Ο Ολυμπιακός ήταν σοβαρός και με όμορφο βόλει κέρδισε εκτός έδρας τον Άρη επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα για το πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός και κυριαρχικός απέναντι στον Άρη στη Θεσσαλονίκη και άφησε πίσω του την ήττα της περασμένης αγωνιστικής. Η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι ήταν ανώτερη, έπαιξε καλύτερα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα από τον Ηλυσιακό.

Το πρώτο σετ άνετα στον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» εξαιρετικά στο ματς και κυριάρχησε εμφατικά στο πρώτο σετ. Προηγήθηκε με 5-3, με τον τρίτο πόντο της Κούμπουρα, ο Θρύλος πάτησε «γκάζι» και γρήγορα ξέφυγε με +8 (4-12). Η Μλέινκοβα διατήρησε το +8 (5-13), με μπλοκ ενώ η Κούμπουρα έδωσε «αέρα» 10 πόντων (5-15, 6-16) στις «ερυθρόλευκες». Πόντος στον πρώτο χρόνο της Λαμπρούση και +12 (6-18) ο Ολυμπιακός, ο οποίος ξέφυγε με +15, στη συνέχεια, με την Νίζετιχ να «γράφει» το 21-6. Ο Θρύλος συνέχισε δυναμικά και με άσσο της Λαμπρούση κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-7!

Αντίδραση και ισοφάριση του Άρη

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν από νωρίς πίσω 8-5) από τις «κίτρινες». Παρά την προσπάθεια της Μλέινκοβα να μειώσει με δύο διαδοχικές επιθέσεις, στον πόντο (8-7), ο Άρης ξέφυγε ξανά με 17-12, με τον Λορέντζο Μιτσέλι να καλεί γρήγορα τάιμ άουτ. Ο Ιταλός κόουτς έβαλε μέσα τις Τάνη και Τσιτσιγιάννη, στη θέση των Καράρο και Κούμπουρα, με τον Ολυμπιακό να αντιδράει και να «τρέχει» σερί 6-0, παίρνοντας προβάδισμα (17-18). Η Μλέινκοβα συνέχισε να σκοράρει και μπροστά με 20-19 ο Ολυμπιακός. Με την Τσέχα ακραία να μειώνει μάλιστα στη συνέχεια, σε 22-21. Η Νίζετιχ ισοφάρισε σε 22-22, όμως δύο κακές επιθέσεις των «ερυθρόλευκων», οδήγησαν τον Άρη σε σετ μπολ (24-22). Οι γηπεδούχες έφτασαν στο 25-23 και ισοφάρισαν σε 1-1 σετ τον Ολυμπιακό.

«Επαναφορά» για τον Ολυμπιακό στο τρίτο σετ

Στο τρίτο σετ τα κορίτσια του Ολυμπιακού αντέδρασαν και έφτασαν στο +5 (7-12), μετά από λάθος επίθεση των «κιτρίνων». Η Μλέινκοβα έκανε το 13-8 και η Νίζετιχ το 16-9. Η Λαμπρούση ανέβασε κι’άλλο τη διαφορά στο +10 (9-19) και την Εμμανουηλίδου στο +11 (10-21). Πόντος της Νίζετιχ και +13 (10-23) οι «ερυθρόλευκες», που με μπλοκ της Μλέινκοβα, έφτασαν στο 25-12 και στο 2-1 σετ.

Κυρίαρχος και στο τελευταίο σετ

Η κυριαρχία του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ. Επίθεση της Κουμπούρα και 8-2 ο Θρύλος, με την Μλέινκοβα να κερδίζει άσσο, για το +8 (3-11). Με συνεχόμενους άσσους, εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση και καλές άμυνες το σκορ έφτασε το 18-9.  Ανάλογη η εικόνα και στη συνέχεια, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 3-1, με 25-11, μετά από κακές επιθέσεις των «κίτρινων».

Ένα πολύ σημαντικό διπλό για τον Ολυμπιακό που τον τοποθετεί στη 3η θέση και στο 4-2 με 12 βαθμούς.  Αντίστοιχα στην 10η θέση και στο 2-4 με 5 βαθμούς η ομάδα του Άρη.