Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο του Ερυθρού Αστέρα στο ΣΕΦ με σκορ 82-66. Η αναμέτρηση έγινε στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής για τη φάση των ομίλων του Eurocup. Εξαιρετικό ματς από τις Βίτολα (22π.), Χάμπλιν (12π.) και Σταμολάμπρου (14π.). Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός φιλοξενούσε τον Ερυθρό Αστέρα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για τη φάση των ομίλων του EuroCup Γυναικών. Αρκετοί φίλαθλοι βρέθηκαν στο γήπεδο, για να χειροκροτήσουν την ομάδα μας, αλλά και την αντίπαλο, καθώς μας συνδέει αδελφότητα χρόνων. Μπορεί στο παρκέ να ήμασταν αντίπαλοι για 40 λεπτά, όμως η φιλία και ο σεβασμός είναι παντοτινός.

Για τους γηπεδούχους, ο Μάρτινς Ζίμπαρτς ξεκίνησε στη βασική πεντάδα τις Αλεξανδρή, Σταμολάμπρου, Κούπερ, Βίτολα και Χάμπλιν, ενώ ο Ντράγκαν Βούκοβιτς ξεκίνησε τις Νάουμτσεφ, Κάτανιτς, Γιάνκοβιτς, Μίσελιτς και Μπόγιοβιτς.

Ζωντανά η «μάχη» του Θρύλου με τον Μίλωνα για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League!

Ο Ερυθρός Αστέρας, τα πρώτα λεπτά διατηρούσε ένα προβάδισμα (4-8). Οι Σέρβες ήταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια της περιόδου, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ και στο 9-16. Με ένα «ερυθρόλευκο» σερί όμως, οι Πειραιώτισσες πέρασαν μπροστά, κλείνοντας τη περίοδο με 17-15.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός πήρε μια διαφορά της τάξεως των 7 πόντων (22-15). Οι φιλοξενούμενες μείωσαν με αρκετή προσπάθεια σε 31-28, όμως οι παίκτριες του Ζίμπαρτς δεν έχασαν το προβάδισμα. Η Χάμπλιν έκανε ένα πολύ καλό ματς, σκοράροντας γρήγορα 12 πόντους (με 37π. του Θρύλου). Η ομάδα μας, ένα λεπτό πριν το τέλος, είχε μια διαφορά +11 (42-31). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 45-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ερυθρός Αστέρας έκανε ξανά μια προσπάθεια να μπει στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 46-41. Ο Θρύλος όμως δεν ήθελε να μπλέξει σε περιπέτειες, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 9 (55-46), με τον κόουτς Βούκοβιτς να καλεί τάιμ άουτ. Άλλωστε, χρόνος υπήρχε για το ματς. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 64-51.

Στην τελευταία περίοδο, η διαφορά ήταν τόσο μεγάλη, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται με +14 μπροστά  και τις φιλοξενούμενες να προσπαθούν να μειώσουν. Όμως, ήταν δύσκολη η αποστολή τους να πάρουν νίκη στην Ελλάδα. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν ανώτερες και πήραν τη νίκη με τελικό σκορ 82-66, πατώντας ουσιαστικά γκάζι στο δεύτερο μισό.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 45-33, 64-51, 82-66.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Κούπερ 10 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τόλφρι 10 (2/3 τρίποντα., 5 ασίστ), Σταμολάμπρου 14 (1), Σταμάτη 4, Αλεξανδρή 2, Σύρρα, Νικολοπούλου 5 (7 ασίστ), Φουράκη, Δίελα 3 (1), Βαμβακά , Βίτολα 22 (2/3 τρίποντα, 15 ριμπάουντ), Χάμπλιν 12 (6 ριμπάουντ)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ντάγκαν Βούκοβιτς): Έλιοτ 14 (3) , Νάουμτσεφ 2 (7 ριμπάουντ), Κόρτο, Κάτανιτς 15 (2/4 τρίποντα, 10 ασίστ), Γιάνκοβιτς 12, Νεντελίκοφ 3 (1), Μπόλοβιτς 8, Μίσελιτς 12 (1), Αλβίας, Σπασόβσκι