Ολυμπιακός: Η Κ19 του Θρύλου νίκησε με 9-0 τον Λεβαδειακό εντός έδρας.

Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Νέοι του Ολυμπιακού, καθώς νίκησαν με 9-0 τον Λεβαδειακό για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League Κ19 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του σιδηροδρομικού  δυστυχήματος στα Τέμπη, που έγινε το βράδυ της 28ης Φεβρουαρίου.

Κ15: Κατέκτησαν το Elite Neon Cup τα παιδιά του Θρύλου! (pic)

Οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Χαραλαμπόγλου και Χ. Κωστούλα, τελείωσαν από νωρίς την υπόθεση νίκη, με τον πρώτο να πετυχαίνει χατ-τρικ και τον δεύτερο να σκοράρει δύο τέρματα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ο Αρσενίδης έκανε σέντρα και ο Χαραλαμπόγλου με κεφαλιά έκανε το 1-0, αφιερώνοντας το τέρμα που πέτυχε στα θύματα του σιδηροδρομικού δυστυχήματος στα Τέμπη.

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 8′, μετά από κόρνερ του Αρσενίδη, ο Κουτσίδης έπιασε την κεφαλιά, ο τερματοφύλακας απομάκρυνε, όμως στην επαναφορά ο Χ. Κωστούλας διπλασίασε τα τέρματα του Ολυμπιακού.

Στο 15′ ο Χ. Κωστούλας απέφυγε έναν αντίπαλο, πάτησε περιοχή και εκεί ανατράπηκε από αντίπαλο αμυντικό και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χαραλαμπόγλου στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Δύο λεπτά μετά, ο Πρεκατές που είχε προωθηθεί είδε την κίνηση του Χ. Κωστούλα και εκείνος με δυνατό πλασέ «σημείωσε» το 4-0.

Ο Ολυμπιακός δεν έριξε ρυθμό και στο 29′ μετά από σέντρα του Φρέρη, ο Χαραλαμπόγλου με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0.

Στο 37′ ο Κουτσογούλας, μοίρασε την μπάλα δεξιά στον Αρσενίδη και εκείνος με δυνατό σουτ έκανε το 6-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι Πειραιώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και μόλις στο 49′ θα κερδίσουν πέναλτι, όταν μετά το πλασέ του Γατόπουλου, ο Μπότσης απομάκρυνε με το χέρι. Αυτήν τη φορά την εκτέλεση ανέλαβε ο Παπακανέλλος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 7-0.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Μπακούλας, έκανε κλέψιμο στον χώρο του κέντρου, με κάθετη έδωσε στον Παπακανέλλο και ο τελευταίος με ψύχραιμο πλασέ «έγραψε» το 8-0.

Το τελικό 9-0 για τον Ολυμπιακό διαμόρφωσε μετά από όμορφη προσπάθεια ο Πατήρας στο 67ο λεπτό.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά, χωρίς να γίνει άλλη σημαντική ευκαιρία για τις δύο ομάδες.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, είναι με αντίπαλο την ΑΕΚ εκτός έδρας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σ. Συλαϊδόπουλος): Παπαδούδης, Αρσενίδης (46′ Γατόπουλος), Πρεκατές, Κ. Κωστούλας (46′ Φίλος), Κουτσίδης, Φρέρης, Κουτσογούλας (46′ Σταράκης), Μπακούλας, Χαραλαμπόγλου (56′ Πατήρας), Παπακανέλλος, Χ. Κωστούλας (56′ Μοίρας)

Λεβαδειακός (Β. Φραγκάς): Κουρτίδης, Φωτιάδης (56′ Κηρολίβανος), Μπέκας, Γεωργίου, Ζαπουνίδης, Χατζόπουλος (12′ Μπότσης), Παπαδημητρίου, Τσεμπερλίδης (56′ Μπακαλέξης), Ζεκιράι, Ματζαλλάκου, Βαγιωνάς (56′ Γιάχο)