Ο Ολυμπιακός στάθηκε πολύ καλά στη λετονική πρωτεύουσα αλλά έχασε στις λεπτομέρειες από την TTT Riga.

Ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά ανταγωνιστικός απέναντι στη Ρίγα αλλά εν τέλει ηττήθηκε από τις Λετονές στο ματς της 5ης αγωνιστικής του Eurocup γυναικών. Οι Ερυθρόλευκες φεύγουν με τη τρίτη τους ήττα στη διοργάνωση και έμειναν στη τρίτη θέση του ομίλου πίσω από τις Ρίγα και Μπελόνια Καϊσέρι με 7 βαθμούς. Τώρα ο Ολυμπιακός «στρέφει» το ενδιαφέρον  του στο ντέρμπι κόντρα στον ΠΑΟΚ για την 7η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος (25/11, 13:00).

Οι «Ερυθρόλευκες» ήταν πολύ θετικές στην άμυνα, κρατώντας την Λετονική ομάδα κάτω από τους 60 πόντους. Ωστόσο δεν ήταν λειτούργησαν όπως θα έπρεπε στην επίθεση. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τις γηπεδούχες να προηγούνται στη πρώτη περίοδο με 16-12. Όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο η TTT Riga ήταν πιο αποτελεσματική και προηγήθηκε με 28-18 λίγο πριν το ημίχρονο.

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός έφερε το ματς στα μέτρα του και ισοφάρισε(34-34). Στη συνέχεια όμως οι κακές επιθέσεις έφεραν τη Ρίγα μπροστά στο σκορ με το τρίτο μέρος να κλείνει στο 47-39. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ερυθρόλευκες αντέδρασαν ξανά και μείωσαν στο σκορ, ενώ έφτασαν στην ισοφάριση λίγο πριν το φινάλε (53-53). Στο τέλος όμως οι Ερυθρόλευκες δε βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, δεν μπήκαν τα μεγάλα σουτ και εν τέλει ηττήθηκαν με 59-55.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 31-26, 47-39, 59-55

Τα νούμερα και η σύνθεση των παικτριών του Ολυμπιακού:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Χριστινάκη 18 (5 ριμπάουντ), Κολλάτου 5 (1), Τόμπιν 6 (7 ριμπάουντ), Βίτολα 11 (2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 7 (6 ριμπάουντ), Δίελα, Κάντζι 2, Καρλάφτη, Νικολοπούλου 2 (1/6 σουτ), Σπυριδοπούλου 4, Σύρρα.