Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε το Λαύριο για την τέταρτη αγωνιστική της Basket League 1 και επικράτησε με 98-61 στο «ΣΕΦ».

Άλλη μία νίκη για τον Ολυμπιακό και επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα. Ο Θρύλος επικράτησε του Λαυρίου με 98-61 και συνεχίζει τις εντός συνόρων νίκες.

MVP ο φανταστικός Μιχάλης Λούντζης, ο οποίος άρπαξε την ευκαιρία που του έδωσε σήμερα ο Γιώργος Μπαρτζώκας και με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ήταν αυτός που ξεχώρισε.

Η Ευρωλίγκα παραδέχτηκε λάθος εις βάρος του Θρύλου!

Έκανε ότι ήθελε και… ξεμπούκωσε από το τρίποντο

Ο Θρύλος προηγούταν στο ημίχρονο του Λαυρίου με 53-29. Ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο από τον Ολυμπιακό στο «ΣΕΦ» με την ομάδα να είναι απίστευτα παραγωγική. Πολλά μεγάλα καλάθια, αλλά και βελτίωση από τα 6.75.

Πολύ σημαντικό να βρει αυτοπεποίθηση από το τρίποντο ο Ολυμπιακός, γιατί έχει ανάγκη τα μεγάλα σουτ. Τέτοια έβαλε ο Μιχάλης Λούντζης, ο οποίος μέσα σε 6′ είχε βάλει πέντε τρίποντα. Μία τρομερή επίδοση από τον Έλληνα γκαρντ, τον οποίο πιστεύει πολύ ο κόουτς Μπαρτζώκας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε 56% στα δίποντα και 50% στα τρίποντα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το ποσοστό στα 3π ανέβηκε κατά πολύ, με την ομάδα να έχει 83% με 5/6.

Ένας σημαντικός παράγοντας του ματς, είναι και τα ριμπάουντ, στοιχείο το οποίο πλήγωσε τους «ερυθρόλευκους» κόντρα στη Μονακό. ο Θρύλος είχε στο ημίχρονο 21, σε αντίθεση με το Λαύριο που είχε μόλις 11.

Χαλαρά στο τρίτο δεκάλεπτο και διαχείριση του σκορ

Δεν χρειάστηκε να βάλει… μπρος τις μηχανές στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα. Τα σουτ για δύο πόντους έμειναν σε υψηλό ποσοστό με 71% με το τρίποντο να είναι στο 43%. Με σκορ 20-20 η διαφορά παρέμεινε στα… ίδια και ο Ολυμπιακός περιμένει τη λήξη για να πανηγυρίσει άλλη μία νίκη.