Ακόμη μια νίκη με άνετο τρόπο πήρε ο Ολυμπιακός επί της Κηφισιάς.

Την τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς επί της Κηφισιάς, σε διάστημα μιας εβδομάδας, πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Μετά τους διπλούς αγώνες και την επίτευξη της πρόκρισης στην ημιτελική φάση του League Cup, σε βάρος της ομάδας των βορείων προαστίων, ο Θρύλος ήταν νικητής και στη αναμέτρηση, για την 7η αγωνιστική της Volley League, που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έφτασε μέσα σε 73 λεπτά και εύκολα, με 3-0 σετ (25-21, 25-19, 25-18), στην τελική επικράτηση, αγωνιζόμενη με συγκέντρωση και σοβαρότητα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Πρώτος σκόρερ κόντρα στην Κηφισιά αναδείχθηκε ο Στερν, με 23 πόντους και το εξαιρετικό 65% στην επίθεση, που προήλθε από 17/26 επιθέσεις, ενώ μέτρησε και πέντε άσσους, με ένα μπλοκ. Τον Σλοβένο διαγώνιο ακολούθησε ως διψήφιος ο Ανέστης Δαλακούρας, με 10 πόντους (10/17 επιθέσεις).

Δυναμική εκκίνηση!

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Στην έναρξη της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2, με τον Ολυμπιακό να απαντάει με 3-0 σερί, που προήλθε από δυο διαδοχικούς πόντους του Στερν και ένα μπλοκ του Τράβιτσα, για το 3-2. Η Κηφισιά ισοφάρισε σε 3-3, μετά το σερβίς του Στερν που κατέληξε στο φιλέ, όμως ο ίδιος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Θρύλο, με κερδισμένο μπλοκ άουτ, ενώ ο Δαλακούρας σημείωσε το 5-3. Με δυο διαδοχικούς άσσους, ο Παγένκ διεύρυνε στο +4 το προβάδισμα στο 8-4, ενώ Λινάρδος, με πρώτο χρόνο, πέτυχε το 10-7, για να επανέλθει η διαφορά των τεσσάρων πόντων, ύστερα από επίθεση της Κηφισιάς που πέρασε άουτ (11-7).  Από νέα επίθεση του Λινάρδου σε πρώτο χρόνο διαμορφώθηκε το 12-8 για τους «ερυθρόλευκους» που διατηρούσαν τον έλεγχο στο σημείο αυτό παίζοντας αρκετές φορές με πρώτο χρόνο αφού έτσι διαμόρφωσε το 13-9 ο Παγένκ, ενώ ο Στερν με τον τρίτο άσσο του Θρύλου διεύρυνε στο +5 το προβάδισμα στο 14-9.  Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +6 (16-10) με πάιπ του Ιντάλγκο, γεγονός που ανάγκασε τον τεχνικό της Κηφισιάς, Κώστα Χριστοφιδέλη να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ.  Οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν με άνεση την υπέρ τους διαφορά φτάνοντας στο 21-17 και στο 22-19 με επίθεση του Στερν. Από επίθεση των φιλοξενούμενων που πέρασε άουτ διαμορφώθηκε το 23-19  αλλά στη συνέχεια η Κηφισιά πλησίασε στο 23-21. Ο Ιντάλγκο έδωσε το πρώτο σετ μπολ με επίθεση για το 24-21 και ο Δαλακούρας έγραψε το 25-21, κάνοντας το 1-0 για τον Θρύλο!

