Την ήττα με 1-2 γνώρισε ο Ολυμπιακός Κ19 από τον Ατρόμητο για την 1η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Η ομάδα μας παρότι προηγήθηκε στο σκορ και μπορούσε να σκοράρει ξανά, ισοφαρίστηκε πριν το ημίχρονο και από εκεί και πέρα δέχθηκε και δεύτερο τέρμα. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το ματς ο Ολυμπιακός λόγω αποβολής του Σπυριδάκη στο 89’.

Σε ένα παιχνίδι ισορροπημένο, οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν το μηδέν πίσω στη φάση του 9’ χάρη στην οξυδέρκεια του Παπαδούδη ενώ λίγο μετά ο Σταμούλης δεν κατάφερε να βρει καλά την μπάλα έπειτα από σέντρα του Φρέρη. Ότι δεν μπόρεσε να κάνει στο 12’ ο φορ του Ολυμπιακού το έκανε στη φάση του 26’ όταν οι συμπαίκτες του «έκρυψαν» την μπάλα από αριστερά, ο Νικόλης σέντραρε και ο Σταμούλης αποφεύγοντας με προσποίηση τον αντίπαλό του άνοιξε το σκορ.

Συλαϊδόπουλος: «Να γράψουμε ιστορία – Έχουμε μπροστά μας μία τεράστια πρόκληση»

Ο Σταμούλης βρέθηκε ξανά σε θέση για γκολ από την πάσα του Κασέμι αμέσως μετά αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ ενώ το ματς ήρθε γρήγορα σε ισορροπία με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 31ο λεπτό με τον Πομώνη. Το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με την αναγκαστική αλλαγή του Παπαδάκου με τον Πατήρα.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το β’ μέρος αφού οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες με το παιχνίδι τελικά να κρίνεται από το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Δαλαμήτρα στο 59’. Ο Μοίρας δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά στο 73’ ενώ η μεγαλύτερη ευκαιρία του Θρύλου χάθηκε στο 84’ όταν ο Πατήρας δεν κατάφερε από κοντά να ισοφαρίσει.

Ολυμπιακός (Μαυρογενίδης): Παπαδούδης, Νικόλης, Κουτσίδης (65’ Σπυριδάκης), Χριστοφιλόπουλος, Φρέρης (65’ Μοίρας), Χρήστου, Κασέμι, Κυρσανίδης (65’ Βλασσόπουλος), Παπαδάκος (34’ Πατήρας), Προκοπίου (46’ Κουτσογούλας), Σταμούλης.