Ο Αγκιμπού Καμαρά έδωσε την ισοπαλία στον Ολυμπιακό, ο οποίος θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη επί της Λουντογκόρετς. Οι «ψυχωμένοι» Πειραιώτες θα πάρουν την πρόκριση στη Βουλγαρία και τη ρεβάνς (10/8). Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Οι Πειραιώτες δεν αλλάζουν πλάνο. Για νίκη πήγαιναν στη Βουλγαρία πριν το ματς του Φαλήρου, για νίκη εξακολουθούν να πηγαίνουν. Ο Θρύλος είναι σαφώς ανώτερη και ποιοτικότερη ομάδα από τη Λουντογκόρετς, κι αυτό θα αποδειχθεί σε μία βδομάδα από απόψε. Το γκολ του Αγκιμπού Καμαρά έδωσε ένα μέρος στον Ολυμπιακό, απ’ αυτά που στέρησε η… αστοχία και τα λάθη του Σκωτσέζου, Μάντεν.

Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα…

Στο «Γ. Καραϊσκάκης» έπεσαν τα φώτα και η προσοχή όλων, για τον αγώνα του Ολυμπιακού με τη Λουντογκόρετς. Οι Πειραιώτες αντιμετώπιζαν την ομάδα της Βουλγαρίας, για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League, με μόνο στόχο το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα play off του θεσμού.

Ο παίχτης «γουρλής» θα μείνει εκτός;

Φυσικά, ο Ολυμπιακός θα κάνει τις προσπάθειές του στα επόμενα ματς, ώστε να κάνουν το μεγάλο βήμα της 21ης παρουσίας τους στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Ο Πορτογάλος προπονητής της ομάδας μας είχε όλους σχεδόν τους παίκτες του, πλην του Ανδρέα Μπουχαλάκη, ενώ ενόψει ρεβάνς θα πάρει φανέλα και ο Ονιεκουρού.

Τα πλάνα των προπονητών:

Για τον Ολυμπιακό του Πέδρο Μαρτίνς δεν έγιναν πολλές εκπλήξεις. Στην εστία κάθισε ο Τζολάκης, με την τριάδα της άμυνας να αποτελείται από τους Μπα, Σεμέδο και Σισέ. Οι Λαλά και Ρέαμπτσιουκ αγωνίστηκαν ως φουλ μπακ, ενώ στα χαφ βρέθηκαν οι Κούντε και Καμαρά. Στην επίθεση και τα «φτερά» βρέθηκαν οι Μασούρας και Βαλμπουενά, ενώ κι ο Χασάν αποτέλεσε την αιχμή του δόρατος. Στον πάγκο βρέθηκαν οι Βατσλίκ, Καραργύρης, Εμβιλά, Ελ Αραμπί, Ανδρούτος, Παπασταθόπουλος, Βρουσάι, Αγκιμπού Καμαρά, Μάρκοβιτς, Αποστολόπουλος, Σουρλής, Ραντζέλοβιτς.

Για τον Βάλντας Νταμπράουσκας επιλέχθηκε το 4-3-3 και στην εστία κάθισε ο Κάχλινα. Στην τετράδα της άμυνας βρέθηκαν οι Ικόκο, Βερντόν, Πλάστουν και Νεντιάλκοφ. Μπροστά τους στον άξονα βρέθηκαν οι Μποτζί, Γκονζάλβες και Κάουλι Σόουζα. Ενώ στην επίθεση οι Ντεσπόντοφ, Τεκπετέι και Σωτηρίου. Στον πάγκο βρέθηκαν οι Παντ, Γκουσμάο, Τερζίεφ, Σαντάνα, Μανού, Τσιμποτά, Ίλιεφ, Ροτάριου, Ζοσουέ Σα, Γιάνκοφ, Βάντερσον.

«Λευκή» ισοπαλία στο πρώτο μέρος, με ευκαιρίες εκατέρωθεν για το γκολ!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αρκετά δυναμικά την αναμέτρηση, με αποτέλεσμα να μπει και ο κόσμος στην εξίσωση του αγώνα. Στο 2’ έκανε την πρώτη της επίσκεψη η Λουντογκόρετς, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Θρύλος έχασε δύο ευκαιρίες. Η πρώτη με αδυναμία προβολής του Μασούρα από πάσα του Λαλά, και η δεύτερη με κεφαλιά του Χασάν, την οποία μπλόκαρε ο κίπερ των φιλοξενούμενων.

