Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι από την αρχή της αναμέτρησης και «καθάρισε» τη Λαμία (3-0) για την 25η αγωνιστική της Super League Interwetten. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα...

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε στο «Γ. Καραϊσκάκης» τη Λαμία, έπειτα από την περιπετειώδη πρόκριση στο Κύπελλο Ελλάδος επί του Άρη. Ο Ολυμπιακός με αυτό το τρόπο πέτυχε ακόμα μία νίκη!

Ολυμπιακός: Πλέον βλέπει Άρσεναλ…

Αυτή τη φορά, η ομάδα μας επέστρεφε για το Ελληνικό πρωτάθλημα και την προτελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας. Συγκεκριμένα, για την 25η αγωνιστική της Super League Interwetten.

Ο παίχτης «γουρλής» θα μείνει εκτός;

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τον Ολυμπιακό του Πέδρο Μαρτίνς δεν υπάρχει εφησυχασμός, καθώς παρέταξε την ομάδα μας με όλα της τα «όπλα». Εκτός αποστολής βρίσκονταν οι τραυματίες Βρουσάι, Σεμέδο, Παπαδόπουλος, αλλά και ο τιμωρημένος Καμαρά.

Πιο συγκεκριμένα, η ενδεκάδα ξεκίνησε με τον Ζοσέ Σα στην εστία και στην άμυνα τους Λαλά-Ρέαμπτσιουκ (στα άκρα), ενώ οι Παπασταθόπουλος και Μπα βρέθηκαν στο κέντρο της. Οι Μπουχαλάκης και Εμβιλά βρέθηκαν στον άξονα, με τον Φορτούνη σε ελεύθερο και δημιουργικό ρόλο μπροστά τους.

Στα «φτερά» των Πειραιωτών βρέθηκαν οι Μπρούμα και Βαλμπουενά, με τον Ελ Αραμπί να είναι ο μόνος προωθημένος.

Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Κρίστινσον, Χασάν, Τιάγκο Σίλβα, Ανδρούτσος, Μασούρας, Κάιπερς, Ντρέγκερ, Χολέμπας, Ραντζέλοβιτς.

Για τους φιλοξενούμενους και τον κόουτς Γρηγορίου, επιλέχθηκε το 4-2-3-1, ομοίως με τον Μαρτίνς. Στην εστία της Λαμίας βρέθηκε ο Θεοδωρόπουλος, με τους Βύντρα και Τζέιμς να βρίσκονται στο κέντρο της άμυνας και τους Σαραμαντά και Προβιδάκη στα άκρα.

Μπροστά τους ήταν οι Παλαβαντισβίλι και Μπιάρνασον. Ο Βασιλακάκης είχε έναν ελεύθερο ρόλο, ενώ στις πτέρυγες βρέθηκαν οι Ασίγκμπα και Πίτι. Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Ρόμανιτς.

Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Καραμάνος, Μαρτίνεθ, Μαργαρίτης, Χατζηστραβός, Σταμούλης, Μπουλούλης, Ντέλειτς, Κωστίκα, Κατσίκας.

Καθάρισε απ’ το πρώτο… δεκάλεπτο!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, και μάλιστα στο πρώτο πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες είχαν από μια καλή επίσκεψη στην περιοχή του αντιπάλου.

Αρχικά, ο Ασίγκμπα δοκίμασε ένα σουτ, με την μπάλα να περνά άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μπρούμα δοκίμασε κι εκείνος ένα σουτ, χωρίς ωστόσο να καταφέρει κάτι.

Το γκολ όμως δεν άργησε να έρθει για τον Ολυμπιακό, καθώς μετά από όμορφη κίνηση του Μπρούμα, ενώ τροφοδοτήθηκε από τον Φορτούνη. Ο Μπρούμα δοκίμασε ένα δυνατό-άπιαστο σουτ, κάνοντας το 1-0 στην αναμέτρηση.

Ο Θρύλος, πολύ νωρίς στο 10ο λεπτό, πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, με σκόρερ τον Φορτούνη. Μετά από λάθη του Βύντρα και του κίπερ Θεοδωρόπουλου, ο Έλληνας μεσοεπιθετικός πέτυχε ένα εύκολο γκολ, κάνοντας το 2-0.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός αναγκάστηκε να κάνει την πρώτη του αναγκαστική αλλαγή. Μετά από σουτ παίκτη της Λαμίας, η μπάλα βρήκε τον Μπα στο πρόσωπο.

