Ο Ολυμπιακός σε επίπεδο Νεανίδων Κ20 ολοκλήρωσε την παρουσία του, με τη δεύτερη θέση.

Με την κατάληψη της δεύτερης θέσης και του ασημένιου μεταλλίου ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στο φετινό πρωτάθλημα Νεανίδων Κ20 τα κορίτσια του Ολυμπιακού.

Η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη, που αποτελείτο ως επί το πλήστον από τα κορίτσια των Κορασίδων-Παγκορασίδων, πάλεψε μέχρι το πέμπτο σετ, όμως δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στον Ιωνικό Νίκαιας στον τελικό της διοργάνωσης στο Κλειστό του Μίλωνα «Κροίσος Πέρσης».

Κ15: Κατέκτησαν το Elite Neon Cup τα παιδιά του Θρύλου! (pic)

Η ξαφνική απώλεια της αρχηγού της ομάδας, Βάλιας Δαγρέ, μετά την ολοκλήρωση του πρώτου σετ, είχε αγωνιστικό και ψυχολογικό αντίκτυπο στην ομάδα του Ολυμπιακού, που παρά την ήττα, πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά της Νοτίου Ελλάδος. Η «ερυθρόλευκη» παρουσία δεν έλειψε από τα ατομικά βραβεία της διοργάνωσης, με τη Βίβιαν Ζαφειρίου να ανακηρύσσεται κορυφαία υποδοχέας του Final 4.

Ο αγώνας…

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού μπήκαν από νωρίς δυνατά στον τελικό και πήραν προβάδισμα με 6-0, μετά από μπλόκ της Ελευθεριάδου και άσσο της Ζαφειρίου. Στη συνέχεια, τα κερδισμένα μπλοκ άουτ από Δαγρέ-Ζαφειρίου και η πίεση από το σερβίς της Δημητρίου, έφεραν τον Ολυμπιακό στο +9, (16-7). Μπορεί ο Ιωνικός να «απάντησε» στον πρώτο χρόνο της Δημητρίου, με τρεις σερί πόντους (17-12), όμως οι Πειραιώτισσες διαχειρίστηκαν σωστά το +5 μέχρι το τέλος, με την Δαγρέ να περνάει έξυπνα τη μπάλα κοντά στο φιλέ και να διαμορφώνει το 25-20 και να ανοίγει λογαριασμό στα σετ.

Με μία ξαφνική αδιαθεσία να θέτει τη Δαγρέ εκτός αγώνα, η ομάδα της Νίκαιας προηγήθηκε στο δεύτερο σετ με 4-9, ενώ στη συνέχεια έφτασε και στο +7, για το 8-15. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του σετ, με τον άσσο της Ελευθεριάδου, όμως ο Ιωνικός έφτασε, γρήγορα στο 15-22 και μια «ανάσα» από το 1-1. Η Ζαφειρίου πίεσε στο σερβίς μειώνοντας σε 18-23, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό, με το τον Ιωνικό να διαμορφώνει τελικά το 19-15 και να ισοφαρίζει παράλληλα στα σετ.

Ούτε στο ξεκίνημα του τρίτου σετ οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν συγκεντρωμένες, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω από την αρχή με 1-6. Στη συνέχεια, οι επιθέσεις πήγαν στην Ζαφειρίου, η οποία με άσσο μείωσε για το 4-8. Οι βιαστικές επιλογές των κοριτσιών του Ολυμπιακού επέτρεψαν στις Νικαιώτισσες να ξεφύγουν, αρχικά με +9 (6-15), και στη συνέχεια με +11, για το 10-21. Ο άσσος της Κτενά και ο πρώτος χρόνος της Δημητρίου στο 14-23, ήταν μια ανάταση στην ψυχολογία των κοριτσιών, που μετά την απώλεια και του τρίτου σετ (15-25), κλήθηκαν να αντιδράσουν στο τέταρτο.

Στο επόμενο σετ, ο Ολυμπιακός βρήκε τις επιθετικές λύσεις που έψαχνε στο πρόσωπο της  Ζαφειρίου, η οποία με τρεις προσωπικούς πόντους, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της με 6-1. Η ίδια παίκτρια συνέχισε να φέρνει πόντους στις «ερυθρόλευκες» με ωραία τελειώματα, με τον Ιωνικό να αντιδρά και να μειώνει σε 12-10. Το κερδισμένο μπλοκ αουτ της Ελευθεριάδου και ο άσσος της Σκλαβενίτη έφεραν τον Ολυμπιακό στο 20-14, με την ομάδα της Νίκαιας να ισοφαρίζει λίγο αργότερα σε 22-22. Η Ζαφειρίου, πρώτα με πλασέ, και στη συνέχεια με δυνατό χτύπημα, έφερε το σετ μπολ στις Περαιώτισσες, που έφτασαν τελικά στο 25-22, στέλνοντας το παιχνίδι στο πέμπτο σετ.

Στο τελευταίο σετ το άγχος ήταν εμφανές και για τις δύο ομάδες, αστοχώντας εκατέροθεν στα σερβίς τους, φτάνοντας μέχρι το 4-4. Σε εκείνο το σημείο, ο Ιωνικός ξέφυγε με +3 (7-10), με τις επιθέσεις από Ζαφειρίου και Ελευθεριάδου να κρατάνε τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ (9-11). Τελικά, τα κορίτσια δεν βρήκαν λύσεις στους επόμενους κρίσιμους πόντους και παρά το ότι γλίτωσαν δύο ματς μπολ (11-14, 12-14), γνώρισαν τελικά την ήττα με 12-15 και 2-3 σετ.

Τα σετ: 3-0.  25-20, 19-25, 15-25, 25-22, 12-15

1ο σετ: 8-2, 16-7, 21-13, 25-20

2ο σετ: 4-8, 9-16, 15-21, 19-25

3ο σετ: 2-8, 7-16, 10-21, 15-25

4ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 25-22

5ο σετ: 6-7, 7-10, 9-12, 12-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης) Δημητρίου, Στύλιου, Λιάλιου, Δαγρέ, Ελευθεριάδου, Παπαθανασίου, Μαραβέλια, Καρρά, Κτενά, Σκλαβενίτη, Τριαντοπούλου, Ζαφειρίου Β, Ζαφειρίου Π., Στεργίου