Εύκολα στο 2-0!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-2 με πρώτο χρόνο του Παγένκ στο ξεκίνημα του 3ου σετ και με 5-3 στη συνέχεια με την Κηφισιά να ισοφαρίζει σε 5-5, πριν επανέλθει το +2 στο 7-5 μετά από επίθεση άουτ ων φιλοξενούμενων.  Ο Στερν με επίθεση στην ευθεία ανέβασε στο +3 τη διαφορά σημειώνοντας το 9-6 και ο Δαλακούρας σημείωσε στη συνέχεια το 12-7 για τον Θρύλο που έτρεξε ένα 3-0 σερί, μετά το 9-7. Με επίθεση του Ιντάλγκο διαμορφώθηκε το 14-9, με τον Στερν το 15-9 για το +6 που μαρτυρούσε την «ερυθρόλευκη» κυριαρχία στο σημείο αυτό, ενώ ο Σλοβένος διαγώνιος έγραψε και το 17-10 αυξάνοντας το προβάδισμα. Από πρώτο χρόνο του Παγένκ και τριπλό μπλοκ διαμορφώθηκε το 19-11 για την ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιανί, ενώ ο Δαλακούρας με νέα επίθεση έγραψε το 20-11 και στη συνέχεια το 21-12. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 21-15, όμως μετά από λάθος τους στην επίθεση διαμορφώθηκε το 22-15. Στο σετ μπολ με 24-17, έφτασαν οι Πειραιώτες μετά από μπλοκ του Λινάρδου για να κλείσει το σετ με 25-19 ύστερα από επίθεση του Στερν για το 2-0 στα σετ!

Με συγκέντρωση ως το τέλος, ήρθε το 3-0!

Ο Θρύλος μπήκε δυνατά και στο 3ο σετ , φτάνοντας γρήγορα και με άσσο του Στερν στο 5-1, στο 7-4 με πρώτο χρόνο του Παγένκ και στο 8-4 με μπλοκ του Λινάρδου στον Παπαδόπουλο. Ο Δαλακούρας με κερδισμένο μπλοκ άουτ διεύρυνε στο +5 το προβάδισμα στο 10-5 με τον Χανδρινό να σημειώνει στη συνέχεια το 12-8 και το 13-9. Από νέα επίθεση σε πρώτο χρόνο του Άλεν Παγενκ προήλθε το 14-9 και από πόντο του Χανδρινού το 15-9 για να ακολουθήσει το 16-11 δια χειρός Ανέστη Δαλακούρα. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα 3-0 σερί χάρη στο οποίο πλησίασαν στους δυο πόντους για το 16-14 ενώ μείωσαν και στο ελάχιστο τη διαφορά στο 17-16 και στο 18-17. Ο Χανδρινός διαμόρφωσε το 19-17 και το 20-17 με κερδισμένο μπλοκ άουτ και ο Δαλακούρας το 21-17, ενώ από επίθεση των φιλοξενούμενων που πέρασε άουτ προήλθε το 22-17. Μετά το 22-18, ο Στερν ανέλαβε ξανά δράση, αφού  με επίθεση στην ευθεία πέτυχε το 23-18 και με δυο διαδοχικούς άσσους έγραψε το 25-18 για την τελική επικράτησε με 3-0 υπέρ!.

Τα σετ: 3-0 σε 73′: 25-21 (26’), 25-19 (23’), 25-18 (24’)

1ο σετ: 8-4, 16-10, 21-16, 25-21

2ο σετ: 8-6, 16-19, 21-12, 25-19

3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-17, 25-18

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσους, 48 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς από 3 άσους, 22 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 8 (6/7 επ., 2 άσοι), Στερν 23 (17/26 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ), Τράβιτσα 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας 10 (10/17 επ., 31% υπ. – 25% άριστες), Λινάρδος 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 4 (4/11 επ., 81% υπ. – 75% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 40% υπ. – 20% άριστες), Χανδρινός 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 50% άριστες), Πετσιάς

Κηφισιά (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 10 (8/24 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος 5 (5/14 επ., 22% υπ. – 6% άριστες), Σπηλιώτης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μαϊκόν 4 (2/5 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Τσέιβερς 8 (6/21 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 41% άριστες) / Κοσμάς (λ., 33% υπ. – 33% άριστες), Σιμιτράς, Ρουσσόπουλος, Οικονομόπουλος, Φιλιππακόπουλος 1 (1 μπλοκ)