Ο παίκτης του Θρύλου έπεσε στο χορτάρι, κι έπειτα από νεύμα του ιατρού, αντικαταστάθηκε. Στη θέση του πέρασε ο Τιάγκο Σίλβα, πιο πολύ προληπτικά.

Η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει, ψάχνοντας και τρίτο γκολ. Κάτι που πέτυχε στο 34’, με τον συνήθη ύποπτο, τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί.

Ο Ρέαμπτσιουκ έκανε μια όμορφη σέντρα, με τον Μαροκινό να πιάνει την κεφαλιά, κάνοντας το 3-0 στο ματς.

Γενικά ένα εύκολο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να μην χάνει σε καμία στιγμή την πρωτοβουλία κινήσεων. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς πίεζε συνεχώς τη Λαμία, μένοντας κοντά στην περιοχή των φιλοξενούμενων.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 3-0.

Ολυμπιακός: Ευκαιρία για δοκιμές και… ανάσες!

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους στην αναμέτρηση, ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε τη δεύτερη αλλαγή για την ομάδα μας, με τον Φορτούνη να δίνει τη θέση του στον Αχμέντ Χασάν.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 48’ του ματς, με τον Παλαβαντισβίλι. Ο ίδιος δοκίμασε ένα ωραίο σουτ, με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Ζοσέ Σα.

Στο 55’ ο Βαλμπουενά δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, με τον κίπερ της Λαμίας να διώχνει σε κόρνερ. Οι δύο προπονητές σε εκείνο το λεπτό έκαναν αλλαγές.

Για τη Λαμία, ο Κωστίκα πέρασε αντί του Προβυδάκη, ενώ για τον Ολυμπιακό ο Ανδρούτσος πέρασε αντί του Βαλμπουενά, και ο Μασούρας αντί του Μπουχαλάκη.

Με τη συμπλήρωση 62’ αγώνα, ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε και την 5η του αλλαγή, με τον Ελ Αραμπί να αποχωρεί και τη θέση του να παίρνει ο Ραντζέλοβιτς. Για τον Γρηγορίου, ο Πίτι αποχώρησε και μπήκε ο Μπουλούλης.

Στα επόμενα λεπτά, η Λαμία προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τον χώρο και να ανέβει στο γήπεδο για να πρεσάρει. Δεν έμεινε μονάχα στο δικό της μισό γήπεδο. Φυσικά, η ομάδα του Γρηγορίου δεν είχε κάτι να χάσει. Στο 75’ ο Μπιάρνασον πέρασε εκτός αγώνα, με τον Σταμούλη να παίρνει τη θέση του.

Όμως, στο επόμενο ακριβώς λεπτό, ο Ολυμπιακός έφτασε μια ανάσα από το τέταρτο τέρμα. Ο Ραντζέλοβιτς έχασε τεράστια ευκαιρία, καθώς δοκίμασε συρτό σουτ, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Οι Πειραιώτες, στο τελευταίο δεκάλεπτο, έριξε τους ρυθμούς του, προφανώς και για προστασία ενόψει Άρσεναλ και ευρωπαϊκών αναμετρήσεων. Βέβαια, παρόλα αυτά οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν κάποια τρεξίματα απειλώντας τη Λαμία.

Οι καθυστερήσεις ήταν 2′ για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, με τα λεπτά αυτά να μην επιφυλάσσουν κάτι ιδιαίτερο. Το τελικό σκορ ήταν 3-0, με τον Ολυμπιακό να παίρνει ακόμη ένα τρίποντο.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ρέαμπτσιουκ, Μπα, Παπασταθόπουλος, Λαλά, Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Μπρούμα, Φορτούνης, Βαλμπουενά, Αραμπί

Λαμία (Γρηγορίου): Θεοδωρόπουλος, Βύντρα, Ασίγκμπα, Τζέιμς, Σαραμαντάς, Βασιλακάκης, Μπιάρνασον, Προβυδάκης, Πίρι, Παλαβαντσβίλι, Ρόμανιτς