Ο Ολυμπιακός μετά από ένα τρομερό θρίλερ στο ΣΕΦ λύγισε τη Μονακό με 75-73 έχοντας για ήρωα τον Σακίλ ΜακΚίσικ και έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες στην Ευρωλίγκα. Επόμενος αντίπαλος στην back to back διαβολοβδομάδα η Μπαρτσελόνα (10/1) εκτός έδρας

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας κατέθεσαν και την ψυχή τους κόντρα στους σπουδαίους Γάλλους και με ένα εξαιρετικό φίνις στο ματς και κομβικό τρίποντο του ΜακΚίσικ στα 22.8” πήραν τη νίκη με 75-73 επεκτείνοντας το σερί τους στη διοργάνωση σε μία κρίσιμη καμπή της σεζόν.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο συγκλονιστικός Ουόκαπ με 9 πόντους, 9 ασίστ και 7 ριμπάουντ, ο κομβικός ΜακΚίσικ με 13 πόντους και 3/4 τρίποντα και ο Κάνααν με 16 πόντους, ενώ ο Πίτερς πρόσθεσε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Γιοκουμπάιτις: «Τρελή ομάδα ο Ολυμπιακός»

Πλέον ο Ολυμπιακός μετράει τέσσερις σερί νίκες στην Ευρωλίγκα και έχει ρεκόρ 11-8 και έπιασε τη Μακάμπι στην τέταρτη θέση της βαθολογίας.

Επόμενος αντίπαλος την Τετάρτη 10 Ιανουαρίου (21:30) η Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη για την back to back διαβολοβδομάδα, που ολοκληρώνεται με ματς στη Βιτόρια κόντρα στην Μπασκόνια.

Ο ΜακΚίσικ τον κράτησε όρθιο στο πρώτο μέρος

Στο ξεκίνημα ο Ολυμπιακός πήρε 6 πόντους από τον Φαλ και ήταν ισόπαλος σε 8-8 (στο 5′) με τον Ζαϊτέ να έχει 4 πόντους και οι Πειραιώτες 0/3 τρίποντα.

Η Μονακό με επιμέρους 7-2 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +5 (15-10 στο 7′), όμως ο Πίτερς απάντησε για το πρώτο τρίποντο του Ολυμπιακού (15-13 στο 8′).

Η διαφορά πήγε και στους 8 (21-13) με τον Μπράουν να έχει 8 πόντους και να εκμεταλλεύεται την κακή άμυνα των κόκκινων και η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 21-17 με το πρώτο καλάθι του Κάνααν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΜακΚίσικ με 5 πόντους και 1 ασίστ έδωσε πνοή στην ομάδα και βοήθησε στο να έρθει το ματς στα ίσα (24-24 στο 13′).

Ο ΜακΚίσικ είχε αλλάξει όλο το ματς και έβαλε μπροστά τους Πειραιώτες με 28-26 (στο 15′), όμως ο Ουόκερ έχοντας 2/2 τρίποντα ανέτρεψε γρήγορα το σκορ σε 31-28 (στο 17′) για τους Μονεγάσκους.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη Μονακό μπροστά με 36-34 και το ματς να παραμένει ντέρμπι, αφού ο Ολυμπιακός έχασε ευκαιρίες να περάσει μπροστά έχοντας 2/10 τρίποντα.

Κάνααν και Ουόκαπ το έκαναν «θρίλερ»

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Ολυμπιακό να βρίσκει για πρώτη φορά σκορ από μακριά με Ουόκαπ και Πίτερς και ισοφάρισε σε 42-42 στο 24ο λεπτό.

Η Μονακό και πάλι όμως απάντησε με σερί 5-0 από Μπράουν και Μοτιεγιούνας και πέρασε μπροστά με 47-42 (στο 26′) με τους Πειραιώτες, να μην μπορούν να βρουν ρυθμό.

Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις μετά από επιθετικά ριμπάουντ και διατηρούσαν το προβάδισμα τους (51-46 στο 37′), αν και ο Παπανικολάου πρόσφερε 4 πολύτιμους πόντους στην ομάδα του.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό να βρίσκει λύσεις και 7 πόντους από τον Κάνααν και να μειώνει σε 58-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες για προσπέρασμα και βρέθηκαν στο -6 (62-56 στο 33′), αφού η Μονακό έλεγχε το ρυθμό.

Ο Ουόκαπ έφτασε τις 8 ασίστ και έδωσε δύο έτοιμα τρίποντα σε ΜακΚίσικ και Πίτερς, οι οποίοι ισοφάρισαν άμεσα σε 62-62 (στο 34′) με τον Ολυμπιακό να δείχνει σφυγμό.

Ο Κάνααν έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 67-66, όμως ο Οκόμπο μετά από 3 επιθετικά ριμπάουντ απάντησε για το 69-67 στο 38ο λεπτό.

Ο Φαλ ισοφάρισε σε 69-69 με τρομερή προσπάθεια στο ποστ και ο Τζέιμς αστόχησε στα 55” και ο ΜακΚίσικ με ένα τεράστιο τρίποντο έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 72-69 στα 22.8”!

Η Μονακό στην κρίσιμη κατοχή της είχε 1/2 βολές με τον Οκόμπο και μείωσε σε 72-70 και ο Τζέιμς με τρίποντο στα 5.9” μείωσε σε 74-73 με τρίποντο. Ο Πίτερς στις πιο κομβικές βολές είχε 1/2 και έκανε το 75-73 και καθάρισε το ματς, αφού ο Τζέιμς έχασε από μακριά το τελευταίο σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 34-36, 56-58, 75-73.