Η Κ19 του Θρύλου επικράτησε με 3-2 εκτός έδρας του ΠΑΣ Γιάννινα.

Ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος βρίσκεται η ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, η οποία πήρε μεγάλη νίκη με 3-2 εκτός έδρας κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα για την εξ’ αναβολής 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League Κ19.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, μόλις στο 11ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Πήλιου η μπάλα βρήκε στο χέρι του Φρέρη και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Κύρκος.

Συλαϊδόπουλος: «Να γράψουμε ιστορία – Έχουμε μπροστά μας μία τεράστια πρόκληση»

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, καθώς στο 17′ ο Βρακάς με τον Γιαλεδάκη έκαναν λάθος στην άμυνα του ΠΑΣ και ο Φρέρης πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-1.

Οι Πειραιώτες στη συνέχεια πήραν ακόμα περισσότερα μέτρα στο γήπεδο και δημιούργησαν ευκαιρίες.

Στο 29′ ο Μουζακίτης εκτέλεσε κόρνερ με πάσα για τον Αρσενίδη, εκείνος σέντραρε με τον Κουτσίδη να σηκώνεται ψυλότερα από όλους και να σημειώνει το 1-2.

Στο 40′ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν, όταν μετά από μεγάλη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Λώλης πλάσαρε από κοντά για το 2-2.

Λίγο πριν από το φινάλε του ημιχρόνου (44′) ο Χαραλαμπόγλου, πάτησε περιοχή και ο Ναούμης με άτσαλο μαρκάρισμα του έκανε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μουζακίτης, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το 2-3.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, όμως και πάλι ο Ολυμπιακός είχε σημαντικές ευκαιρίες για να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ. Στο 57′ ο Μουζακίτης απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ που πέρασε πάνω από την εστία, ενώ στο 62′ ο Χαραλαμπόγλου είχε δοκάρι σε διαγώνιο σουτ που επιχείρησε.

Στο 66′ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ακόμα μία σημαντική στιγμή, όταν ο Κωστούλας, έκανε το σουτ, όμως ο Βρακάς έδιωξε σε κόρνερ.

Η μεγαλύτερη φάση για τον ΠΑΣ Γιάννινα, ήρθε στο 80′, με του σουτ του Κύρκου να περνάει λίγο έξω από την εστία του Παπαδούδη.

Επόμενο παιχνίδι για την Κ19 του Θρύλου είναι με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης εντός έδρας.

ΠΑΣ Γιάννινα (Χ. Αγγελής): Βρακάς, Πήλιος (65′ Αθανασίου), Ναούμης, Καφενζής, Γιαλεδάκης, Τσίρης, Γερονίκολος (46′ Σάλο), Λώλης, Φερεντίνος (72′ Νταφουλής), Κύρκος, Βλέτσας (46′ Μουστάκας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σ. Συλαϊδόπουλος): Παπαδούδης, Αρσενίδης, Ρέτσος, Καλογερόπουλος, Κουτσίδης, Φρέρης, Κουτσογούλας (70′ Μπακούλας), Μουζακίτης, Χαραλαμπόγλου (63′ Μοίρας), Παπακανέλλος (86′ Πρεκατές), Κωστούλας (86′ Πατήρας).