Εντός έδρας αναμέτρηση για τον Θρύλο απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου, στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι στην 3η περίοδο και πήρε μια άνετη νίκη. Απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου. Στο ΣΕΦ. Οι ερυθρόλευκοι χρειάζονταν την νίκη για να συνεχίσουν το σερί τους στην Ελλάδα. Καθώς και για να αποκτήσουν ψυχολογία ενόψει των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων.

Οι παίκτες που ξεκίνησαν στο παρκέ. Για τις 5άδες των δύο ομάδων.

Γιατί ο Μπαρτζώκας τράβηξε την ομάδα του μακριά από το… περίεργο Palau Blaugrana

Γουόκαπ, Κάναν, Μπραζντέικις, Πίτερς, Μιλουτίνοβ οι πρώτοι πέντε για τον Ολυμπιακό.

Περάντες, Γκάουντλοκ, Πόλι, Παπαγιάννης, Μπράικοβιτς οι πρώτοι πέντε για τον Κολοσσό.

Πολύ χλιαρό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό που είχε 4/14 σουτ και μόλις δύο ασίστ σε σχεδόν οκτώ λεπτά. Με τον Μπραζντέικις (2/5 σουτ) να μονοπωλεί την επίθεση.Το λιτό σκορ της 1ης περιόδου, με 14-11 μαρτυρά την κακή εικόνα του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός έκλεισε την περίοδο με 4/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 14 ριμπάουντ (10-4), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, 1 λάθος, 2 φάουλ και τον Μιλουτίνοβ στους 4 πόντους και τα 8 ριμπάουντ.

Στην επιστροφή των ομάδων ο Κολοσσός είχε τραυματισμό.

Παπανικολάου και Μπιλλής είχαν μία σύγκρουση. Με τον παίκτη του Κολοσσού να πηγαίνει στα αποδυτήρια. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού συνεχίζει αν και πόνεσε στο γόνατο. Ο ρυθμός πάγωσε. Και ο Ολυμπιακός συνέχισε σε χλιαρό τέμπο.

Back-to-back τρίποντα από τον Πετρόπουλο για το 25-26, ο Ολυμπιακός έχει 7/27 σουτ και τέσσερα λάθη από τα οποία ο Κολοσσός έχει βάλει επτά πόντους.

Μάλιστα το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Κολοσσό μπροστά, με 27-32. Και την ομάδα του Μπαρτζώκα να ψάχνει λύσεις και καθαρό μυαλό.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Κολοσσός πάσχισε όμως δεν κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ. Με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να πατούν γκάζι και στο 4ο δεκάλεπτο να καθαρίζουν την διαφορά.

Ο Ολυμπιακός θα το έπαιρνε το ματς. Αυτό έβλεπαν όλοι από την αρχη της 4ης περιόδου.  Όμως τα 5/20 τρίποντα ήταν μία επίδοση που χτυπάει πολύ άσχημα. Ο Κολοσσός έκανε την προσπάθειά του για τρεις περιόδους, δεν έχει όμως το ταλέντο, το βάθος και την ενέργεια για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Η διαφορά κυμάνθηκε πάνω από τους 15 πόντους στα τελευταία λεπτά. Με τον Θρύλο να βρίσκει εύκολα καλάθια, για να την εκτοξεύσει στο τελικό 71-52