Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Μίλωνα, για το τμήμα Κορασίδων στο βόλεϊ.

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι στο «Μελίνα Μερκούρη», οι Κορασίδες του Ολυμπιακού πήραν τη νίκη απέναντι στον Μίλωνα με 3-0 σετ, το βράδυ της Τρίτης (12/10), στην αυλαία της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Κορασίδων της ΕΣΠΕΔΑ. Τα κορίτσια του Σπύρου Σαραντίτη τα πήγαν περίφημα στην πρεμιέρα και κατάφεραν με αρκετά καλό βόλεϊ να πάρουν μία καθαρή νίκη και να κάνουν ένα ιδανικό ξεκίνημα στη νέα σεζόν.

Ο αγώνας…

Με την έναρξη της αναμέτρησης, η ομάδα του Μίλωνα πήρε το προβάδισμα (1-2), όμως Δαγρέ και Δημητρίου έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 6-2. Με ωραία επίθεση από την πίσω ζώνη η Ελευθεριάδου έκανε το 9-5, ενώ σε εκείνο το σημείο η Δημητρίου από τη θέση του σερβίς έβαλε…δύσκολα στις φιλοξενούμενες, βοηθώντας την ομάδα της να «τρέξει» σερί 10-0 (5 άσσοι) αυξάνοντας την διαφορά στο +13 και το 18-5. Δύο νέοι άσσοι, αυτή τη φορά από την Μαραβέλια, έφεραν το σετ ποιντ στον Ολυμπιακό (24-11), με τις Πειραιώτισσες να παίρνουν και τον επόμενο πόντο, κλείνοντας εύκολα το πρώτο σετ με 25-11.

Τα highlights από τον θρίαμβο του Θρύλου στο Μετς! (vid)

Οι «ερυθρόλευκες» έμειναν πίσω στο δεύτερο σετ (0-6), όμως κατάφεραν να μειώσουν σε δύο περιπτώσεις στο -2 (4-6 και 11-13). Στη συνέχεια, η Ελευθεριάδου ηγήθηκε των επιθετικών προσπαθειών της ομάδας του Σπύρου Σαραντίτη, που βρήκε ρυθμό και έφτασε στην ισοφάριση λίγο αργότερα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 18-18.

Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στο τελευταίο κομμάτι του σετ εώς το 23-23, με την Παρασκευή Ζαφειρίου να κερδίζει δύο φορές το αντίπαλο μπλοκ, κρατώντας την ομάδα της στη διεκδίκηση του σετ. Ο Μίλωνας μπορεί να είχε το σετ μπολ (23-24), όμως το πανέξυπνο πέρασμα της Βασιλικής Ζαφειρίου από τη θέση της πασαδόρου, «έσβησε» το προβάδισμα των φιλοξενούμενων, ενώ στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πέτυχε την ανατροπή και έφτασε στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ με 26-24, μετά από ωραία επίθεση της Δαγρέ.

Με ανεβασμένη ψυχολογία στο τρίτο σετ οι Πειραιώτισσες δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο. Το 8-4 του ξεκινήματος, έγινε γρήγορα 13-8, ενώ οι δύο άσσοι της Παρασκευής Ζαφειρίου έφεραν τον Ολυμπιακό στο +10 και το 18-8. Δύο νέοι άσσοι από την Ελευθεριάδου για το 21-11 «σφράγισαν» ουσιαστικά τη νίκη των «ερυθρολεύκων», ενώ λίγο αργότερα, και πάλι η Ζαφειρίου με όμορφο πλασέ διαμόρφωσε το 25-13 και το τελικό 3-0 στα σετ.

Τα σετ: 3-0 σε 67′. 25-11, 26-24, 25-13

1ο σετ: 8-4, 16-5, 21-9, 25-11
2ο σετ: 4-8, 16-16, 19-21, 26-24
3ο σετ: 8-3, 16-8, 21-11, 25-13

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης) Μιχαλοπούλου, Δημητρίου, Λιάλιου, Λαφαζάνου, Δαγρέ, Στύλιου, Ελευθεριάδου, Παπαθανασίου, Μαραβέλια, Κτενά, Σκλαβενίτη, Ζαφειρίου Β., Ζαφειρίου Π.