/5.

Προφανώς δεν είναι τραγικό που χάθηκε το αήττητο. O Θρύλος δεν κατάφερε για πρώτη φορά να κυριαρχήσει στα ριμπάουντ και δημιουργήθηκε μεγάλο πρόβλημα στο αμυντικό κομμάτι, με το δεύτερο ημίχρονο να είναι το «καταστροφικό» μέρος.

Θύρα 7: «Το φτύσιμο του αιώνα!» (video)

Ανοιχτό ματς – Ψάχνει βελτίωση στο τρίποντο

Γρήγορο παιχνίδι για νερά νεύρα στο πρώτο δεκάλεπτο αυτό ανάμεσα στον Ολυμπιακό με τη Μονακό. Το «ΣΕΦ» βράζει και ο κόσμος του Θρύλου προσπαθεί με τη φωνή του να σπρώξει την ομάδα στη νίκη.

Η Μονακό προηγείται με 17-16 αλλά προφανώς αυτό δεν μπορεί να πει κάτι για το παιχνίδι. Υπάρχει δρόμος ακόμα και πρέπει οι «ερυθρόλευκοι» να βελτιώσουν το ποσοστό τους στα τρίποντα έχοντας μόλις 1/7.

Η παρουσία του κόσμου προφανώς μπορεί στην αρχή να βάλει λίγο… πίεση στην ομάδα, όμως ο Θρύλος είναι σίγουρο ότι θα εμφανίσει πιο βελτιωμένη εικόνα.

Ξέσπασμα στο τέλος του ημιχρόνου με άψογο μπάσκετ

Με σκορ 21-16 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός πήγε μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια με τέσσερες πόντους διαφορά (37-33). Το τελευταίο 1.5 λεπτό ο Θρύλος έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ και ουσιαστικά θύμισε την ομάδα των πρώτων τεσσάρων αγωνιστικών.

Το σχήμα που χρησιμοποίησε ο Γιώργος Μπαρτζώκας στο δεύτερο δεκάλεπτο δούλεψε άψογα, με τον Σακίλ ΜακΚίσικ να δίνει ρεσιτάλ και να είναι πρώτος σκόρερ με δέκα πόντους. Υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης γιατί οι Μονεγάσκοι υπερτερούν στα ριμπάουντ.

Μακριά από το καλό του πρόσωπο στο τρίτο δεκάλεπτο

Η Μονακό με 23-14 σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε του Ολυμπιακού με 56-51. Μακριά από τον καλό τους εαυτό οι «ερυθρόλευκοι» σε αυτό το μέρος του παιχνιδιού, καθώς εκτός από το επιθετικό κομμάτι δεν λειτουργεί καλά και η άμυνα.

Αυτός είναι και ο λόγος που η Μονακό παίζει με μεγάλη αυτοπεποίθηση και έχει πάρει τη ψυχολογία του ματς. Τίποτα δεν κρίθηκε, αλλά σίγουρα χρειάζεται βελτίωση σε όλες τις γραμμές.