Ο Ολυμπιακός πέτυχε μια σημαντική νίκη επί του Ιωνικού με 23-18.

Την πρώτη τους νίκη στη Β Φάση του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΣΧΑ πέτυχαν οι Παίδες της «ερυθρόλευκης» Ακαδημίας Χάντμπολ μετά την εντός έδρας νίκη με 23-18 επί του Ιωνικού το βράδυ του Σαββάτου (19/3).

Πρώτος σκορερ στην αναμέτρηση για την ομάδα του Βύρωνα Παπαδόπουλου αναδείχθηκε ο Τσελεμπής με 8 τέρματα ενώ ακόμη 5 προσέθεσε ο Ξάμπλας, με τον Ολυμπιακό να φτάνει σε μια νίκη που θα τον βοηθήσει στην προσπάθεια του να «χτίσει» νέο νικηφόρο σερί.

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Ακολουθεί η εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Άρη Νίκαιας για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας…

Στην αναμέτρηση με τον Ιωνικό, οι Πειραιώτες πήραν κεφάλι στο σκορ με 3-2 στο ξεκίνημα του αγώνα και κατάφεραν να διατηρήσουν αυτό το μικρό προβάδισμα του +1 μέχρι τα μισά του πρώτου μέρους, φτάνοντας μέχρι το 7-6. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό και με 4 τέρματα σε ένα διάστημα πέντε λεπτών, κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, ανεβάζοντας την υπέρ του διαφορά στο +4, για το 11-7.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν εύκολα τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, με τους Πειραιώτες πάντως, να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 14-9, παίρνοντας ως παρακαταθήκη για το δεύτερο μέρος μια διαφορά ασφαλείας της τάξης του +5.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε πολύ καλά το προβάδισμα του και ανταπεξήλθε επιτυχώς σε όσες φορές οι φιλοξενούμενοι αποπειράθηκαν να αποκτήσουν ρυθμό και να ξαναμπούν στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να φτάσει με το ίδιο +5 που ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο και στο φινάλε του αγώνα, παίρνοντας μια καθαρή νίκη με 23-18.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Βύρων Παπαδόπουλος) Ανδριώτης, Βαμβακάρης Αχ., Βαμβακάρης Σ., Καμπόλης, Ξάμπλας 5, Φουσέκας, Χρυσουλης 1, Τσολάκης 3, Στεφανίδης 3, Μαλατράς, Τσελεμπής 8, Γραμματικός 3, Κυνηγόπουλος