Προσπάθησαν αλλά δεν τα κατάφεραν οι Κορασίδες Α του Ολυμπιακού, οι οποίες γνώρισαν την ήττα στο «χρυσό» σετ με 2-3 στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» για την 2η αγωνιστική του δεύτερου γύρου του ομίλου. Ακολουθεί το ντέρμπι κορυφής με το Αιγάλεω εκτός έδρας, το Σάββατο (11/12) στις 14:30.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και πήρε προβάδισμα με 3-0 χάρη σε δύο άσσους της Παπαθανασίου και επίθεση της Δαγρέ. Οι φιλοξενούμενες δυσκολεύτηκαν να περάσουν τα σερβίς τους σε τρεις περιπτώσεις και σε συνδυασμό με το μπλοκ της Χότζα η διαφορά αυξήθηκε στο +5 για το 10-5 υπέρ των «ερυθρολεύκων». Όμορφο πλασέ της Παπαθανασίου για το 11-6, ενώ λίγο αργότερα η Δαγρέ με μπλοκ διαμόρφωσε το 15-9. Ο Τελαμώνας με ένα σερί τεσσάρων πόντων μείωσε σε 15-13 με τον Μανώλη Ζωγραφάκη να καλεί τάιμ άουτ για να δώσει εκ νέου οδηγίες στις παίκτριές του.

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το ολιγόλεπτο «μούδιασμα» και έβγαλε αντίδραση, πρώτα με τον άσσο της Δαγρέ και μετά με την Παπαθανασίου η οποία με όμορφο πλασέ και με επίθεση στην ευθεία διαμόρφωσε το 20-14, ανακτώντας το προβάδισμα των έξι πόντων για τον Ολυμπιακό. Η Δαγρέ σε δύο περιπτώσεις επιτέθηκε προερχόμενη από την πίσω ζώνη και σε συνδυασμό με τα λάθη του Τελαμώνα ο Ολυμπιακός έφτασε στο σετ μπολ με 24-16 και η Παπαθανασίου λίγο αργότερα το «εξαργύρωσε» δίνοντας με άσσο το πρώτο σετ στον Ολυμπιακό.

LIVE Streaming: Μαρκόπουλο – Ολυμπιακός (18:00)

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πιο χαλαρός και βρέθηκε να κυνηγάει στο ξεκίνημα με 2-5. Οι «ερυθρόλευκες» προσπέρασαν χάρη σε δύο άσσους και ένα μπλοκ της Δαγρέ, φτάνοντας στο 11-7, όμως ο Τελαμώνας πρώτα ισοφάρισε και στη συνέχεια πήρε και πάλι τα ηνία στο σκορ με 12-14.

Η Δαγρέ έκανε ότι μπορόυσε για να κρατήσει τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι, πετυχαίνοντας όλους τους πόντους μέχρι το 17-19, με τον Τελαμώνα να φτάνει μέχρι το 18-21 στο τελευταίο μέρος του δεύτερου σετ.

Στον πιο κρίσιμο πόντο του αγώνα και με το σκορ στο 20-23 η επίθεση της Παπαθανασίου που ήταν εμφανώς εντός ορίων, σφυρίχτηκε ως άουτ και έτσι αντί για 21-23, το σκορ έγινε 20-24, με το σετ να πηγαίνει στις φιλοξενούμενες λίγο αργότερα με 21-15, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ.

Περισσότερα για το ματς…

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-4, έτρεξε ένα επιμέρους 4-0 και προσπέρα με 6-4 χάρη σε επιθέσεις από Παπαθανασίου και Παπαδοπούλου. Ο Τελαμώνας ξαναπέρασε μπροστά με 6-7 προσωρινά, όμως ο άσσος από την Καρρά και μπλοκ της Παπαθανασίου ξαναέδωσαν το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 9-7.

Τα κορίτσια του Μανώλη Ζωγραφάκη έχασαν τη συγκέντρωση τους στη συνέχεια και επέτρεψαν στον αντίπαλό τους να φτάσει μέχρι το 14-19 πρώτα και στο 17-21 λίγο αργότερα. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους επόμενους τέσσερις πόντους για το 19-23, με τον Ολυμπιακό να δείχνει σφιγμό και να μειώνει στον πόντο, μετά από άσσο και επίθεση της Παπαθανασίου και πολύ όμορφο πέρασμα της Δαγρέ στην αριστερή διαγώνιο, για το 22-23.

Το μομέντουμ δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του Μανώλη Ζωγραφάκη, που δεν κατάφερε να πάρει τους δύο επόμενους πόντους, με τον Τελαμώνα να φτάνει στο 25-22 και να προσπερνάει σε 1-2 στα σετ.

Με την πλάτη στον τοίχο, οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν πιο αποφασιστικά σε στο τέταρτο σετ και προηγήθηκαν με 7-5 μετά από επίθεση της Παπαθανασίου και άσσος της Δαγρέ. Η Παπαθανασίου λίγο αργότερα με επίθεση στη διαγώνιο ανέβασε τη διαφορά στο +4, για το 13-9, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει ρυθμό και με την ψυχολογία στα ύψη να φτάνει στο 19-12 χάρη σε επίθεση της Δαγρέ.

Με νέο σερί 5 πόντων ο Ολυμπιακός έφτασε στο σετ μπολ με επίθεση στην διαγώνιο της Μαραβέλια για το 24-14, ενώ λίγο αργότερα η ίδια παίκτρια με τον ίδιο τρόπο διαμόρφωσε το 25-18, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τα σετ, στέλνοντας το παιχνίδι στο «χρυσό» σετ.

Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο σετ

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ ο Ολυμπιακός έβγαλε ξανά το «προβληματικό» πρόσωπο του στην εκκίνηση και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-6. Ο άσσος της Δαγρέ έφερε τις «ερυθρόλευκες» στο -1, όμως οι φιλοξενούμενες πήραν τους δύο επόμενους πόντους για το 5-8, πριν οι δύο ομάδες αλλάξουν μεριές στο τερέν. Ο Ολυμπιακός έφτασε στην ισοφάριση και στο 8-8 μετά από επίθεση της Μαραβέλια και άσσο της Σκλαβενίτη, όμως κάπου εκεί χάθηκε η συγκέντρωση και ο Τελαμώνας με τη βοήθεια της τύχης σε αρκετές περιπτώσεις, έτρεξε ένα σερί πέντε πόντων για το 8-13, ενώ λίγο αργότερα έκλεισε και το «χρυσό» σετ με 10-15, παίρνοντας τη νίκη με 2-3 σετ.

Τα σετ: 2-3 σε 118’. 25-16 (22’), 21-25 (25΄), 22-25 (24’), 25-18 (27’), 10-15 (20’)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μανώλης Ζωγραφάκης) Λιάλιου, Δαγρέ, Βολιανίτη, Ελευσινιώτη, Στύλιου, Χριστοδούλου, Παπαθανασίου, Μαραβέλια, Καρρά, Σκλαβενίτη, Αλυσανδράτου, Παπαδοπούλου, Χότζα

Α.Ο ΤΕΛΑΜΩΝ (Κατερίνα Ναννου) Χατζηχρήστου, Μελλε, Γεωργαντή, Φράγκου, Παπαμιχαήλ, Λιτσάκη, Λογοθέτη, Ντινιεράκη, Ψαρρά, Ζήση, Κουμάρ