Ο Ολυμπιακός διέλυσε με 37-26 τον Φαίακα και προκρίθηκε στο Final 4 του Κυπέλλου.

Το εισιτήριο για το Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε η ομάδα χάντμπολ Ανδρών του Ολυμπιακού. Με πρώτο σκόρερ τον Δομπρή με οκτώ γκολ, ο Θρύλος επικράτησε με 37-26 του Φαίακα Κέρκυρας στο κλειστό «Μ. Λοΐζος», για το νοκ-άουτ ματς της φάσης των «8» του θεσμού, πανηγυρίζοντας, έτσι, την πολυπόθητη πρόκριση στην τελική φάση. Στον προημιτελικό με την ομάδα της Κέρκυρας, οι «ερυθρόλευκοι» δεν συνάντησαν ιδιαίτερη δυσκολία, πήραν διαφορά από το πρώτο ημίχρονο, την οποία αύξησαν στο δεύτερο και έφτασαν, έτσι, στη νίκη-πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-2 του Φαίακα, με τέρμα του Παπαβασίλη στον αιφνιδιασμό (4:04), έπειτα, έκανε το 4-3, με εξαιρετικό σουτ του Μοντόρο (6:11) και στη συνέχεια, έφτασε στο 5-4, με σκόρερ και πάλι τον Παπαβασίλη (7:00). Ο Θρύλος ξέφυγε για πρώτη φορά από τους φιλοξενούμενους με +3 (8-5), με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπαδόπουλου (8:20) και γκολ του Κουκουλά (9:10) και του Μοντόρο (11:20), με τον οποίο «έγραψε» και το 11-8, στο 18:10. Με σκόρερ τον Δομπρή, στο 21:28, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 13-11 κόντρα στην ομάδα της Κέρκυρας, ενώ με τον Καραμπουρνιώτη στο 24:21, πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (16-12). Με επίθεση του Κουκουλά στο 26:10, οι Πειραιώτες έφτασαν τα 17 γκολ στο ματς (17-13) και έτσι, με σκόρερ τον Δομπρή (29:45), ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο επί των Κερκυραίων με +4 προβάδισμα (19-15).

Live Streaming για την Α1 Ανδρών, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη πάτησε «γκάζι» και ανέβασε τη διαφορά στο +8 (23-15) επί του Φαίακα, με ένα 4-0 σερί και γκολ του Δομπρή, στο 33:04. Ο Ολυμπιακός αύξησε κι άλλο το προβάδισμα του, αφού έφτασε στο +9 (30-21), με τον Παπαβασίλη (47:20), ενώ στη συνέχεια, έκανε το 32-23 κόντρα στους φιλοξενούμενους, με όμορφο τέρμα του Σλαβούλιτσα (51:10). Με «χτύπημα» του Δομπρή, στο 53:30, ο Θρύλος απομακρύνθηκε με 10 γκολ (34-24) από την ομάδα της Κέρκυρας, ενώ με επίθεση του Κουκουλά (54:20), έφτασε στο +11, για το 35-24, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα με 37-26.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 7-5, 9-7, 11-9, 16-12, 19-15 (ημχ.), 23-15, 25-17, 27-19, 31-22, 35-24, 37-26