Το θαύμα ολοκληρώθηκε! Η Κ19 του Ολυμπιακού νίκησε τη Μίλαν με 3-0 στον τελικό της Νιόν και κατέκτησε το Uefa Youth League!

Η θρυλική Κ19 του Θρύλου, τα «ερυθρόλευκα»… μωρά του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου συνέτριψαν τη Μίλαν με 3-0 και κατέκτησαν την ευρωπαϊκή κούπα του Uefa Youth League, γράφοντας ακόμα ένα χρυσό κεφάλαιο στην ένδοξη ιστορία του μεγαλύτερου πολυαθλητικού συλλόγου, του Ολυμπιακού!

Το ματς:

Μεντιλίμπαρ: «Τεράστιος σύλλογος ο Ολυμπιακός»

O Θρύλος ξεκίνησε δυνατά και μόλις στο 3ο λεπτό ο Κωστούλας έκλεψε την μπάλα, πάσαρε στον Πνευμονίδη, που σούταρε αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Μίλαν.

Στο 38′ οι ερυθρόλευκοι έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ, με τον Μπάκουλα να σουτάρει μέσα στην περιοχή, αλλά αδύναμα και η μπάλα κατέληξε πάνω στον τερματοφύλακα της Μίλαν, με το πρώτο μέρος να λήγει 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 58′ ο Παπακανέλλος σέντραρε από τα αριστερά, ο Κωστούλας πήρε κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε σε παίκτη της Μίλαν και διαμαρτυρήθηκε για χέρι.

Ο διαιτητής ειδοποιήθηκε και πήγε να το δει στο VAR, όπου καταλόγισε το πέναλτι! Ο Μουζακίτης στο 60′ ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-0.

Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Θρύλος σκόραρε για δεύτερη φορά στο 61ο λεπτό! Όπως και στο Μόναχο εναντίον της Μπάγερν, ο Παπακανέλλος ντρίμπλαρε όμορφα μέσα στην μικρή περιοχή της Μίλαν και από πολύ δύσκολη δεξιά γωνία σούταρε και έγραψε το 2-0 των Πειραιωτών!

Η… αποθέωση όμως ήρθε στο 66ο λεπτό, όταν ο Κουτσογούλας σέντραρε και ο Μπάκουλας με φοβερό ανάποδο ψαλίδι πέτυχε και τρίτο γκολ για τον Θρύλο!

Το ματς έληξε και ήταν μόνο η αρχή για τους έξαλλους πανηγυρισμούς των παικτών του Ολυμπιακού, που πέτυχαν μία ιστορική επιτυχία και έκαναν υπερήφανους τους φίλους του Θρύλου, αλλά και τους έλληνες σε όλο τον πλανήτη!

Ολυμπιακός (Συλαϊδόπουλος): Σίνα, Κ. Κωστούλας, Κουτσίδης, Πρεκατές, Κουτσογούλας, Μπάκουλας (88′ Τανούλης), Μουζακίτης, Αλαφάκης (72′ Δάμα), Παπακανέλλος (76′ Λιατσικούρας), Πνευμονίδης (88′ Γατόπουλος), Κωστούλας.

Μίλαν (Αμπάτε): Ραβιέρ, Μπαρτεσάγκι, Νσιάλα (69′ Λιμπεράλι), Σίμιτς, Μάνι, Τζερόλι, Μαλασπίνα, Σταλμάχ (62′ Σίμελχακ), Σία (79′ Σάλα), Σκότι, Καμάρντα (79′ Μπονόμι).