Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 70-59 του ΓΑΣ Εύνικος, κάνοντας το «δύο στα δύο» στην Α1 Γυναικών. Σούπερ η Μέγκαν Γκούσταφον με 30 πόντους. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής για την Α1 Γυναικών, μετά την επική πρόκριση στους ομίλους της Euroleague στο Βελιγράδι, αντιμετώπισε τον ΓΑΣ Εύνικος. Η αναμέτρηση διεξήχθη στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και την Αίθουσα 5, με την ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς να ψάχνει εξ αρχής τη νίκη και το «δύο στα δύο». Άλλωστε, δεν είναι κρυφό, πως στόχος των Πειραιωτών και για φέτος, είναι το νταμπλ! Καθώς και μία καλή πορεία στην Ευρώπη, κάτι που θα ξεκινήσει από τη βδομάδα αυτή.

Παρελθόν η Καράρο

Το… έκανε δύσκολο!

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν στο παρκέ με τις Νικολοπούλου, Σταμολάμπρου, Δίελα, Σπυριδοπούλου, Γκούσταφσον. Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς ξεκίνησε με το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε με 14-4 και την Γκούσταφσον ήδη να έχει 10 πόντους. Ο προπονητής του Θρύλου μας ανακάτεψε την τράπουλα, καθώς μείωσε ο Εύνικος (14-9), ρίχνοντας τις Αγιούσο, Στραουτμάνε και Σταμάτη. Οι φιλοξενούμενες έτρεξαν ένα σερί 13-0, με τον Θρύλο να αντιδράει. Εν τέλει, η περίοδος ολοκληρώθηκε με 17-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχες μπήκαν πιο σοβαρές, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ (27-22), όμως αποτελούσε αρκετά «σκληρό καρύδι», η ομάδα του Εύνικου. Η ομάδα του κόουτς Βελτσίστα είχε παρασύρει στο ρυθμό της την ομάδα μας, κρατώντας τη σε χαμηλά για εκείνη επίπεδα. Ενώ και ο Ολυμπιακός στην άμυνα δεν είχε καλό πρόσωπο. Ο Εύνικος ισοφάρισε ξανά (27-27), με την Σταμολάμπρου να δίνει ξανά προβάδισμα στο σκορ. Με το σκορ του πρώτου μέρους να είναι το 29-27. Μεγάλο «αγκάθι» η αστοχία στο τρίποντο για την ομάδα μας.

Πάλεψε και πήρε τη νίκη!

Κατά το δεύτερο μέρος, από το ξεκίνημα οι «ερυθρόλευκες» με τις Αγιούσο και Γκούσταφσον συνδέθηκαν με τα αντίπαλα καλάθια (36-29). Η αστοχία κι η νευρικότητα έφερε τη μείωση του σκορ από τις φιλοξενούμενες (36-35). Ο Ολυμπιακός κρατούσε το ελαφρύ προβάδισμα, δίχως να αποκτά όμως διαφορά ασφαλείας. Η ομάδα του Ζίμπαρτς, μετά από 27’ αγώνα, πήρε κεφάλι με +9 (48-39). Η ολοκλήρωση του δεκαλέπτου βρήκε τον Θρύλο να προηγείται με 53-46, ενώ η τέταρτη περίοδος θα ήταν αρκετά κρίσιμη. Χρειαζόταν σίγουρα σοβαρότητα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός πήρε διψήφια διαφορά (57-46) δείχνοντας να ελέγχει το ματς. Ο ΓΑΣ Εύνικος όμως, δύο λεπτά αργότερα, μείωσε στους 4 (57-53), με την Γκούσταφσον να κάνει γκολ-φάουλ και να δίνει ανάσα στην ομάδα της. Σχεδόν στα μισά της περιόδου, οι «ερυθρόλευκες» πήραν ένα ασφαλές +8 (63-55), δείχνοντας πως θα καθαρίσουν με τον αντίπαλό τους. Εν τέλει, η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 70-59 και μία επικράτηση του Θρύλου.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 29-27, 53-46, 70-59.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 17 (5 ριμπάουντ), Σταμάτη 3, Αγιούσο 5 (5 ασίστ), Σπυριδοπούλου, Σύρρα 5, Γκούσταφσον 30 (14/16 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, Νικολοπούλου 6, Δίελα, Στραουτμάνε 4, Βαμβακά

ΓΑΣ Εύνικος (Γιώργος Βελτσίστας): Καραγιάννη 2, Εμμανουηλίδου 9, Ράδη, Πολυμένη 5, Ζούρνη, Κεσσέ 4, Βούλγαρη 5, Γκιζάνη 2, ΜακΝτόναλντ 12, Τζόουνς 8, Ναυροζίδου 2, Στογιανόβσκα 10