Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκλεισε ο Ολυμπιακός το ημίχρονο του ματς με την ΑΕΚ αφού ο Παπανικολάου σκόραρε στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Ο Ολυμπιακός αγωνίζονταν μέχρι πριν λίγη ώρα έναντι στην ΑΕΚ στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος μπάσκετ και κατάφερε να πάρει μια σημαντική νίκη στο κατάμεστο στάδιο των Λιοσίων.

Μια από τις καλύτερες φάσεις του αγώνα πραγματοποιήθηκε στο ημίχρονο με τον Κώστα Παπανικολάου να σκοράρει στην εκπνοή του δεύτερου δεκαλέπτου παίρνοντας το ριμπάουντ από χαμένη βολή του Μουσταφά Φαλ και σκοράροντας με όμορφο τρόπο για να κάνει το σκορ 39-49 σε «νεκρό» χρόνο στέλνοντας τον Θρύλο με διψήφια διαφορά στα αποδυτήρια.