Με γκολ λίγο πριν το φινάλε ο Ολυμπιακός Κ19 ηττήθηκε 2-3 από τον Παναθηναϊκό Κ19 στο Ρέντη.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ αλλά ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση χάρη στα γκολ των Σπυριδάκη και Κουτσίδη, ωστόσο δεχόμενοι δύο τέρματα στη συνέχεια δεν πήραν κάτι από το ματς της 5ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ. Άτυχοι οι Πειραιώτες που είχαν δύο δοκάρια στο 2-2.

Το πρώτο γκολ του ματς ήρθε στο 20’ από τον Φρόκου που έκανε το 0-1, σκορ που έμεινε στο 26’ μετά την επέμβαση του Παπαδούδη σε προσπάθεια του Μπιλάλ. Ο Θρύλος ανέβηκε στο γήπεδο μετά το μισάωρο, έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο.

Συλαϊδόπουλος: «Να γράψουμε ιστορία – Έχουμε μπροστά μας μία τεράστια πρόκληση»

Ο Σπυριδάκης πίεσε και έκλεψε κοντά στη μεσαία γραμμή, άλλαξε με τον Σταμούλη και υποδεχόμενος ξανά την μπάλα έκανε αριστοτεχνικό πλασέ για το 1-1. Ο Κασέμι απείλησε εις διπλούν στη συνέχεια με σουτ, με τον Ολυμπιακό να έχει ανεβάσει κατά πολύ την απόδοσή του στο δεύτερο μισό του αγώνα. Στο 61ο λεπτό ο Σπυριδάκης εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Κουτσίδης με κεφαλιά πέτυχε το πρώτο του γκολ με την ερυθρόλευκη φανέλα δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα μας.

Μετά τη μεγάλη ευκαιρία του Παπαδάκου ήρθε η ισοφάριση στο 75’ από τον Καλοσκάμη αλλά ο Ολυμπιακός θα μπορούσε και πάλι να πάρει τη νίκη. Στο 83’ και στο 85’ ο Πετρόπουλος είδε δύο φορές τα σουτ του από αριστερά να καταλήγουν σε αριστερό και οριζόντιο δοκάρι αντίστοιχα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται από τον Τόρα στο 87’.

Ολυμπιακός (Μαυρογενίδης): Παπαδούδης, Κεραμίδας, Χριστοφιλόπουλος, Κουτσίδης, Φρέρης, Νικόλης, Χρήστου (73’ Κυρσανίδης), Σπυριδάκης (73’ Πετρόπουλος), Καράκουτης (64’ Παπαδάκος), Κασέμι (56’ Πατήρας), Σταμούλης (73’ Μοίρας).