Στα επόμενα λεπτά, η Λουντογκόρετς έκανε ένα σουτ, με τον Τζολάκη να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια. Στο 16’ της αναμέτρησης στο Φάληρο, ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο τέρμα, με διπλή προσπάθεια των Καμαρά και Χασάν, όμως δεν ολοκληρώθηκαν με σουτ στην εστία.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν αρκετές φορές να βρεθούν στα καρέ των Βούλγαρων. Χωρίς όμως επιτυχία στο τελικό αποτέλεσμα των φάσεων. Στο 33ο λεπτό, ο Τζολάκης είπε όχι σε ένα τετ α τετ αρκετά επικίνδυνο, του Σωτηρίου, στην καλύτερη φάση του αγώνα, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ. Στα επόμενα λεπτά, δεν άλλαξε κάτι, πέραν μιας προσπάθειας των φιλοξενούμενων, με απευθείας εκτέλεση του Ντεσπότοφ, με την μπάλα να καταλήγει ψηλότερα των δοκών του Τζολάκη.

Καμαρ-ώστε τον… Αγκιμπού!

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους, ο κορυφαίος μέσος του πρωταθλήματος, Γιαν Εμβιλά πέρασε στο παιχνίδι, αντί του Πιέρ Κούντε, ως την πρώτη κίνηση του Πέδρο Μαρτίνς. Στο 48’ ο Σισέ έκανε ένα φάουλ, σε αρκετά καλό σημείο για τους φιλοξενούμενους. Η Λουντογκόρετς, χάρη σε απευθείας εκτέλεση του Ντεσπότοφ έκανε το 0-1. Με τον Τζολάκη να είναι ανήμπορος να αντιδράσει. Ο Πέδρο Μαρτίνς καλούνταν να αντιδράσει, έτσι κι έκανε, περνώντας τον Ελ Αραμπί, αντί του Σισέ, κάνοντας τον σχηματισμό 4-4-2.

Δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας στο ματς, ο Βαλμπουενά έκανε το γέμισμα προς την περιοχή της Λουντογκόρετς, ο Χασάν πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα βρήκε στα πόδια του Κάλχινα. Στα επόμενα λεπτά, ο Θανάσης Ανδρούτσος αποτέλεσε την τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό, με τον Κένι Λαλά να δίνει τη θέση του.

Στο 65’ ο Ελ Αραμπί έβγαινε τετ α τετ προς την εστία της Λουντογκόρετς, με τον Βερντόν να τον ανατρέπει ενώ ήταν μόνος του, και τον διαιτητή της συνάντησης να δείχνει συνέχεια του παιχνιδιού. Ο Ολυμπιακός πίεζε ασφυκτικά για το γκολ της ισοφάρισης. Ο Μασούρας επιπλέον, δοκίμασε κι εκείνος ένα σουτ, το οποίο κόπηκε σε κόρνερ. Με τη συμπλήρωση 71 λεπτών, ο Αγκιμπού Καμαρά αποτέλεσε την τέταρτη κίνηση για τον Ολυμπιακό του Πέδρο Μαρτίνς, με τον Βαλμπουενά να περνά εκτός αγώνα. Αναμφίβολα ο Γάλλος, έκανε ό,τι μπορούσε στην αναμέτρηση. Και ο Σαντάνα πέρασε ως πρώτη αλλαγή για τους Βούλγαρους, αντί του Κάουλι.

Ο Σκωτσέζος Μπόμπι Μάντεν δεν έδωσε πέναλτι και μία πεντακάθαρη αγκωνιά παίκτη των φιλοξενούμενων, στον Αχμέντ Χασάν. Στο 81’ η Λουντογκόρετς πέρασε τον Σισίνιο, αντί του Τεκπετέι.

Στα τελευταία λεπτά, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο, ενόψει της ρεβάνς στη Βουλγαρία. Στο 86′ ο Μαντί Καμαρά δοκίμασε ένα σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στον Αγκιμπού Καμαρά, με τον νεαρό παίκτη να κάνει το 1-1! Ο κόσμος ξεκίνησε τις επευφημίες για δεύτερο γκολ! Ο Βάντερσον πέρασε στο ματς, αντί του Πιέρρου Σωτηρίου.

Στα υπολοιπόμενα λεπτά, ο ΘΡΥΛΟΣ έκανε μία προσπάθεια να πάρει τη νίκη, ενώ στα 5 λεπτά καθυστερήσεων, το 1-1 παρέμεινε. Οι Πειραιώτες πλέον, καλούνται σε μια βδομάδα να πάρουν την «χρυσή» πρόκριση στη Βουλγαρία, για να προχωρήσουν στα play offs του Champions League.