Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε στο «Καραϊσκάκη» την Κηφισιά για την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος και επικράτησε με 4-0.

Ο Ολυμπιακός επανήλθε στις νίκες με εμφατικό τρόπο (4-0) απέναντι στην Κηφισιά. Μάλιστα στο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» προηγούντουσαν με 2-0 χάρη σε τέρματα των Ελ Καμπί (21′ με πέναλτι) και Ποντένσε στο 25ο λεπτό με κεφαλιά.

Στην επανάληψη πάλι με δύο τέρμα διαμόρφωσσαν το τελικό 4-0 χάρη στα γκολ των Γιόβετιτς (64′ με πέναλτι) και του Ιμπόρα στο 94ο λεπτό του αγώνα. Μία εμφάνιση που σίγουρα δίνει ψυχολογικό αβαντάζ για τους Πειραιώτες ενόψει της συνέχεις, ενώ δείχνουν ότι αφήνουν πίσω τους την αναμέτρηση με τη Φράιμπουργκ.

Αυτό θα πει ΣΕΒΑΣΜΟΣ: Αποθέωση από τους οπαδούς της Άστον Βίλα για τον κόσμο του Θρύλου! (pic)

Ξεχώρισαν επόσης τόσο οι Σολμπάκεν, όσο και ο Σκάρπα, ο οποίος για πρώτη φορά ξεκιάει ως βασικός σε ρόλο αντί Φορτούνη και ανταποκρίθηκε σε πολύ μεγάλο βαθμό. Πλέον επόμενη παιχνίδι είναι την ερχόμενη Τετάρτη (27/09, 20:30) με τον Άρη για την 6η αγωνιστική της Super League.

Το παιχνίδι:

Το πρώτο ημίχρονο

Η πρώτη καλή φάση του Ολυμπιακού, ήταν με τον Όλα Σολμπάκεν στο 3′. Ο Νορβηγός μετά από απομάκρυνση του Κρίστινσον, σούταρε με τη μία, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Η Κηφισιά είχε προσπαθήσει τρεις φορές να βγει στην κόντρα επίθεση τα πρώτα οχτώ λεπτά. Τόσο η άμυνα, αλλά και ο Πασχαλάκης, αντέδρασαν σωστά όταν χρειάστηκε.

Υπέροχη εκτέλεση πέναλτι από τον Αγιούμπ Ελ Κααμπί. Ο Μαροκινός επιθετικός, δείχνει για μία ακόμη φορά την κλάση του. Ο Ντάνιελ Ποντένσε, κέρδισε πέναλτι στο 20΄ μετά από τρομερή μπαλιά του Ρέτσου.

Ο Ελ Κααμπί, ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεσή του. Πως το έκανε αυτό; Μα φυσικά με πέναλτι πανένκα. Μία υπέροχη εκτέλεση από τον Μαροκινό. Ένα ακόμη γκολ για τον ίδιο στο πρωτάθλημα.

Επιστροφή στα «ερυθρόλευκα» γκολ για τον Ντάνιελ Ποντένσε. Μία πολύ ιδιαίτερη στιγμή στο «Καραϊσκάκη», με τον ίδιο να πανηγυρίζει έντονα. Και πως να μην το κάνει εξάλλου, αφού έκανε το 2-0 κόντρα στην Κηφισιά.

Ο Πορτογάλος επέστρεψε στην αγαπημένη του ομάδα. Στην τρίτη του συμμετοχή και δεύτερη στο πρωτάθλημα. Βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Μία σέντρα από τα αριστερά και τον Φρανσίσκο Ορτέγκα. Ο Ντάνιελ βρέθηκε μόνος. Πήρε την καρφωτή κεφαλιά και έκανε το 2-0.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στο 40′ ο Σολμπάκεν έχασε μία μεγάλη φάση για το 3-0. Ο Νορβηγός βγήκε μόνος του απέναντι στον Κρίστινσον, αλλά ο Ισλανδός απέκρουσε.

Στο δεύτερο μέρος, η πρώτη ευκαιρία ανήκε στον Ιμπόρα. Ο οποίος είχε περάσει στη θέση του Μαντί. Μετά από γλυκιά σέντρα του Σκάρπα, ο Ισπανός πήρε την κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Πρώτο ματς πρωταθλήματος στο «Καραϊσκάκη» για τον Στέφαν Γιόβετιτς. Και προφανώς πως μπορούσε να το συνδυάσει καλύτερα. Ο Μαυροβούνιος μπόρεσε και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Μία εξαιρετική εκτέλεση από τον ίδιο.

Δεν του πήρε πολύ ώρα να σκοράρει. Στο 58′ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και στο 64′ σκόραρε. Ένα πέναλτι το οποίο έπεσε σωστά ο Ογκμουντούρ Κρίστινσον. Ωστόσο δεν μπόρεσε να αποκρούσει.

Πρώτο γκολ του Στέφαν με τα «ερυθρόλευκα» λοιπόν. Ελπίζουμε να είναι η αρχή για πολλά ακόμη.

Το τελικό 4-0 το πέτυχε ο Βιθέντε Ιμπόρα στο 94′. Μία καταπληκτική κεφαλιά από τον Ισπανό. Μετά από κόρνερ του Πεπ Μπιέλ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Κίνι, Ρέτσος (74′ Πορόσο), Ντόι, Ορτέγκα, Αλεξανδρόπουλος (58′ Καρβάλιο), Σκάρπα, Καμαρά (46′ Ιμπόρα), Σολμπάκεν (69′ Μπιέλ), Ποντένσε, Ελ Κααμπί (58′ Γιόβετιτς).

ΚΗΦΙΣΙΑ: Κρίστινσον, Μασούρας (61′ Γκόμπελιτς), Κάπαν, Βαφέας, Λούμορ, Πέιος (72′ Αντούνες), Παπασάββας (72′ Κωνσταντακόπουλος), Σάντος (61′ Ιλίεφ), Ιπαλίμπο (80′ Παρράς), Αντερέγκεν, Τετέι