Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Ερυθρό Αστέρα στο «ΣΕΦ» για τη 15η αγωνιστική της Euroleague και γνώρισε την ήττα με 90-86.

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Ερυθρό Αστέρα για τη 15η αγωνιστική της Euroleague και γνώρισε την ήττα με 90-86. Ένας αγώνας γιορτή εξελίχθηκε άσχημα λόγω τραγικών διαιτητικών αποφάσεων στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά και λόγω του κακού τρίτου δεκαλέπτου.

Πρώτοι σκόρερ για τον Θρύλο ήταν οι Σλούκας και Μπλακ με 14 πόντους.

Γιοκουμπάιτις: «Τρελή ομάδα ο Ολυμπιακός»

Προβάδισμα με… γρήγορο ρυθμό!

Ο Ολυμπιακός προηγούταν με 22-21 του Ερυθρού Αστέρα στο τέλος της πρώτης περιόδου στο ΣΕΦ. Ο Σάσα Βεζένκοφ είναι για μία ακόμη φορά ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 9 πόντους, ενώ εξαιρετικός είναι και ο Τζόελ Μπολομπόι με 7.

Ο Νέντοβιτς κάνει τη διαφορά για τον Ερυθρό Αστέρα με 8 πόντους, σε ένα παιχνίδι που έχει πολύ γρήγορο ρυθμό και τις δύο ομάδες να προσπαθούν να παίξουν ωραίο μπάσκετ. Προφανώς η ατμόσφαιρα στο «ΣΕΦ» είναι το κάτι άλλο.

Ημίχρονο στο +4

Με τη λήξη του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός προηγούταν με 45-41 του Ερυθρού Αστέρα σε ένα παιχνίδι με αρκετά μεγάλο σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με 11/18 δίποντα (61%) και 7/20 τρίποντα (35%) ένα ποσοστό που σε καμία περίπτωση δεν ήταν ιδανικό.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο εκπληκτικός Κώστας Σλούκας, ο οποίος κατάφερε να βάλει 10 πόντους και να μοιράσει 4 ασίστ. Ο Βεζένκοφ έμεινε στους 9 πόντους, αλλά γενικά είδαμε μία καλή εμφάνιση από την ομάδα σε αυτές τις δύο περιόδους.

Από μεριάς Ερυθρού Αστέρα, ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν πρώτος σκόρερ με 10 πόντους, ενώ ακολουθούσε ο Μίτροβιτς και ο Λαζάρεβιτς με 8.

Πάλι πρόβλημα στο δεύτερο μέρος…

Με σκορ 24-17 ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε στην τρίτη περίοδο τον Ολυμπιακό και ήταν μπροστά στο σκορ με 62-65. Μία περίοδος που σίγουρα πρέπει ΚΑΙ αυτή να γίνει μάθημα στην ομάδα. Όχι μόνο για τα αμυντικά λάθη, αλλά και την επιθετική αδράνεια.

Κρίμα σχεδόν σε κάθε ματς να χάνονται μεγάλες διαφορές από λάθη δικά μας και όχι ανώτερο επίπεδο του αντιπάλου. Ο Κώστας Σλούκας παρέμενε πρώτος σκόρερ για την ομάδα με 12 πόντους, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ είχε 11.

Η εικόνα του Ολυμπιακού δεν ήταν κατάλληλη και θα χρειαστούν πολλές αλλαγές στο τέταρτο δεκάλεπτο για να γυρίσει το σκορ και ας μην είναι μεγάλη η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες (μόλις τρεις πόντοι).

Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν είχε ξεκινήσει ιδανικά για τον Ολυμπιακό. Η διαφορά του Ερυθρού Αστέρα είχε φτάσει στους 11 πόντους και τα πράγματα είχαν γίνει αρκετά ζόρικα για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη με ένα λέι απ και ένα τρίποντο να δίνει… παλμό.

Ένα παιχνίδι με πολύ μεγάλη ένταση τα τελευταία λεπτά, με το τελευταίο δίλεπτο να ήταν η διαφορά στους 3 υπέρ του Ερυθρού Αστέρα.

Ο Θρύλος δεν μπόρεσε να ανατρέψει το σκορ και για ένα ακόμα παιχνίδι το δεύτερο ημίχρονο ήταν αυτό που τον «έκαψε».

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Ρόσι, Κοβάλσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 45-41, 62-65, 86-90

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/4 σουτ, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Λαρεντζάκης 8 (1/1 δίποντο, 2/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Φαλ 5, Σλούκας 14 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ασίστ, κανένα λάθος), Βεζένκοβ 13 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 9 (3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπόλομποϊ 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 1 μπλοκ), Πίτερς 2, Μπλακ 14 (3/6 δίποντα, 8/9 βολές, 6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 7 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντο)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 22 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Λαζάρεβιτς 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μίτροβιτς 13 (5/7 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λάζιτς 6 (2), Ντόμπριτς 12 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 12 (3/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μάρκοβιτς, Πετρούσεβ 14 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Μπέντιλ 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/35 δίποντα, 11/33 τρίποντα, 15/19 βολές, 31 ριμπάουντ (15 αμυντικά – 16 επιθετικά), 26 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 7 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 20/27 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 17/20 βολές, 34 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 7 επιθετικά), 23 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη