Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την Αναντολού Εφές για την 23η αγωνιστική της Euroleague και κατάφερε να επικρατήσει με 76-70.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε την Αναντολού Εφές στο «ΣΕΦ» για την 23η αγωνιστική. Οι «ερυθρόλευκοι» σε ένα παιχνίδι που είχαν σε μόνιμη βάση το υπέρ τους προβάδισμα, κατάφεραν να επικρατήσουν με 76-70 και να παραμείνουν για μία ακόμη αγωνιστική στην πρώτη θέση της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι στο «ΣΕΦ» είχε ξεκινήσει με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης με τον Σάσα Βεζένκοφ με γκολ φάουλ, κάνοντας το 3-0 στο 09:50. Είχε ακολουθήσει τρίποντο από τον Κώστα Παπανικολάου, ενώ ο Μουσταφά Φαλ είχε κάνει το 8-0 στο 09:05.

Γκριμάου: «Πολύ δύσκολος αντίπαλος ο Ολυμπιακός…»

Το πρώτο καλάθι της Εφές το είχε πετύχει ο Ζίζιτς, μειώνοντας τη διαφορά στους έξι πόντους. Στο 06:26, οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει τη διαφορά στους τέσσερεις, κάνοντας το 10-6, όμως είχε ακολουθήσει ένα σερί 8-0, με τον Ολυμπιακό να είχε προβάδισμα 16-6 στο 03:24. Με δίποντο του Μίτσιτς και τρίποντο του Μπομπουά, η ομάδα του Αταμάν είχε μειώσει σε 18-11.

Μία διαφορά που παρά τις όποιες προσπάθειες δεν μπορούσε να αλλάξει από τους φιλοξενούμενους, με τους «ερυθρόλευκους» να παίζουν μόνιμα εξαιρετική άμυνα ή όταν χρειάζεται να δίνουν απαντήσεις με σωστές επιθέσεις.

Με μία εύστοχη βολή του Κάναν και ένα τρίποντο του Λούντζη η διαφορά είχε πάει στους 11, με το τελευταίο καλάθι στο πρώτο δεκάλεπτο να το βάζει ο Ντάνστον και να κάνει το 22-13. Ένας Λούντης ο οποίος με κάθε πρώτη ευκαιρία αποδεικνύει το πόσες βοήθειες μπορεί να δώσει στην ομάδα.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει με δίποντο στο 09:21 ο Σακίλ ΜακΚίσικ. Η Εφές με δύο εύστοχα σουτ του Κλάιμπερν είχε μειώσει σε 24-17, με τον ΜακΚίσικ να αυξάνει και πάλι τη διαφορά με δύο εύστοχες βολές. Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν μόνιμα στους 6-7 πόντους, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει στο σκορ μετά από ένα σερί 9-0 από το 04:27 μέχρι το 02:01.

Ένα εξαιρετικό επιθετικό ρεσιτάλ για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, οι οποίοι είχαν πληθώρα επιλογών στις επιθέσεις τους και δεν άφηναν πολύ χρόνο στην Εφές να αντιδράσει.

Τα τελευταία δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου το επιμέρους σκορ ήταν 6-1 υπέρ της Εφές, με τους «ερυθρόλευκους» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τα υπέρ τους 41-31. Μία δικαιότατη διαφορά με τους Πειραιώτες να διαχειρίζονται σωστά ρτο προβάδισμα που είχαν πάρει από νωρίς στο ματς.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει με δίποντο ο Μίτσιτς στο 09:29 και είχε μειώσει σε 41-31. Ο Μουσταφά Φαλ είχε απαντήσει στο 08:59, με την Εφές να βρίσκει και πάλι ένα δίποντο για να πάει τη διαφορά στους 8 (43-55).

Έκτοτε οι επιθέσεις του Ολυμπιακού είχαν την υπογραφή του Σάσα Βεζένκοφ, με τον Βούλγαρο φόργουορντ να είχε πετύχει 7 σερί πόντους, ενώ η Εφές στο 05:49, είχε μειώσει σε 51-41. Οι «ερυθρόλευκοι» στο 03:13, με τρίποντο του Μιχάλη Λούντζη είχαν προηγηθεί με 16 πόντους (59-43). Αυτή η διαφορά μειώθηκε μιας και μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου είχε ακολουθήσει ένα σερί 9-0 για την ομάδα του Αταμάν (59-52).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, ο οποίος με τρίποντο είχε πάει τη διαφορά των δύο ομάδων και πάλι στους 10 (62-52). Η Εφές με δύο απανωτά τρίποντα είχε μειώσει σε 62-58 μέχρι το 08:32, όμως οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και πάλι διαφορά εφτά πόντων μετά από μία εύστοχη βολή του Σακίλ ΜακΚίσικ και ένα δίποντο του Τζόελ Μπολομπόι.

Στο 04:44 το πολύ μεγάλο τρίποντο του Σάσα Βεζένκοφ είχε στείλει τη διαφορά και πάλι στους 9 πόντους κάνοντας το 70-61. Στο 01:28, η Εφές με δίποντο είχε μειώσει στους 6 (76-70) και για καλή τύχη του Ολυμπιακού στην επόμενή της επίθεση είχε αστοχήσει σε σουτ 3 πόντων.

Το σκορ παρέμεινε έτσι και οι Πειραιώτες πανηγύρισαν μία πολύ μεγάλη και σπουδαία νίκη με 76-70.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Πέρεζ, Νέντοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-13, 41-31, 59-52, 76-70

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/4 σουτ, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάναν 1 (0/4 τρίποντα), Λούντζης 13 (2/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 5 (1), Φαλ 10 (5/5 δίποντα), Βεζένκοβ 23 (5/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπόλομποϊ 2, Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 10 (3/3 δίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 10 (0/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπομπουά 10 (2), Σίνγκλετον, Μπράιαντ 10 (1), Γκαζί, Κλάιμπερν 8 (4/13 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πλάις, Μίτσιτς 10 (4/11 σουτ, 4 ασίστ, 2 λάθη), Εμπαγέ 4, Ζίζιτς 9 (4/6 δίποντα), Ντάνστον 9 (3/5 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/31 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 9/17 βολές, 42 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 15 επιθετικά), 24 ασίστ, 6 κλεψίματ,α 4 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 21/38 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 13/15 βολές, 35 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 13 επιθετικά), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη