Ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία, δεν διαχειρίστηκε τα προβαδίσματα που είδε και είδε την Φενέρμπαχτσε να κάνει το μπρέικ στο Game 2 του ΣΕΦ με 78-82 και να ισοφαρίζει τη σειρά σε 1-1.

Χάθηκε μια μάχη αλλά όχι ο πόλεμος για τον Ολυμπιακό ο οποίος είδε την Φενέρμπαχτσε να βάζει μεγάλα σουτ στο τέλος, να ευνοείται από ορισμένα σφυρίγματα και εν τέλει να κάνει το μπρέικ με 78-82 στο Game 2 των EuroLeague Playoffs στο ΣΕΦ ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1.

Το ματς

Μπήκε δυνατά, αλλά….

Εκρηκτικό ξεκίνημα για τους ερυθρόλευκους οι οποίοι είδαν τον Αϊζάια Κάνααν να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε την Τετάρτη, χτυπώντας με συνεχόμενα τρίποντα από τις γωνίες, τον Γουόκαπ να μπαίνει στην εκτελεστική εξίσωση, και τον Ολυμπιακό να βγάζει φοβερή ενέργεια και ένταση και στις δύο πλευρές του παρκέ για να προηγηθεί 10-1 (!) μετά από σχεδόν τρία λεπτά αγώνα.
Η Φενέρ προσπάθησε να αντιδράσει και να συμμαζέψει κάπως τα πράγματα, όμως οι Πειραιώτες ήταν πραγματικά εξαιρετικοί βάζοντας σουτ υπό ιδανικές προϋποθέσεις. Ωστόσο, αυτό που τους επέτρεψε να πάρουν ένα ευρύ προβάδισμα ήταν η απίθανη άμυνα που κράτησε τους Τούρκους στους 10 πόντους και η απόλυτη ασφάλεια στα ριμπάουντ, με σχεδόν όλες τις μάχες στη ρακέτα να βάφονται ερυθρόλευκες. Σκορ α’ δεκαλέπτου 24-10.

Αυτοκτόνησε με δικά του λάθη…

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Ολυμπιακός προσπάθησε με να διασπάσει την άμυνα της Φενέρ χτυπώντας στη ρακέτα όπως περίτρανα έκανε στο ξεκίνημα του παιχνιδιού. Ωστόσο, επιθετικό ρυθμό είχαν βρει πλέον οι φιλοξενούμενοι χάρη στην εκτελεστικότητα του Έντουαρνς και την δημιουργία του Καλάθη, βάζοντας προβλήματα στην ερυθρόλευκη άμυνα και κάνοντας το ματς πλέον σωστό ντέρμπι (45-43 στο 25′).
Το παιχνίδι είχε γίνει πλέον σωστή… σκυλομαχία με τις δύο ομάδες να βρίσκουν σπάνια σκορ και στις άμυνες να είναι πλέον οι πρωταγωνιστικές φάσεις. Πόντο – πόντο, κατοχή – κατοχή, η Φενέρ ακολουθούσε τους γηπεδούχους και δεν τους άφηνε να διευρύνουν το προβάδισμά τους. Ωστόσο, ένα τεράστιο καλάθι του Βεζένκοφ από τα 9 μέτρα στην εκπνοή του γ’ δεκαλέπτου, ήρθε να βάλει φωτιά στο ΣΕΦ και να κάνει το 56-51 με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην τελευταία περίοδο.