Ο Ολυμπιακός Κ17 αντιμετώπισε τους έφηβους του Πανιωνίου και με θετική εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο πήρε τη νίκη με 2-0.

Ο Ολυμπιακός Κ17 αντιμετώπισε την αντίστοιχη ομάδα εφήβων του Πανιωνίου για την τέταρτη αγωνιστική της 2ης φάσης του πρωταθλήματος Super League Κ17. Οι νεαροί «ερυθρόλευκοι» με δύο γκολ στην επανάληψη κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και τους 3 πόντους που τους κρατάνε στην κορυφή του πίνακα της βαθμολογίας.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν από την έναρξη του αγώνα να δημιουργήσουν ευκαιρίες και να πιέσουν τους «κυανέρυθρους». Ωστόσο όμως η άμυνα του Πανιωνίου ήταν αποτελεσματική και κατάφεραν να κρατήσουν τη λευκή ισοπαλία του 0-0 στο ημίχρονο.

Οι εκλεκτοί καλεσμένοι του Θρύλου στον τελικό

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο. Δημιουργούσε ευκαιρίες, πίεζε και είχε τον έλεγχο της μπάλας. Στο 76ο λεπτό ο Τζάμαλης μετά από πολύ όμορφη πάσα του Κτενά, άνοιξε το σκορ και έβαλε θεμέλιο νίκης για τους Πειραιώτες. 10 λεπτά μετά, στο 87, ο Όσαφι μετά από ασίστ ξανά του Κτενά τελείωσε το ματς με το τελικό σκορ του 2-0.

Επόμενος αντίπαλος των εφήβων θα είναι ο ΟΦΗ εκτός έδρας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Μαυρογενίδης): Γεωργακόπουλος, Γιωτόπουλος (72′ Σκουρόπουλος), Φράγκος, Καρκατσάλης, Σουλανιάκου, Φίλης, Μιχαηλίδης (72′ Καρακώστας), Πλης (83′ Λάνα), Τζάμαλης (83′ Χατζηδιαμαντής), Βασιλακόπουλος (57′ Όσαφι).