Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τικίνιο, ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση επί του Λεβαδειακού, επικρατώντας με 2-0. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα, από το «Γ. Καραϊσκάκης».

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε, το βράδυ της Τετάρτης, τον Λεβαδειακό, για την 6η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος και τον επαναληπτικό. Ο Θρύλος καλούνταν να γυρίσει το 3-2 εις βάρος του από το πρώτο ματς. Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι θα προσπαθούσαν να διαχειριστούν το υπέρ τους αποτέλεσμα στη Λιβαδεια.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

Για τον Ολυμπιακό του Πέδρο Μαρτίνς, είδαμε μια αρκετά αλλαγμένη ενδεκάδα. Ο Κρίστινσον πήρε τη θέση του Βατσλίκ στην εστία, με την άμυνα να αποτελείται από τους Ανδρούτσο, Σισέ, Μπα και Ρέαμπτσιουκ. Στο κέντρο βρέθηκαν οι Μπουχαλάκης και Μαντί Καμαρά, ενώ ο Βαλμπουενά ήταν πιο μπροστά με ελεύθερο ρόλο. Στα «φτερά» της επίθεσης είδαμε τους Βρουσάι και Ονιεκούρου, με τον Τικίνιο στην κορυφή.

Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Τζολάκης, Εμβιλά, Λόπες, Μασούρας, Α. Καμαρά, Λαλά, Παπαδόπουλος, Ροντρίγκες, Σουρλής.

Για τον Λεβαδειακό είδαμε τους Στογιάνοβιτς, Βήχο, Νίκα, Τσάπρα, Νίλι, Πολέτο, Μεχία, Βρακά, Λιάγκα, Δούμτσιο και Χάμοντ.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Αγγελόπουλος, Βλάχος, Κονέ, Μυτίδης, Αλμπάνης, Μουτίνιο, Τζημόπουλος, Παναγιώτου, Λινάρδος.

Η πρόκριση ΚΑΘΑΡΙΣΕ με Τικίνιο!

Στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα, ο Ολυμπιακός έψαξε το γκολ που θα τον έβαζε σε θέση ισχύος. Στο 3’ ο Καμαρά έκανε ένα σουτ, με τον Ονιεκούρου να βάζει το πόδι του, αλλά τον κίπερ του Λεβαδειακού να βγάζει δύσκολα την μπάλα σε κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Σισέ έκανε μια κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει εκτός, ενώ εν συνεχεία, ο Χένρι Ονιεκούρου έκανε μια κεφαλιά, την οποία μπλόκαρε η ομάδα των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έψαξε κι άλλες ευκαιρίες για να προηγηθεί. Στο 9’ ο Ονιεκούρου έκανε ένα σουτ, το οποίο κόπηκε, ενώ κι ο Βαλμπουενά δοκίμασε ένα, με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ. Οι Πειραιώτες πίεζαν στην αναμέτρηση, κάτι που φάνηκε περίτρανα το πρώτο 20λεπτο. Μάλιστα, η πίεση και η προσπάθεια έφερε καρπούς, καθώς ο Τικίνιο στο 25′ με κεφαλιά έβαλε τον Θρύλο σε θέση οδηγού! Μετά από σέντρα του Βαλμπουενά, ο Βραζιλιάνος στράικερ έδωσε αέρα πρόκρισης στους Πειραιώτες.

Μετά το τέρμα του Θρύλου, ο Κρίστινσον έκανε μια τρομερή διπλή επέμβαση, καθώς ο Λιάγκας έκανε σουτ σε τετ α τετ. Τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του ημιχρόνου, ο Τικίνιο σκόραρε κάνοντας το 2-0 για την ομάδα μας, κλειδώνοντας ουσιαστικά την πρόκριση!

Ο Λεβαδειακός, πριν το τέλος του πρώτου μέρους, φώναζε για παράβαση του Τικίνιο στο γκολ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 2-0.

Η πρόκριση δεν χανόταν…

Στο δεύτερο μέρος και το ξεκίνημά του, δεν είχαμε κάποια αλλαγή. Ο Μπουχαλάκης δοκίμασε στο 48’ ένα σουτ, το οποίο κατέληξε λίγο εκτός. Ο Θρύλος πίεσε και για τρίτο γκολ, με τον Μαντί Καμαρά, ο οποίος πήρε να περάσει τους πάντες και έκανε ένα σουτ το οποίο αποκρούστηκε δύσκολα από τον Στογιάνοβιτς.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Θρύλος έκανε τις πρώτες του αλλαγές, με τον Γκάρι Ροντρίγκες και τον Αγκιμπού Καμαρά, να μπαίνουν αντί των Ονιεκούρου και Βαλμπουενά. Δύο διορθωτικές κινήσεις έκανε και ο Λεβαδειακός στο 63’ με τους Τζιμόπουλο και Λινάρδο να περνούν στον αγωνιστικό χώρο, αντί των Δούμτσιου και Χάμοντ.

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, δεν επεφύλασσαν κάτι διαφορετικό από τη συνολική εικόνα του ματς. Πέρασαν και οι Παπαδόπουλος, Εμβιλά, αντί των Μπα και Μπουχαλάκη. Το σκορ έμεινε στο 2-0 και ο Θρύλος πανηγύρισε τη νίκη-πρόκριση!

Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης

Α’ Βοηθός: Δημήτρης Μαυρουδής

Β’ Βοηθός: Γιώργος Στεφανής

4ος Διαιτητής: Παναγιώτης Κούκουλας

VAR: Ανδρέας Γκάμαρης – Παντελής Σπυρόπουλος

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Κρίστινσον, Σισέ, Μπα, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Βρουσάι, Βαλμπουενά, Ονιεκούρου, Τικίνιο.

Λεβαδειακός (Ταουσιάνης): Στογιάνοβιτς, Βήχος, Νίκας, Τσάπρας, Νίλι, Πολέτο, Μεχία, Βρακάς, Λιάγκας, Δούμτσιος, Χάμοντ.