Ο Ολυμπιακός έδειξε μεγάλη πυγμή, σε επίπεδο Νεάνιδων.

Την πρώτη τους ήττα στην φετινή σεζόν γνώρισαν οι Νεάνιδες του Ολυμπιακού, οι οποίες παρατάχθηκαν με πολλά νέα πρόσωπα από τα τμήματα των Κορασίδων, αλλά και των Παγκορασίδων, στην αναμέτρηση με τον ΑΟΠ Μοσχάτου το βράδυ της Κυριακής (12/2).

Με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή τους στα προημιτελικά της διοργάνωσης, ο Μανώλης Ζωγραφάκης εκμεταλλεύτηκε την εξ αναβολής εκτός έδρας αναμέτρηση με το Μοσχάτο, δίνοντας την ευκαιρία σε κορίτσια από τα κατώτερα ηλικιακά τμήματα της ακαδημίας να δοκιμάσουν τις δυνατότητες τους, αφήνοντας εκτός πολλές από τις βασικές του παίκτριες.

Κ15: Κατέκτησαν το Elite Neon Cup τα παιδιά του Θρύλου! (pic)

Για την ιστορία, οι μικρές του Ολυμπιακού δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα με 3-0 σετ (25-20, 25-19, 27-25), έδειξαν όμως πυγμή, αφήνοντας υποσχέσεις για τη συνέχεια. Ακολουθεί η νοκ αουτ αναμέτρηση με το Αιγάλεω, την Κυριακή στις 19/2 στον Ρέντη, για μια θέση στο Final 4 του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας…

Στην αναμέτρηση με την ομάδα του Μοσχάτου, οι γηπεδούχες πήραν τα ηνία στο σκορ από το ξεκίνημα του πρώτου σετ και διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι τα μισά για το 17-15. Με αρκετές λάθος υποδοχές, οι Πειραιώτισσες δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις, με αποτέλεσμα να χάσουν το πρώτο σετ με σκορ 25-20.

Ο άσσος της Καρρά στον πρώτο πόντο του δεύτερου σετ έδωσε προσωρινά ψυχολογία στον Ολυμπιακό, όμως το Μοσχάτο κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση λίγο αργότερα και να περάσει μπροστά με 10-5. Οι 4 σερί άσσοι της Κτενά, έφεραν τη διαφορά στο -1 (10-9), όμως από εκεί και πέρα δεν μπόρεσαν να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του σετ, μένοντας πίσω με 16-13, ενώ λίγο αργότερα διαμορφώθηκε και το 2-0 στα σετ με σκορ 25-19.

Στο τελευταίο σετ οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 7-10, χάρη σε μπλοκ και άσσο από την Βασιλική Ζαφειρίου. Η συνέχεια επιφύλασσε μερικούς πολύ όμορφους πόντους και για τις δύο ομάδες, οι οποίες έφτασαν από κοντά μέχρι το 24-24. Οι γηπεδούχες πήραν τους δύο τελευταίους πόντους και το τρίτο σετ (26-24) για το τελικό 3-0, με τις Νεάνιδες του Ολυμπιακού να γνωρίζουν ανώδυνα την πρώτη τους φετινή ήττα.

Τα σετ: 3-0 σε 79′. 25-20, 25-19, 26-24

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μανώλης Ζωγραφάκης) Καρρά, Στύλιου, Κτενά, Σκλαβενίτη, Ζαφειρίου Β., Στεργίου, Αθανασοπούλου, Αδαμοπούλου-Τρακάκη, Αρχοντάκη, Ξεφτεράκη, Γεωργουδάκη