Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 9-8 από την Βουλιαγμένη, η στέψη πήρε παράταση και πλέον στον 4ο τελικό σηκώνει το πρωτάθλημα

Ο Ολυμπιακός σε μια οριακή αναμέτρηση που κρίθηκε στις λεπτομέρειες γνώρισε την ήττα με 9-8 από τη Βουλιαγμένη στο Κολυμβητήριο του Λαιμού στον 3ο τελικό του πρωταθλήματος, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 2-1 τη σειρά, η οποία επιστρέφει στον Πειραιά, τη Δευτέρα  (17/5, 18:00) Παπαστράτειο.

Στον 4ο τελικό, ο Ολυμπιακός με νίκη θα έχει τη δυνατότητα να κατακτήσει το 35ο πρωτάθλημα της ιστορίας του και 9ο διαδοχικό. Από κει και πέρα, στο σημερινό ματς, οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν την αστοχία στον παίκτη παραπάνω, όπου είχαν χαμηλό ποσοστό και δεν αξιοποίησαν τις περιπτώσεις που τους παρουσιάστηκαν.

Βόλεϊ γυναικών: Εδώ θα δείτε τον τελικό Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός

Ωστόσο πλέον έχουν την ευκαιρία να κάνουν το 3-1 στη σειρά και να κατακτήσουν στην έδρα τους, στον Πειραιά τον τίτλο.

Πίσω στο σκορ στο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τον Σκουμπάκη, αλλά στη συνέχεια έμεινε πίσω στο σκορ με την 2-1 με πέναλτι του Γκιουβέτση (3:11). Ο Ντίνος Γενηδουνιάς με ωραίο ψιλοκρεμαστό σουτ απο την περιφέρεια ισοφάρισε σε 2-2, με τον Καλογερόπουλο να διαμορφώνει το 3-2 με το οποίο ολοκληρώθηκε η 1η περίοδος.

Στο 2ο οκτάλεπτο η Βουλιαγμένη έφτασε στο 5-2 με τα γκολ των Γκιουβέτση και Μυλωνάκη, με τον Γενηδουνιά να μειώνει με εξαιρετικό σουτ στην κόντρα σε 5-3, το οποίο ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Ισορροπία με 3 γκολ του Ίρβινγκ στο 3ο οκτάλεπτο.

Στα 5:23 του 3ου οκταλέπτου, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 5-4 με τον Ίρβινγκ με το ΝΟΒ να ανακτά το +2 χάρη στο τέρμα του Γούβη. Με διαδοχικά γκολ του Μουρίκη και του Ίρβινγκ ο Θρύλος ισοφάρισε σε 6-6 στα 2:59.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν εκ νέου με 7-6 με τον Αλαφραγκή, όμως ο Ίρβινγκ με το τρίτο προσωπικό του γκολ, ισοφάρισε σε 7-7 με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος.

Ήττα στις λεπτομέρειες και παράταση στέψης…

Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι τα 5:35, όταν ο Μπάσιτς έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Με εύστοχο πέναλτι του Γενηδουνιά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 8-8, 2:20 πριν τη λήξη, όμως στην επόμενη φάση, ο ΝΟΒ έφτασε στο 9-8 με τον Μπάσιτς (1:52) το οποίο παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στον Πειραιά, όπου τη Δευτέρα (17/5, 18:00) ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί το ΝΟΒ στον 4ο τελικό με στόχο τη νίκη-τίτλου.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-1, 2-4, 2-1

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Σκουμπάκης (π/π. 5:46), 1-1 Βάσιτς (π/π.), 2-1 Γκιουβέτσης (πέναλτι, 3:11), 2-2 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 2:33), 3-2 Καλογερόπουλος (π/π. 2:02).

2ο οκτάλεπτο: 4-2 Γκιουβέτσης  (π/π., 5:52), 5-2 Μυλωνάκης (π/π., 2:17), 5-3 Γενηδουνιάς (κόντρα, 0:26).

3ο οκτάλεπτο: 5-4 Ίρβινγκ (π/π.,5:23), 6-4 Γούβης (περιφέρεια, 4:57), 6-5 Μουρίκης (φουνταριστό, 3:43), 6-6 Ίρβινγκ (π/π. 2:59), 7-6 Αλαφραγκής (π/π., 2:22), Ίρβινγκ (περιφέρεια, 0:54)

4ο οκτάλεπτο: 8-7 Μπάσιτς (περιφέρεια, 5:35), 8-8 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 2:20), 9-8 Μπάσιτς (περιφέρεια, 1:52)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 3, Αργυρόπουλος, Πρέκας, Δερβίσης, Κάκαρης, Μουρίκης 1, Καπότσης, Χρυσοσπάθης, Ίρβινγκ 3, Γαλανόπουλος.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Χρβόγε Κολιάνιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης 1, Αλαφραγκής 1, Γκιουβέτσης 2, Τρούλος, Γούβης 1, Αφρουδάκης, Καλογερόπουλος 1, Χαλυβόπουλος, Κουρούβανης, Λότζινα, Μπάσιτς 3, Ανδρεάδης, Τσαταλιός, Βλάσσης.